Hurda Araç Teşviki Yasası Nedir, Şartları Nelerdir, Ne Zaman Çıkacak?


90
884 Paylaşım, 90 points

Milyonlarca araç sahibi, uzun bir süredir sahip olduğu vergi borcu olan aracı ya da kullanılmayacak durumdaki aracı ile ilgili hurda indiriminin gelmesini bekliyordu. Beklenen Hurda Araç Teşvik Yasası sonunda yürürlüğe girdi. Bu yazımızda Hurda Araç Teşviki Yasası ile ilgili aklınıza takılacak tüm soruların cevaplarını bulabileceksiniz.

Hurda Araç Teşvik Yasası Nedir?

Hurda Araç Teşvik Yasası, 16 yaş ve üstü araçların yararlandığı bir yasadır. Araç sahipleri vergi borcu olan ya da kullanılamayacak haldeki araçlarını devlet teşviki ile elden çıkartabilmektedir. Teşvik kapsamında 16 yaş üstünde olması şartı ile otobüsler, arazi taşıtları, tır, yarı römorklar, ATV cinsi araçlar ve binek arabalar ÖTV indiriminden yararlanabilecek.Hurda Araç Teşvik Yasası Şartları Nelerdir?

Hurda araç teşvikinden yararlanmak için belirlenmiş şartlara uygun olmak gerekmektedir. Şartlar şu şekilde sıralanabilir;

  • 46 bin TL’den daha pahalı olmayan araçlarda 10 bin TL indirim
  • 46 – 80 bin TL arasındaki araçlarda 8 bin TL indirim
  • 80 bin TL üzeri araçlarda 3 bin TL indirim

Hurda Araç Teşvikinden Alınabilecek Araçların Özellikleri Nelerdir?

Otomobil sınıfında bu teşvikten faydalanacak araçlar 1600 cc altında olması gerekir. Bu düzenleme elektrikli araçları kapsamıyor. Dilediğiniz silindir hacmine sahip elektrikli otomobili bu düzenleme kapsamında alabilirsiniz. Yeni alacağınız aracın vergi indirimi tutara ve araca göre değişir. Vergisiz fiyatı 46 bin altındaki araçlara 10 bin lira 80 bin liraya kadar olan araçlarda 8 bin lira, 80 bin üzerinde araçlar için 3 bin lira ötv indirimi uygulanır. Otomobil dışında kalan; kamyon, kamyonet, çekici, van, panelvan, minibüs, otobüs ve benzeri araçlarda 10 bin lira ötv indirim uygulanır.

ÖTV hurda Araç İndiriminden Yararlanmak için Nereye Başvurmalıyım?

Hurda araç indiriminden yararlanmak için öncelikle aracın plakası sökülmelidir. Aracın plakası ve ruhsatı ile birlikte notere başvuruda bulunmak gerekir. Çekmeli araç başvurularında plakaya gerek yoktur. Noter tarafından başvuru kaydı oluşturulur. Hazırlanan belgeler ile birlikte başvuru kâğıdı araç sahibine teslim edilmektedir.

Noterden onaylı başvuru belgesi alındıktan sonra İl Özel İdaresi, belediye, ömrünü tamamlamış araç merkezlerine ya da Hurda İşletmesi Genel Müdürlüğü’ne başvuruda bulunmak gerekmektedir. Başvuru sırasında noterden alınan başvuru evraklarını teslim etmek gerekir. Ardından hurda araç, araç toplama yerine verilecektir. Araç yürütülemeyecek durumda ise, çekici ile götürülmesi sağlanmalıdır.

Aracın hurda teşvikinden yararlanabilmesi için motorunun ve şanzıman gibi parçalarının yerinde olması gerekmektedir. Aracın bütünlüğünün korunmuş olması, yararlanma ihtimalini artıracaktır. Aracın toplama yerine bırakılması sırasında başvuru sahibine 3 suret teslimat tutanağı verilecektir. Teslim tutanağını alan araç sahibi tekrar notere giderek işlemini tamamlamak zorundadır. Noter belgelerin üzerine ‘Araç ruhsatı hurdaya çıkmıştır’ şeklinde bir kaşe basacaktır.
Hurda Teşviki Kapsamında Hangi Borçlar Silinecektir?

Devlet tarafından verilecek olan hurda araç teşviki kapsamında araca ait olan vergi, icra, banka borcu gibi borçlar silinecektir.

Hurda Araç Teşviki Yasası Ne Zaman Çıkacak?

Hurda Araçlar için hazırlanmış teşvik yasası TBMM onayından geçerek yasalaşmış durumda. Şu an itibari ile 16 yaşından büyük hurda araca sahip olanlar, gerekli hazırlıkların ardından teşvikten yararlanma hakkına sahip olacaklar.

Hurda Araç Teşviki Ne Zamana Kadar Geçerli?

Hurda araç teşvik kampanyası, 27 Mart 2018 ile 31 Aralık 2019 tarihleri arasında geçerlidir.  Hurda aracınız trafikten çekildikten sonra 31 Aralık 2019 tarihine kadar yeni araç aldığınızda hurda araç teşvik indiriminden faydalanabilirsiniz.

Hurda Araçlar Nereye Teslim Edilecek?

Adınıza kayıtlı 16 yaş ve üzerindeki araçlarınızı il özel idarelerine, büyükşehir belediyesine, Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu Hurda İşletmesi Müdürlüğüne teslim etmelisiniz. Hurda aracı teslim ettiğiniz yerden alacağınız belge ile trafik tescil kurulumuna başvuru yapıp aracınızın trafik tescil kaydını sildirmeniz gerekiyor. Aracın trafikten silindiğine dair belgeyi araç bayilerine teslim ettiğiniz zaman bu indirimden faydalanabilirsiniz.  Pek çok otomotiv firması hurda araç teşvikinden sağlanan ÖTV indirimine ek olarak indirimler uygulamaktadır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

90
884 Paylaşım, 90 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
120
Şaşkın
Başarısız Başarısız
87
Başarısız
Komik Komik
73
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
121
Helal Olsun!
lol lol
37
lol
Aşk Aşk
24
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
121
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
84
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir