Huzursuz Bacak Sendromu Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?


66
644 Paylaşım, 66 points

Huzursuz bacak sendromu, kadın ve erkeklerde sıklıkla görülen bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık insanın hayatını adeta kabusa çevirecek kadar etkilidir. Özellikle ayak ve bacak bölgesinde yaşanmaktadır. Bu yazımızda Huzursuz Bacak Sendromu Nedir, Nasıl Tedavi Edilir sorularına cevap vereceğiz.

Günümüzün en yaygın sinir sistemi rahatsızlıklarından birisi de huzursuz bacak sendromudur. Huzursuz bacak sendromu, insanları oldukça rahatsız eden bir rahatsızlıktır. Bu hastalığın teşhisini koyabilmek için mutlaka bir uzman kontrolünden geçmek gerekir. Yoksa farklı rahatsızlıklarla karıştırılması kaçınılmazdır.HUZURSUZ BACAK SENDROMU NEDİR?

Huzursuz bacak sendromu, en yaygın sinir sistemi hastalıklarından birisidir. Bu rahatsızlığın olduğu kişilerde özellikle dinlenme zamanında bacaklarda, ayaklarda hatta kollarda rahatsızlık hissi oluşur. Huzursuz bacak sendromu hemen her yaşta görülebilen bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığı yaşayan kişilerin belli bir süre hareketsiz kalması, bölgedeki huzursuzluk hissinin artmasına neden olur.

Huzursuz bacak sendromunda yaşın ilerlemesi ile birlikte hastalığın etkilerinde de ilerleme görülür. Hastalarda genel olarak önlenemez bir hareket isteği belirir. Bu istek özellikle gece saatlerinde daha sık görülür. Bu nedenle insanların yaşam kalitesini olumsuz etkiler.

HUZURSUZ BACAK SENDROMU BELİRTİLERİ NELERDİR?

Huzursuz bacak sendromu bazı belirtilerle kendisini gösterir. Huzursuz bacak sendromu belirtileri şu şekildedir;

 • Bacaklarda ve ayaklarda huzursuzluk hissi
 • Huzursuzluk hissiyatından kaynaklı sürekli olarak hareket etme ihtiyacı
 • Gece saatlerinde artış gösteren ağrı ve rahatsızlık hissi
 • Hissedilen ağrı ve huzursuzluğun hastalıktan etkilenen bölgenin hareket ettirilmesi ile kısa süreliğine azalması hissi
 • Bacaklarda istemsiz seğirmeler

HUZURSUZ BACAK SENDROMU NEDENLERİ NELERDİR?

Bir kişide huzursuz bacak sendromu oluşmasının bazı nedenleri vardır. Bu neden çoğu zaman bilinmemekle birlikte hastalığın gidişatına göre belirlenebilir. Huzursuz bacak sendromu nedenleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Genetik yatkınlıklar
 • Dopamin dengesinde bozukluk
 • Gebelik (özellikle son trimester)
 • Demir eksikliği veya başka nedenlerden kaynaklı anemiler
 • Nöropati
 • Aşırı alkol kullanımı
 • Omurilikte spinal kord veya spinal blok oluşumu
 • Serotonin miktarını yükselten antidepresan ve antipsikotik ilaçların kullanımı

HUZURSUZ BACAK SENDROMU TEŞHİSİ NASIL KONUR?

Huzursuz bacak sendromu ile ilgili belirtiler yaşayan kişilerin tam olarak teşhis konulabilmesi için mutlaka bir uzmandan yardım alması gerekir. Uzman kişi, öncelikle kişinin hastalık geçmişi ve ailede görülen rahatsızlıklar hakkında bilgi alacaktır. Huzursuz bacak sendromu teşhisinin tam olarak konulabilmesi için bazı fiziksel ve nörolojik muayeneler yapmak gerekir. Bu aşamada uyku hastalıkları uzman hekimlerinden de yardım alınır. Muayene sırasında bazı elektrofizyolojik testler ve kan tahlili talep edilecektir.

HUZURSUZ BACAK SENDROMU NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Huzursuz bacak sendromu teşhisi konulmuş olan bir hasta tedavi sürecine geçebilir. Huzursuz bacak sendromu tedavisinde hastalığın çeşidi göz önünde bulundurularak bir yöntem izlenir. Öncelikle hastalığın altında yatan neden belirlenir. Bu neden vitamin eksikliği ya da kansızlık ise öncelikle bu sorunların ortadan kalkması sağlanır.

Bu tedaviye ek olarak huzursuzluk yaşanan bölgelere masaj yapılması, sıcak – soğuk kompres uygulanması, egzersizler ve ilaç tedavisi uygun olacaktır. Tedavi aşamasında hastanın mümkün olduğu kadar kafeinden, sigaradan uzak durması gerekir. Uzun süre hareketsiz kalmak da rahatsızlığı tetikleyeceği için hasta hareket halinde olmalıdır.

Huzursuz bacak sendromu ile mücadele eden kişiler, hayatı olumsuz etkileyen bu sinir bozucu rahatsızlıktan kurtulmak için mutlaka doktorun tedavi yöntemini uygulamalıdır. Tedavi yönteminin tam anlamı ile uygulanması sonucunda hasta kısa sürede huzursuz bacak sendromu sorunundan kurtulabilir. Tedavinin doğru olarak yerine getirilmemesi, şikayetlerin azalmamasına ve hastalığın tedavisinin tam olarak sağlanamamasına neden olacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

66
644 Paylaşım, 66 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
120
Şaşkın
Başarısız Başarısız
84
Başarısız
Komik Komik
72
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
120
Helal Olsun!
lol lol
36
lol
Aşk Aşk
24
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
120
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
84
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir