Hes Kodu Nedir, Hes Kodu Nasıl Alınır?


58
536 Paylaşım, 58 points

Corona virüsün ülkemizde etkili olmasının ardından hazırlanan Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden her vatandaşa özel bir Hes kodu verilmeye başladı. Kişinin sağlık durumu ile ilgili bilgi alınabilecek olan Hes kodu, artık her yerde ilk sorulan bilgiler arasında yer alıyor. Bu yazımızda Hes Kodu Nedir, Hes Kodu Nasıl Alınır? Sorularına cevap vereceğiz.

Hes kodu, Corona virüs nedeniyle vatandaşların kontrollerinin sağlanması için hazırlandı. Her vatandaşın özellikle resmi kurum ve kuruluşlarda işlem yapabilmesi ve yolculuk için ihtiyaç duyduğu Hes kodu, belirli işlemler sonrasında kolaylıkla alınabiliyor.HES KODU NEDİR?

Hes kodu, kontrollü sosyal hayatın sağlanabilmesi amacıyla hazırlanmış ve vatandaşların günlük işlerini rahat bir şekilde yapabilmesi için gerekli olan bir koddur. Hayat Eve Sığar kodu olarak da bilinen bu kod sayesinde vatandaşların Corona virüs nedeniyle bir risk taşıyıp taşımadığı kolaylıkla belirlenmektedir.

Hes kodu özellikle son dönemde resmi kurumlarda işlem yapılabilmesi için, okullara giriş için ve seyahat edebilmek için ilk talep edilenlerden birisidir. Hes kodu sayesinde kişinin Corona virüs hastası olup olmadığı ve karantinada olup olmadığı kısa sürede görülebilmektedir.

HES KODU NASIL ALINIR?

Hes kodu almak için kullanılabilecek birden fazla yöntem bulunmaktadır. Vatandaşlar, istedikleri yöntemi kullanarak kısa sürede Hes kodlarına sahip olabilirler. Hes Kodu Nasıl Alınır? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

 • Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden Hes kodu alma
 • SMS ile Hes kodu alma
 • E – devlet üzerinden Hes kodu alma

HAYAT EVE SIĞAR UYGULAMASI ÜZERİNDEN HES KODU NASIL ALINIR?

Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden Hes kodu almak için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir;

 • Birinci Adım

Hayat Eve Sığar Uygulaması cep telefonuna indirilir ve uygulamaya kayıt yapılır.

 • İkinci Adım

Hayat Eve Sığar uygulaması açıldıktan sonra “Hes Kodu İşlemleri” yazan bölüme tıklanır.

 • Üçüncü Adım

Açılan yeni sayfada yer alan “ Hes Kodu Oluştur” butonuna tıklanır.

 • Dördüncü Adım

Hes kodu oluşturmak için kod kullanım süresi belirlenir ve istenirse Hes kodu için bir isim oluşturulur.

SMS İLE HES KODU NASIL ALINIR?

HES kodu almak isteyen vatandaşlar isterlerse SMS ile de bu koda kısa sürede sahip olabilirler. SMS ile Hes kodu almak için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir;

 • Birinci Adım

Cep telefonunun mesaj bölümüne girilir ve yeni mesaj oluştur butonuna basılır.

 • İkinci Adım

Mesaj kısmına aralarında boşluk bırakarak T.C. kimlik numarası, kimlik kartının ön yüzünde bulunan Seri Numarasının son 4 hanesi, gün olarak paylaşım süresi yazılır.

 • Üçüncü Adım

Gerekli bilgiler yazıldıktan sonra hazırlanan mesaj 2023’e SMS olarak gönderilir.

 • Dördüncü Adım

Paylaşım süresi seçeneğine en az 7 gün olmak üzere bir süre belirlenerek yazılmalıdır.

E – DEVLET ÜZERİNDEN HES KODU NASIL ALINIR?

Hes kodu almak isteyen vatandaşlar isterlerse e – devlet sistemi üzerinden de kodlarını kısa sürede alabilirler. E – devlet üzerinden Hes kodu almak için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir;

 • Birinci Adım

E – devlet sistemine T.C. kimlik numarası ve şifre ile giriş yapılır.

 • İkinci Adım

Arama motoru kısmına “Hes Kodu Üretme ve Listeleme” yazılır.

 • Üçüncü Adım

Açılan yeni sayfada yer alan “Yeni Hes Kodu” yazan kısma tıklanır ve Hes kodu kısa sürede oluşturulabilir.

HES KODU NASIL KULLANILIR?

Oluşturulan Hes kodu günlük yaşamda birçok alanda kullanılabilir. Hes kodu nasıl kullanılır sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; oluşturulmuş bir Hes kodu kurum ya da kişilere doğrudan gösterilebileceği gibi mobil uygulama üzerinden de paylaşılabilir.

Hes kodu üzerinden kişinin Corona virüs açısından risk taşıyıp taşımadığı ve karantina sürecinde bulunup bulunmadığı kolaylıkla görüntülenebilir. Riskli durumda olan kişilerin kurumlara girişi ya da işlem yapmaları bu sayede engellenmiş olur.

HES KODU GÜVENLİ MİDİR?

Hes kodu güvenli midir sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; Hes kodu son derece güvenli bir koddur. Bunun temel nedeni, kodun kullanımının vatandaşların elinde olmasıdır. Kişi, isteğine bağlı olarak sürekli kullanabileceği bir Hes kodu oluşturmanın yanı sıra her kullanım için farklı Hes kodu oluşturma şansına da sahiptir.

Hes kodu sayesinde kişiler sadece kodları üzerinden işlemlerini gerçekleştirebilirler. Bu sayede T.C. kimlik numarası gibi kişiye özel bilgilerin paylaşılmasına da gerek kalmayacaktır.

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

58
536 Paylaşım, 58 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
108
Şaşkın
Başarısız Başarısız
72
Başarısız
Komik Komik
60
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
108
Helal Olsun!
lol lol
24
lol
Aşk Aşk
12
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
109
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
72
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir