Her Yaştan Youtuber Artık Vergi Ödeyecek


57
554 Paylaşım, 57 points

Youtuber olmak hemen her çocuğun hayalleri arasında yer alıyor. Küçük yaştan itibaren youtuber olacağını söyleyen çocuk sayısı her geçen gün artarken bunu başaran da çok sayıda çocuk bulunuyor. youtuber olan kişilerin ödedikleri vergiler ile ilgili yeni bir düzenleme yapıldı. Düzenleme kapsamında artık çocuk yaştaki youtuberlar da vergi ödeyecek. Bu yazımızda Her Yaştan Youtuber Artık Vergi Ödeyecek başlığının detaylarını anlatacağız.

Günümüzün en kazançlı mesleklerinden birisi de Youtuber oldu. Çektiği videoları Youtube internet sitesi üzerinden yayınlayan ve çok sayıda izlenen kişiler, bir süre sonra bu işten para da kazanmaya başlıyor.KÜÇÜK ÇOCUKLAR YOUTUBER OLMAK İSTİYOR

Youtube üzerinden sürekli olarak video izleyen küçük çocukların en büyük hayalleri arasına Youtuber olmak da girdi. Youtuber olmak isteyen çocukların büyük bir çoğunluğu da bu hayallerini gerçekleştiriyor ve bir youtube kanalı açıyor.

Youtuber olan kişilere de vergi mükellefi olma şartı getiriliyor. Vergi mükellefi olma durumu 18 yaş üstündeki kullanıcılar için geçerli bir durum. Ancak son düzenlemeler ile bu durum biraz daha değişmiş oldu.

HER YAŞTAN YOUTUBER ARTIK VERGİ ÖDEYECEK

Youtuber’ların vergilendirilmesi ile ilgili yeni düzenlemeler yapıldı. Yapılan düzenleme kapsamında 18 yaş altı youtuber olan kişilere de artık vergi ödeme zorunluluğu getirilecek. Vergi kaydı olmadığı için herhangi bir ödeme yapmayacağını düşünen birçok çocuk Youtuber’ ın ailesine kötü haber verildi.

18 yaşın altındaki Youtuber’ların genel olarak “Vergi kaydım yok, bir sınır varmış ben o sınırın altında para kazanıyorum, 18 yaşından küçüğüm, her ay para kazanmıyorum, sponsorum vergimi benim yerime ödüyor, mükellef olmayı da düşünmüyorum, Maliye beni nereden bulacak” şeklinde bir düşünceye sahip olduğunu belirtilen Hazine ve Maliye Bakanlığı, bu duruma dur demek adına gerekli düzenlemelerin yapıldığını açıkladı.

10 BİN TL GELİRE 1500 TL VERGİ ÖDEMESİ

Hazine ve Maliye bakanlığı tarafından hazırlanan yeni düzenleme kapsamında artık 18 yaş altındaki Youtuber’lar da vergiye mükellef olacaklar. Yıllık kazandıkları gelire göre vergi ödemesi yapacak olan Youtuber’lar, yıllık 10 bin TL gelir elde etmeleri durumunda 1500 TL vergi ödemesi yapacaklar.

Yeni alınan karar kapsamında 18 yaşından büyük ya da küçük olsun hiç fark etmeden tüm Youtuber’ ların yıllık kazançları göz önünde tutularak kazancın %15’ i oranında vergi dilimine girmesi ve ödeme yapması sağlanacak.

HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI HESAPLARI İNCELEYECEK

Hazine ve Maliye Bakanlığı yeni alınan karar kapsamında ülkemizde yaşayan Youtuber’ ların yaşına bakılmaksızın Google Limited Ireland üzerinden hesaplarına kimin, ne zaman ve ne kadar para gönderdiğini tespit edecek yapılan tespitler kapsamında vergi için ne kadar ödeme yapılması gerektiği de belirlenmiş olacak.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

57
554 Paylaşım, 57 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
96
Şaşkın
Başarısız Başarısız
60
Başarısız
Komik Komik
48
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
96
Helal Olsun!
lol lol
12
lol
Aşk Aşk
120
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
96
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
60
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir