Hurdacılık Yapmak Ne Kadar Kazandırır?


56
544 Paylaşım, 56 points

Hurdacılık, basit gibi görünse de son dönemlerin en çok ilgi gören mesleklerinden birisidir. Bunun başlıca nedeni, hurdacılık mesleğinin oldukça iyi gelir sağlamasıdır. Bu yazımızda Hurdacılık Yapmak Ne Kadar Kazandırır? sorusuna cevap vereceğiz.

Hurdacılık dendiği zaman birçok kişinin aklına elinde el arabası ile gezen ve sokaklarda hurda toplayan kişiler gelir. Ancak hurdacılık mesleği sanıldığından çok daha geniş kapsamlı ve bol kazançlı bir meslektir.HURDACILIK NEDİR?

Hurdacılık; eski, metal, plastik, kağıt ve cam başta olmak üzere geri dönüşüme kullanılabilen birçok malzemenin toplanması işine verilen isimdir. Hurdacıların görevi, söz konusu malzemeleri belirli yerlerden toplamak ve işleneceği yere götürmektir.

Hurdacılık sektörü oldukça geniş bir sektör olarak gösterilebilir. Hurdacılar çok büyük alanlarda çalışabileceği gibi çok daha küçük alanlarda da çalışabilir. Hurdacılık her ne şekilde yapılırsa yapılsın oldukça iyi kazanç sağlayan meslekler arasında gösterilebilir.

HURDACILIK NASIL BİR MESLEKTİR?

Hurdacılık mesleği, oldukça kazançlı bir meslektir. Kimileri için basit bir çöp toplama işi olarak görmesine karşılık kimileri için ise oldukça kazançlı ve vazgeçilmez bir iş koludur. Toplanıp satılan hurda boyutları büyüdükçe kazanç da artış sağlayacaktır.

Hurdacılık mesleği ile uğraşan kişiler halk arasında hurdacı olarak bilinir. Hurdacılar, geri dönüşüme girebilecek olan ürünleri toplayarak birkaç düzenleme ve tamirat geçirdikten sonra ürünün satışını gerçekleştirebilir. Satılabilecek olan tüm hurda ürünler üzerinden kazanç elde etmek mümkündür.

HURDACILIK YAPARKEN NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR?

Hurdacılık yaparak para kazanmak isteyen bir kişinin öncelikle bu meslek ile ilgili dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Hurdacılık yaparken nelere dikkat etmek gerekir sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

 • Hurdacılığa öncelikle bilinen eşyalardan başlamak gerekir. Böylece hurda toplamak ve satmak daha kolay olacaktır.
 • Hurdacılık yaparken ilgi çeken ve geleceği olan alanlara yönelmek gerekir. Özellikle teknolojik aletler seçilebilir.
 • Geniş çerçevede satış yapılabilecek olan alanlarda hurdacılık yapmak kazancın daha da yüksek olmasını sağlayacaktır.
 • Hurdacıların en büyük özelliği çöp ve hurdayı birbirinden kolayca ayırt edebilmeleridir. Hurdacılar genel olarak temiz ve bakımı kolay hurdaları satabilmektedir. Pislik içinde ve bakımsız bir hurda üzerinden para kazanmak oldukça zor olacaktır.
 • Hurdacılık yapmak isteyenler birden fazla ürün üzerinden bu mesleği gerçekleştirebilir. Önemli olan toplanan hurdaların cinsine göre birbirinden ayrılmasıdır.
 • Hurdacılık yaparken bazı ürün türlerini tartarak satmak gerekir. Bu nedenle hurdacıların mutlaka bir tartıya sahip olması gerekir.
 • Hurdacılık yaparken tercih edilen ürünler beyaz eşya ya da bilgisayar tarzı ürünler ise hurda ve çalışır durumda olanlar mutlaka birbirinden ayrılmalıdır. Çalışmayanlar hurda olarak para kazandırırken çalışanları da ikinci el olarak satıp kazanç elde etmek mümkün olacaktır.

HURDACILIK NASIL YAPILIR?

Hurdacılık nasıl yapılır sorusunun cevabı şu şekildedir; hurdacılık mesleğini yapmak isteyen bir kişinin öncelikle Tehlikesiz Atık Toplama ve Ayırtma Belgesi’ ne sahip olması gerekir. Bu belgeyi alamayanlar hurdacılık yapamazlar.

Tehlikesiz Atık Toplama ve Ayırma Belgesi almak için öncelikle bazı belgeleri hazırlamak gerekir. Tehlikesiz Atık Toplama ve Ayırma Belgesi almak için gerekli belgeler şu şekilde sıralanır;

 • Taahhütname
 • Mülkiyetle ilgili belge
 • İmza sirküleri
 • Vergi levhası
 • Ticaret Sicil Gazetesi
 • Kalibrasyon belgesi
 • Radyasyon ölçüm cihazı ile ilgili belge
 • Tesiste sigortalı olarak çalışan personele ait radyasyon ölçüm cihazının kullanımı ile ilgili eğitim sertifikası
 • ÇED görüş yazısı
 • Atıksu bağlantısı ile ilgili belge veya yazı
 • Vaziyet planı
 • Proje Özeti

HURDACILIK YAPMAK NE KADAR KAZANDIRIR?

Hurdacılık profesyonel olarak bakılması gereken meslek gruplarından birisidir. Kolay olmayan bu meslekte kararlı şekilde ilerleyerek kısa sürede çok yüksek kazanç elde etmeye başlanabilir. Hurdacılık, eskimiş ancak kullanılabilir durumdaki eşyaların yeniden kullanıma sunulması amacıyla yapılmaktadır.

Geri dönüştürülebilir ürünlerden çok kazanç elde edilebilir olması sayesinde kısa sürede hurdacılık yaparak para kazanmaya başlanabilir. Hurdacılık Yapmak Ne Kadar Kazandırır sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; hurdacılık yapan bir kişi ilk dönemlerde asgari ücret tutarı kadar bir kazanç elde edecektir. Ancak zamanla işe daha hakim olunduktan sonra ve bu işi bir şirket olma yolunda ilerleterek bir fabrika sahibi kadar yüksek kazanç elde etmek mümkün olacaktır.

Rakam vermek gerekirse, bir hurdacı demir hurdalar için 60 kuruş – 2 TL arası, bakır hurdalar için 25 TL – 35 TL arası, kağıt hurdalar için 40 kuruş – 1 TL arası kazanç elde etmek mümkündür. bu kapsamda bir hurdacının ortalama aylık kazancı 3 bin TL – 4 bin TL arasında gösterilebilir.

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

56
544 Paylaşım, 56 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
60
Şaşkın
Başarısız Başarısız
24
Başarısız
Komik Komik
12
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
60
Helal Olsun!
lol lol
96
lol
Aşk Aşk
84
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
60
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
24
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir