İçişleri Bakanlığı Yeni Genelge Yayımladı! PCR Testi Zorunluluğu Geliyor


95
934 Paylaşım, 95 points

Corona virüs ile mücadele kapsamında son dönemde ağırlık verilen aşı çalışmalarına ne yazık ki herkes katılım sağlamıyor. Aşıya teşvik ve aşı olmayan vatandaşların belirli ortamlara girişi için İçişleri Bakanlığı tarafından PCR testi zorunluluğu getirildi. Bu yazımızda İçişleri Bakanlığı Yeni Genelge Yayımladı! PCR Testi Zorunluluğu Geliyor başlığının detaylarını anlatacağız.

Corona virüs ülkemizde 1,5 yıldır hayatı adeta durma noktasına getirdi. Birçok sektörün çok kötü şekilde etkilendiği bu dönemi sonlandırmak için aşı çalışmalarına ise hız verilmeye devam ediyor. Ancak birçok vatandaş farklı nedenlerle aşı yaptırmak istemiyor.İÇİŞLERİ BAKANLIĞI YENİ GENELGE YAYIMLADI! PCR TESTİ ZORUNLULUĞU GELİYOR

Özellikle Delta varyantının yayılmaya başlamasının ardından aşı çok daha önemli bir hal almaya başladı. Aşı olmayan vatandaşların çok daha kolay yakalanabildiği bu varyant, ülkemizde de çok hızlı bir şekilde yayılmaya devam ediyor.

Hayatın normale döndürülebilmesi için belirli bir oranın üzerinden aşı yapılması gerekiyor. Ancak aşı karşıtlarının tutumu nedeniyle bu oran ne yazık ki yakalanamıyor. Durum böyle olunca İçişleri Bakanlığı bazı tedbirleri alma kararı aldı.

İçişleri Bakanlığı Yeni Genelge Yayımladı. Yayımlanan genelge kapsamında aşı yaptırmak istemeyen vatandaşların bundan sonra birçok alana girişinde PCR testi zorunluluğu getirilecek. Aşı olan vatandaşların aşı kartlarını göstererek kolayca giriş yapabilecekleri birçok yere aşı olmayan vatandaşlar yeni yapılmış PCR testi sonucunu göstererek girmek zorunda kalacak. Bu da aşı olmayan vatandaşların sık sık PCR testi yaptırmak zorunda kalması anlamına geliyor.

PCR TESTİ HANGİ ALANLARDA ZORUNLU OLACAK?

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelge kapsamında belirlenen tarih itibari ile belirlenen alanlara girişte PCR testi zorunlu tutulacak. Aşı olmayanlar için geçerli olan bu durum kapsamında vatandaşlar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ ın açıklaması sonrası İçişleri Bakanlığı tarafından belirlenen yerlere girişte en fazla 48 saat öncesinde yapılmış olan PCR testi sonucunu göstermek zorunda olacaklar.

PCR testi hangi alanlarda zorunlu olacak? Sorusuna şu şekilde cevap vermek mümkün;

  • Konser salonlarında
  • Sinemalarda
  • Tiyatrolarda
  • Etkinliklerde
  • Uçak, otobüs, tren gibi toplu taşıma araçlarında
  • Şehirlerarası seyahatlerde
  • Okula giden çocuğu bulunan veliler
  • Aşı yaptırmamış öğretmen ve okul idaresi çalışanları

Söz konusu alanlara girişte vatandaşlardan HES kodu üzerinden aşı ya da geçirilmiş hastalık olup olmadığı kontrolü yapılacak. Aşısı olan vatandaşlar giriş yaparken, aşı yaptırmamış olan adaylar için 48 saat içerisinde yapılmış ve negatif sonuç alınmış olan PCR testi göstermek zorunlu olacak. Söz konusu testi yaptırmayan ve yetkiliye sunmayan aşısız vatandaşların girişlerine ise izin verilmeyecek.

Okula giden çocuğu olan veliler, aşı yaptırmamış öğretmenler ve okul idaresi çalışanlarının ise haftada 2 kere PCR testi yaptırması zorunlu olacak. Veliler, aşı yaptırmamaları karşılığında haftada iki kere yaptıracakları negatif sonuçlu PCR testini okul idaresine bildirmek zorunda olacak. Aynı şekilde öğretmenler ve aşı yaptırmamış idari çalışanlar da PCR testi yaptırarak okula sunmak zorunda olacaklar.

ZORUNLU PCR TESTİ UYGULAMASI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

İçişleri Bakanlığı genelgesi ile alınan karar kapsamında PCR testi uygulamasının başlayacağı tarihte belli oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ ın 19 Ağustos tarihinde gerçekleştirilen kabine toplantısı sonrasında yaptığı açıklama sonrasında İçişleri Bakanlığı tarafından geniş kapsamlı bir genelge yayımlandı.

İçişleri Bakanlığı genelgesine göre PCR testi uygulama tarihi de belli oldu. Zorunlu PCR testi uygulaması ne zaman başlıyor? Sorusuna 6 Eylül 2021 tarihi ile cevap vermek mümkün. 6 Eylül itibari ile söz konusu mekanlara giriş için aşı yaptırmamış tüm vatandaşların yaptırdıkları PCR testini göstermesi gerekecek. Aynı şekilde 6 Eylül tarihinde başlayacak okullarda da veli, öğretmen ve idarecilere haftada 2 kere PCR testi zorunluluğu getirilecek.

Aşı yaptırmadığı için PCR testi yaptırmak zorunda olacak vatandaşlar, testlerini tüm devlet hastanelerinden ücretsiz olarak yaptırabilecekler. PCR testi sonucu negatif olan vatandaşlar, istedikleri şekilde istedikleri alana giriş hakkına sahip olacaklar.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

95
934 Paylaşım, 95 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
72
Şaşkın
Başarısız Başarısız
36
Başarısız
Komik Komik
24
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
72
Helal Olsun!
lol lol
108
lol
Aşk Aşk
96
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
72
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
36
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir