HGS Etiketi Başka Araçta Kullanılabilir mi?


60
584 Paylaşım, 60 points

Otoyollardan ve köprülerden geçmek için araç sahiplerinin para ödemesi gerekmektedir. Hızlı Geçiş Sistemi olarak bilinen HGS etiketi sayesinde bu ücreti ödemek oldukça kolay olacaktır. HGS sistemi, köprü ve otoyol geçişlerinde uzun kuyrukların oluşmasını engellemektedir. Her araca özel bir HGS etiketi bulunmaktadır. Bu yazımızda HGS etiketi başka araçta kullanılabilir mi sorusuna cevap vereceğiz.

HGS ETİKETİ NEREDE BULUNUR?

Araçların paralı geçişleri için gerekli olan HGS etiketi, araçların ön camlarında dikiz aynasına konulmaktadır. Geçiş noktaları üzerinden geçen araçlarda bulunan bu etiket, özel bir okuma sistemi sayesinde ödeme işleminin gerçekleşmesini sağlamaktadır.HGS ETİKETİ NASIL ALINIR?

HGS etiketi, PTT şubeleri üzerinden satın alınabilmektedir. HGS başvurusu sırasında kimlik kartı, ehliyet ve araç ruhsatını götürmek gerekmektedir. HGS etiketi verilirken aracın modeline ve plaka sistemine gerekli bilgiler işlenmekte ve araca özel etiket verilmektedir. Her araç modelinde farklı bir geçiş ücreti uygulanacaktır.

HGS TARİFELERİ ARAÇ MODELİNE GÖRE DEĞİŞİKLİK GÖSTERİR Mİ?

HGS etiketi, araç modeline göre farklı tarifeler içermektedir. Kamyon ve Tır gibi büyük araçlarla diğer otomobillerin geçiş ücretleri elbette ki farklı olacaktır. Bu nedenle araç modeline göre HGS tarifelerinin değişiklik gösterdiği söylenebilmektedir.

HGS ETİKETİ SÖKÜLEBİLİR Mİ?

HGS etiketi dikiz aynası üzerine yerleştirilmektedir. Bu etiketin sökülmesi durumunda bir daha çalışması söz konusu olmayacaktır. Eğer araç sahibi herhangi bir nedenden dolayı HGS etiketini sökerse yeniden başvuru yaparak HGS etiketi almak zorunda kalacaktır.

HGS ETİKETİ BİR BAŞKA ARACA TAKILABİLİR Mİ?

HGS etiketi, başvuru yapılan aracın modeli ve plakası ile eşleştirilmektedir. Bu nedenle başka bir araca takılması mümkün olmayacaktır. Araç üzerinde bulunan HGS etiketi sayesinde geçişlerde otomatik olarak ödeme yapmak mümkün olacaktır. Otoyolda disiplinin sağlanabilmesi için HGS sistemi uygulanmıştır. Bu sistemin sökülmesi durumunda tekrar işlevsel hale getirilmesi mümkün olmayacaktır.

Yeni bir araç alan kişiler, eski araçlarında bulunan HGS sistemini çıkartarak yeni araçlarında kullanma hakkına da sahip olmayacaktır. HGS etiketi, eski aracın modeline göre hazırlanmış olacaktır. Bu nedenle yeni araç için kullanımı mümkün olmayacaktır. Bir kişi yeni bir araç almış ise HGS etiketi için mutlaka yeni bir başvuruda bulunmak zorundadır.

Yeni araç için HGS etiketi yine PTT şubeleri üzerinden gerekli belgelerin hazırlanması ile kısa sürede alınabilmektedir. HGS etiketi alınmamış olan bir araç, özel kamera sistemleri tarafından kolaylıkla görüntülenecektir. Böyle bir durumda araca cezai işlem uygulanması kaçınılmaz olacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

60
584 Paylaşım, 60 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
84
Şaşkın
Başarısız Başarısız
51
Başarısız
Komik Komik
36
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
84
Helal Olsun!
lol lol
120
lol
Aşk Aşk
108
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
84
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
48
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir