HGS Olmadan Geçiş Yaptım Ne Yapmalıyım? (HGS’siz Kaçak Geçiş)


83
814 Paylaşım, 83 points

Köprü ve otoyollardan kolay ve daha hızlı geçiş yapılması adına hazırlanmış olan Hızlı Geçiş Sistemi (HGS), araçların camına yerleştirilen bir etiket sayesinde ödeme yapılmasını sağlıyor. Araç sahipleri, belirlenmiş geçiş noktalarından HGS etiketi ile ödeme yaparak geçiyor. Bazı durumlarda sürücülerin bilinçli ya da bilinçsiz olarak HGS’ siz kaçak geçiş yapması da mümkün oluyor. Peki, HGS olmadan geçiş yapılabilir mi? Bu yazımızda HGS olmadan geçiş yapan kişilerin yapmaları gerekenler hakkında bilgi vereceğiz.

HGS, otoyollarda ve köprülerde geçişin kolaylaşmasını sağlar. Bunun için HGS etiketleri kullanılır. Geçişler sırasında etiketteki bakiye üzerinden geçiş ücreti kesilir. Bunun için sürücünün sahip olduğu HGS sisteminde bakiye olması gerekir.Geçişlerde HGS etiketinden ödeme yapılması zorunludur. Geçiş sırasında HGS sisteminin kullanılmaması durumunda ceza işlemi uygulanır. Sürücüler, HGS ’siz olarak geçiş yapan sürücüler, belirlenmiş süre içerisinde mutlaka HGS etiketi almak zorundadır.  Bazen HGS etiketlerinin okumaması durumu yaşanabilir. HGS sisteminden haberdar olmayan sürücüler de biliçsizce geçiş yapabilirler. Ancak böyle bir durumda gerekli önlemlerin hemen alınması gerekir. Alınmaması durumunda 10 kat fazla ceza işlemi uygulanır.

HGS OLMADAN GEÇİŞ YAPTIM NE YAPMALIYIM?

HGS geçişleri sırasında sürücülerin HGS olmadan kaçak geçiş yapması ve bu durumu sonradan fark etmesi, kısa süreli bir paniğe neden olacaktır. Sürücü, HGS olmadan geçiş yaptım ne yapmalıyım? Sorusunun cevabını araştırmaya başlar.

HGS olmadan yapılan geçişlerde sürücülere bir kereye mahsus hak tanınır. Sürücü, herhangi bir nedenden dolayı HGS’ siz kaçak geçiş yaptı ise 7 gün içerisinde HGS almak zorundadır. Bu süre içerisinde alınan HGS sisteminden ücret otomatik olarak düşürülecektir. 7 iş günü olarak belirlenen sürenin aşılması durumunda yüklü miktarda para cezası uygulanır. Ceza işlemi uygulanması durumunda sürücünün ödememesi gibi bir durum söz konusu olamaz.

HGS etiketleri sadece bir araç için tanımlanır. Başka araçlarda kullanılması mümkün değildir. Kullanmaya çalışmak durumunda hem kullanan araca hem de kullandıran araca cezai işlem uygulanır.

 

HGS KARTI NEREDEN NASIL ALINIR?

HGS sistemi olmadan kaçak geçiş yapmış olan ve 7 günlük süre içerisinde HGS almak zorunda olan sürücüler, öncelikle PTT şubelerine başvuruda bulunmak zorundadır. Başvurunun ardından alınan HGS etiketine bakiye yüklemesi yapılır. Bu yükleme PTT şubesi üzerinden ya da bankalar üzerinden gerçekleştirilebilir. Etikete bakiye yüklenmesinin ardından internet üzerinden HGS üyeliği açtırmak gerekir. Üyelik işleminin ardından bakiye sorgulama işlemi kolaylıkla yapılacaktır.

HGS’ siz kaçak geçiş işlemi bazı durumlarda HGS etiketinde bakiye olmamasından kaynaklı da meydana gelebilir. Böyle bir duruma düşmemek ve ceza ödememek için yola çıkmadan önce HGS bakiye sorgulamasının mutlaka yapılması gerekir. Bakiyesi yetersiz olan bir HGS etiketinden ödeme alınamayacağı için sürücü 7 gün sonra cezalı duruma düşecektir.

Sürücülerin 7 gün içerisinde gerçekleştirmedikleri işlemler ve HGS kaçak geçiş ödemesini yapmamaları durumunda 10 kat para cezası kesilecektir.

HGS BAKİYE SORGULAMA İŞLEMİNİN NASIL YAPILDIĞINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN

HGS KAÇAK GEÇİŞ İHLALİ SORGULAMA İŞLEMİNİN NASIL YAPILACAĞINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

83
814 Paylaşım, 83 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
120
Şaşkın
Başarısız Başarısız
84
Başarısız
Komik Komik
72
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
120
Helal Olsun!
lol lol
36
lol
Aşk Aşk
24
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
120
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
84
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir