Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar Hangileridir?


68
668 Paylaşım, 68 points

Bankalar, müşterilerine sundukları olanaklar karşısında bazı ücretler talep etmektedir. Bu ücretlerden birisi de hesap işletim ücreti olarak bilinir. Tüketiciler için büyük bir yük olarak görülen hesap işletim ücreti pek de istenilerek ödenen bir ücret değildir. Bu nedenle tüketiciler genel olarak hesap işletim ücreti talep etmeyen bankalara yönelmek isterler. Bu yazımızda tüketiciden hesap işletim ücreti talep etmeyen bankaları inceleyeceğiz.

Hesap İşletim Ücreti Nedir?

Hesap işletim ücreti, bankaların bünyelerinde vadesiz hesap açtıran müşterilerinden belirli aralıklarla talep ettikleri ücret olarak bilinmektedir. Bankalar 6 aylık ya da 3 aylık periyodlar halinde düzenli olarak bu ücreti talep etmektedir. Hesap işletim ücreti her bankada değişiklik gösterebilir.Hesap İşletim Ücreti Ödememek için Ne Yapmak Gerekir?

Hesap işletim ücreti, müşterilerden masraf adı altında talep edilir. Birçok banka müşterisi bu ücretin gereksiz olduğunu düşünür ve ödemek istemez. Bazı bankalar, müşterileri ile bu ücret konusunda anlaşmaya varır. Belirlenmiş olan şartlara uyum sağlayan müşterilerden hesap işletim ücreti talep etmez. Bazı bankalar ise bu konularda daha katı bir tutum sergiler. Buda müşterilerin hesap işletim ücreti talep etmeyen bankalara yönlenmesine neden olur.

Hesap İşletim Ücreti Almayan Banka Var mıdır?

Hesap işletim ücreti, bankalara göre değişiklik gösterir ve genel olarak 80 – 180 TL arasında bir kesinti olarak yansıtılır. Bu ücretin talep edilmediği bankalar da elbette bulunur. Müşterilerinden hesap işletim ücreti almayan bankalar daha çok dijital bankacılık sistemini tercih etmektedir. Katılım bankalarının da bu ücreti almadığı bilinir.

Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar Hangileridir?

Hesap işletim ücreti almayan bankalar şu şekilde sıralanabilir;

  • QNB Finansbank – En Para
  • Kuveyt Türk Katılım Bankası – Senin Bankan
  • Yapı Kredi Bankası – Yapı Kredi Nuvo
  • TEB Bankası – Cepte TEB
  • Albaraka Türk Katılım Bankası
  • Türkiye Finans Katılım Bankası

Maaş Alınan Banka Hesap İletim Ücreti Keser mi?

Günümüzde birçok çalışan maaşını belirlenmiş bankalardan almaktadır. Anlaşmalı olarak maaş ödemesi yapan bankalardan birçoğu, maaş hesapları için hesap işletim ücreti talep etmemektedir. Bununla birlikte bazı bankalarda maaş hesabı olanlara EFT ve havale gibi işlemler de ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Öğrenci Hesaplarından Hesap İşletim Ücreti Alınır mı?

Öğrenciler de hesap işletim ücreti konusunda şanslıdır. Bankalar, öğrencilere ait olan hesaplardan bu ücreti talep etmezler. Bu ayrıcalıktan yararlanmak için öğrenci belgesi ile bankaya başvurmak gereklidir. Banka, öğrenci hesaplarından varsa yapılmış olan kesintilerin de geri ödenmesini sağlayacaktır.

Hesap İşletim Ücretinin Alınmaması için Ne Yapılabilir?

Bahsettiğimiz bankalar ile çalışmıyorsanız ve çalıştığınız banka hesap işletim ücreti alan bir banka ise bu ücretten kurtulmanın da yolları bulunmaktadır;

  • Müşterinin adına kayıtlı olan ya da olmayan birkaç faturayı otomatik ödemeye vermesi
  • Kredi kartını otomatik ödemeye vermek
  • Vadeli mevduat hesabı açtırmak

Hesap İşletim Ücreti İade Edilir mi?

Hesap işletim ücretinin gereksiz olduğunu ve haksız yere alındığını düşünen tüketiciler bu ücretin geri iadesi için yollar arayabilir. Hesap işletim ücretinin iadesi için elbette bir yol bulunmaktadır. Müşteri, hukuki yollara başvurarak bu ücreti geri almak için adım atabilir. Ancak yapılan işlemler için gerekli masraf, çoğunlukla ödenmiş işletim ücretinden fazla olur. Bu nedenle banka müşterilerinin yüksek hesap işletim ücretlerinin dışında hukuki yollara başvurması çok da akıllıca bir yol olmayacaktır.

Son yapılan düzenleme kapsamında müşterilere geriye dönük 10 yıllık hesap işletim ücretinin talep edilmesinin yolu açılmıştır. İsteyen müşteriler, banka şubelerinden alacakları dekont ile hazırladıkları dilekçeyi TÜSODER’e ait internet sitesi üzerinden gönderebilirler. Bununla birlikte ilçe kaymakamlıklarında bulunan tüketici hakem heyetlerine yapılan iade talepleri de değerlendirmeye alınır. Bankalar, ilk etapta bu ücret için itirazda bulunmalarına karşılık sonuç olarak belirlenmiş ve hak edilmiş hesap işletim ücreti iade talebini olumlu karşılamak zorunda kalırlar.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

68
668 Paylaşım, 68 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
86
Şaşkın
Başarısız Başarısız
54
Başarısız
Komik Komik
40
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
93
Helal Olsun!
lol lol
124
lol
Aşk Aşk
111
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
87
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
53
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir