Hurdacılık Aylık Ne Kadar Kazandırır?


56
544 Paylaşım, 56 points

Hurdacılık, ilk bakışta basit bir meslek gibi görünse de en çok ilgi gören mesleklerden birisi olmayı başarmıştır. Bu başarısının başlıca nedeni, hurdacılık mesleğinin oldukça iyi gelir sağlamasıdır. Bu yazımızda Hurdacılık Aylık Ne Kadar Kazandırır? sorusuna cevap vereceğiz.

Hurdacılık birçok kişi tarafından meslek olarak sayılmasa da aslında bu işi yapan kişiler için oldukça kazançlı bir gelir kapısı olarak gösterilebilir. Gelirinin fazla olması birçok kişinin hurdacılık hakkında bilgi almak istemesine neden olmaktadır.HURDACILIK NEDİR?

Hurdacılık; eski, metal, plastik, kağıt ve cam başta olmak üzere geri dönüşüme kullanılabilen birçok malzemenin toplanması şeklinde yapılan bir meslektir. Hurdacıların görevi, metal, plastik, kağıt ve cam gibi malzemeleri topladıktan sonra işleneceği yere götürmektir.

Hurdacılık sektörü sanıldığından çok daha geniş bir sektördür. Hurdacılar çalışma alanlarını kendileri belirleyebilirler. Bu kapsamda çok büyük alanlarda çalışabilecekleri gibi çok küçük alanlarda da çalışma hakları bulunmaktadır. Hurdacılık nasıl yapılırsa yapılsın çok iyi kazanç sağlayan ve yapan kişiyi maddi açıdan mutlu edecek seviyede bir meslektir.

HURDACILIK MESLEĞİNİN ÖZELLİKLERİ NEDİR?

Hurdacılık mesleği, sanıldığından çok daha kazançlı bir meslektir. Birçok insan için basit bir çöp toplama işi olarak görülmesine karşılık birçok insan için ise oldukça kazançlı ve tek yapılabilecek iş koludur. Hurdacıların topladıkları ve sattıkları hurdalar ne kadar büyük boyutta olursa kazanç da o kadar fazla olacaktır.

Hurdacılık mesleğini tercih eden ve hurda toplayıp satan kişilere hurdacı adı verilmektedir. Hurdacıların görevi, geri dönüşüme girebilecek olan ürünleri toplayarak belirli düzeltme ve tadilat işlemleri sonrasında ellerindeki hurdaların satışını gerçekleştirebilir. Satılabilecek durumda olan tüm hurda üzerinden para kazanmak mümkündür.

HURDACILIK YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELERDİR?

Hurdacılık yaparak para kazanmak isteyen bir kişinin öncelikle bu meslek ile ilgili dikkat etmesi gereken birçok nokta bulunmaktadır. Hurdacılık yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

 • Hurdacılığa öncelikle hurda olarak bilinen genel eşyalardan başlamak gerekir. Böylece hurda toplamak ve satmak daha kolay olacaktır.
 • Hurdacılık yaparken öncelikle ilgi çekici ve satması kolay ürünlere yönelmek gerekir. Özellikle teknolojik bu konuda en çok kazanç sağlayan ürünlerdir.
 • Hurdacılık için ne kadar geniş bir çevrede çalışılırsa kazanç o kadar fazla olacaktır. Bu nedenle küçük bir alanda çalışmak tercih edilmemelidir.
 • Hurdacıların en büyük özelliği çöp ve hurdayı birbirinden kolayca ayırt edebilmeleridir. Hurdacılar genel olarak temiz ve bakımı kolay hurdaları satabilmektedir. Pislik içinde ve bakımsız bir hurda üzerinden para kazanmak oldukça zor olacaktır.
 • Hurdacılık yapmak isteyenler birden fazla ürün üzerinden bu mesleği gerçekleştirebilir. Önemli olan toplanan hurdaların cinsine göre birbirinden ayrılmasıdır.
 • Hurdacılık yaparken bazı ürün türlerini tartarak satmak gerekir. Bu nedenle hurdacıların mutlaka bir tartıya sahip olması gerekir.
 • Hurdacılık yaparken tercih edilen ürünler beyaz eşya ya da bilgisayar tarzı ürünler ise hurda ve çalışır durumda olanlar mutlaka birbirinden ayrılmalıdır. Çalışmayanlar hurda olarak para kazandırırken çalışanları da ikinci el olarak satıp kazanç elde etmek mümkün olacaktır.

HURDACILIK NASIL YAPILIR?

Hurdacılık nasıl yapılır sorusunun cevabı şu şekildedir; hurdacılık yaparak para kazanmak isteyen kişilerin bu mesleği yapmak için öncelikle “Tehlikesiz Atık Toplama ve Ayırtma Belgesi’ ne sahip olması gerekir. Bu belgeye sahip olmayan kişilerin hurdacılık yapması mümkün değildir.

Tehlikesiz Atık Toplama ve Ayırma Belgesi almak için öncelikle bazı belgeleri hazırlamak gerekir. Tehlikesiz Atık Toplama ve Ayırma Belgesi almak için gerekli belgeler şu şekilde sıralanır;

 • Taahhütname
 • Mülkiyetle ilgili belge
 • İmza sirküleri
 • Vergi levhası
 • Ticaret Sicil Gazetesi
 • Kalibrasyon belgesi
 • Radyasyon ölçüm cihazı ile ilgili belge
 • Tesiste sigortalı olarak çalışan personele ait radyasyon ölçüm cihazının kullanımı ile ilgili eğitim sertifikası
 • ÇED görüş yazısı
 • Atıksu bağlantısı ile ilgili belge veya yazı
 • Vaziyet planı
 • Proje Özeti

HURDACILIK AYLIK NE KADAR KAZANDIRIR?

Hurdacılık profesyonel olarak bakılması gereken meslek gruplarından birisidir. Kolay olmayan bu meslekte kararlı şekilde ilerleyerek kısa sürede çok yüksek kazanç elde etmeye başlanabilir. Hurdacılık, eskimiş ancak kullanılabilir durumdaki eşyaların yeniden kullanıma sunulması amacıyla yapılmaktadır.

Geri dönüştürülebilir ürünlerden çok kazanç elde edilebilir olması sayesinde kısa sürede hurdacılık yaparak para kazanmaya başlanabilir. Hurdacılık Aylık Ne Kadar Kazandırır? sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; hurdacılık yapan bir kişi ilk dönemlerde asgari ücret tutarı kadar bir kazanç elde edecektir. Ancak zamanla işe daha hakim olunduktan sonra ve bu işi bir şirket olma yolunda ilerleterek bir fabrika sahibi kadar yüksek kazanç elde etmek mümkün olacaktır.

Rakam vermek gerekirse, bir hurdacı demir hurdalar için 60 kuruş – 2 TL arası, bakır hurdalar için 25 TL – 35 TL arası, kağıt hurdalar için 40 kuruş – 1 TL arası kazanç elde etmek mümkündür. bu kapsamda bir hurdacının ortalama aylık kazancı 3 bin TL – 4 bin TL arasında gösterilebilir.

 

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

56
544 Paylaşım, 56 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
12
Şaşkın
Başarısız Başarısız
96
Başarısız
Komik Komik
84
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
12
Helal Olsun!
lol lol
48
lol
Aşk Aşk
36
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
12
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
96
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir