İBAN Numarası Sorgulama, İBAN Nedir, Nerede Yazar, Kaç Hanelidir?


83
814 Paylaşım, 83 points

İBAN numarası, banka hesapları arasında EFT ve Havale işlemleri için gereklidir. İBAN numarası sayesinde para gönderme işlemi kısa ve kolay şekilde yapılır. İBAN numarasını bilmeyenler basit bir sorgulama işlemi ile kolaylıkla öğrenebilir. Bu yazımızda İBAN nedir, İBAN nerede yazar, İBAN kaç hanelidir, İBAN numarası nasıl sorgulanır gibi sorulara cevap vereceğiz.

İBAN NEDİR?

İBAN, kelime anlamı olarak International Bank Account Number olarak bilinir. Uluslararası Banka Hesap numarası olarak kullanılır. İBAN, banka hesapları arasında gerçekleştirilen EFT ve havale işlemleri sırasında gereklidir. İBAN, numarası sayesinde kolay ve hızlı bir şekilde para göndermek mümkün olacaktır.İBAN HER HESABA ÖZEL Mİ VERİLİR?

İBAN numarası, her hesap için özel olarak verilir. İBAN numarası hesaba özeldir ve başka bir hesap için kullanılması mümkün değildir. Global bir numara olma özelliğini taşıyan İBAN numarası, ülke kodları ile başlar ve hesap numarasını da içererek oluşturulur.

Ülkemizde İBAN numarası kullanımı 2009 yılından sonra zorunlu hale gelmiştir. Banka müşterileri için düzenlenmiş olan tüm hesap numarası yazılı dokümanlarda İBAN numarası da bulunmak zorundadır.

İBAN NUMARASI NEREDE YAZAR?

Bankalar tarafından müşterilerine verilen kartların üzerinde İBAN bilgisi görmek çok mümkün değildir. Birçok banka, kartlarında İBAN numarası bilgisine yer vermez. Kart üzerinde genel olarak kart numarası, son kullanma tarihi, kart sahibinin adı ve soyadı gibi bilgilere yer verilir. İBAN numarası öğrenmek için internet üzerinden bilgi almak daha doğru olacaktır. Bankaların internet siteleri üzerinden ya da çağrı merkezlerinden İBAN öğrenilebilir.

İBAN NUMARASI KAÇ HANELİDİR?

İBAN numarası toplamda 26 haneden oluşur. İBAN numarasını 5 ana bölümde incelemek mümkündür. İBAN numarası bölümleri şu şekildedir;

  • İlk iki karakter ülke kodudur. (Örnek: TR)
  • İkinci iki karakter kontrol basamağıdır.
  • Sonraki 5 karakter banka kodudur. Bu alan her bankada farklılık gösterir.
  • Sonrasından gelen tek rakam rezerv alanı olarak bilinir.
  • Son 16 hane ise kişinin hesap numarasıdır.

Tüm bu rakamlar bir araya geldiği zaman 26 haneli İBAN numarası ortaya çıkar. İnternet üzerinden işlem yaparken TR hanesinin otomatik seçilmesi durumunda geriye kalan 24 haneyi girmek gerekir. İBAN numarasının eksik girilmesi durumunda para transfer işlemleri gerçekleşmeyecektir.

İBAN NUMARASI SORGULAMA NASIL YAPILIR?

İBAN numarası sorgulaması için genel olarak banka internet siteleri, mobil uygulama, banka kartı ya da çağrı merkezleri üzerinden işlem yapılır. İBAN numarası sorgulama işleminde dikkat edilmesi gereken konu, bankanın resmi internet sitesi üzerinden işlem gerçekleştirmektir. Banka dışındaki İBAN numarası öğrenme alanları tamamen kişiyi dolandırmaya yönelik olacaktır.

İNTERNET BANKACILIĞI ÜZERİNDEN İBAN NUMARASI NASIL SORGULANIR?

İnternet bankacılığı üzerinden İBAN numarası sorgulama işlemi için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir;

  • Birinci Adım

Öncelikle kullanılan bankaya ait resmi internet sitesine giriş yapılır. T.C. kimlik numarası – müşteri numarası ve şifre ile giriş sağlanır.

  • İkinci Adım

Siteye giriş yaptıktan sonra arama motorunun olduğu kısma ‘İBAN numarası sorgulama’ yazılır.

  • Üçüncü Adım

Sorgulama işleminin ardından açılacak olan sayfaya şube kodu ve hesap numarası girilir.

  • Dördüncü Adım

Gerekli bilgilerin doldurulmasının ardından sorgulama işlemi yapılır.

  • Beşinci Adım

Sorgulama işlemi ile hesaba ait İBAN numarası görüntülenecektir.

ÇAĞRI MERKEZİ ÜZERİNDEN İBAN NUMARASI SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Çağrı merkezi üzerinden İBAN numarası sorgulama işlemi için bağlı olunan bankanın çağrı merkezi numarasını bilmek gerekir. Çağrı merkezini arayan bir banka müşterisi, kısa sürede tuşlama yöntemi ile ya da müşteri temsilcisi ile görüşerek bilgi alma şansına sahip olur.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

83
814 Paylaşım, 83 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
96
Şaşkın
Başarısız Başarısız
60
Başarısız
Komik Komik
48
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
96
Helal Olsun!
lol lol
12
lol
Aşk Aşk
120
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
96
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
60
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir