Hemşire Olmak İçin Ne Yapmalıyım?


53
504 Paylaşım, 53 points

Hemşirelik, dünyanın en eski ve en önemli mesleklerinden birisidir. Sağlık sektörü için oldukça önemli olan bu meslek, binlerce kişinin hayalleri arasındadır. Hemşirelik mesleğini seçmek isteyenler, bu iş için nasıl bir yol izlemeleri gerektiğini merak ederler. Bu yazımızda Hemşire Olmak İçin Ne Yapmalıyım? Sorusuna cevap vereceğiz.

Hemşireler, sağlık sektörünün önde giden isimlerinden birisidir. Doktorların sağ kolu olarak bilinen hemşireler, bu zorlu ve özverili görevi büyük bir aşkla yerine getirmeye çalışırlar. Birçok kişinin de hayalleri arasında yer alan hemşirelik mesleği, hiç eskimeyen mesleklerden birisidir.HEMŞİRE NEDİR?

Hemşire, sağlık sektöründe çalışan ve doktorlar ile hastalar arasında bir köprü görevi gören kişilerdir. Hem devlette hem de özel sektörde faaliyet gösterirler. Hemşireler, doktorlar tarafından verilen yazılı tedavi görevlerini yerin getirir ve reçeteleri uygularlar.

Hastaların bakımı ile yakından ilgilenen hemşireler, sağlık ile ilgili hemen her alanda karşımıza çıkarlar. Hemşirelerin çalışma alanları oldukça geniştir. Hemşireleri devlet hastanelerinde, özel hastanelerde, kliniklerde, okullarda, firmalarda, sağlık kurumlarında, askeriyede ve cezaevlerinde görmek mümkündür.

HEMŞİRELERİN GÖREVLERİ NELERDİR?

Sağlık sektöründe hizmet veren hemşireler, çok sayıda önemli göreve sahiptir. Doktorlar ve hastalar ile direkt iletişimde olan hemşireler aynı zamanda iki taraf arasındaki köprü olarak da hizmet verirler. Hemşirelerin görevleri şu şekilde sıralanır;

 • Hastaların tedavisi ve bakımı için gerekli işlemleri yaparlar.
 • Hastaların tedavi sürecini planlar ve değerlendirmeleri yaparlar.
 • Hastaların incelenmesi, kontrolü ve tetkiklerinin hazırlanmasını üstlenirler.
 • Ameliyat öncesinde hastayı yapılacak işleme göre hazırlarlar.
 • Ameliyat sonrasında hastanın ilacını, serumunu, fizyoterapisini ve gerekli bakımlarını uygularlar.
 • Hastaların tedavi sürecinde gerçekleştirilen tıbbi süreci takip eder ve rapor haline getirirler.
 • Hastalara aşı yaparlar.
 • Hastaların kanını alırlar ve tahlilleri kyıt ederler.
 • Hasaların tansiyon, şeker, kan basıncı, ateş ve ağrı ölçümlerini yaparlar.
 • Hastalara, hasta yakınlarına manevi destekte bulunur ve bilgi verirler.
 • Çalıştıkları hastane birimindeki temizlik ve düzeni sağlarlar.
 • Çalıştıkları sağlık alanındaki diğer çalışanlar ile koordineli olarak çalışırlar.
 • Doktorlar ve hasalar arasında köprü görevini üstlenirler.

HEMŞİRE OLMAK İÇİN NE YAPMALIYIM?

Günümüzde birçok insan hemşire olmak istemektedir. Bu mesleğin hayalini kuranlar Hemşire Olmak İçin Ne Yapmalıyım? Sorusunu sorarlar. Hemşire olabilmek için öncelikle eğitim almış olmak gerekir. Hemşire olmak isteyen kişi, sağlık meslek liseleri ve hemşirelik yüksekokulları ile sağlık yüksekokullarının hemşirelik bölümlerinde eğitim almış olmak zorundadır.

Üniversite eğitimini tamamlayan hemşire adayları kısa sürede özel sektörde sınavsız bir şekilde iş bularak çalışma şansına sahip olurlar. Devlet hastanelerinde hemşire olmak için ise KPSS’ ye girmek ve yüksek puan almak gerekir. Sınava girerek yüksek puan alan hemşire adayları atama yöntemi ile gönderildikleri kurumda kadrolu olarak göreve başlayabilirler.

HEMŞİRE OLMAK İÇİN ARANAN ŞARTLAR NELERDİR?

Hemşire olmak için aranan şartlar bulunmaktadır. Hemşire olmak isteyen bir kişinin öncelikle mutlaka eğitim almış olması gerekir. Lisans eğitimi veren 4 yıllık hemşirelik ve sağlık hizmetleri bölümünden mezun olanlar hemşire olarak görev alabilirler. Sağlık meslek lisesini bitiren hemşireler ise sadece yardımcı hemşire olma hakkına sahip olurlar. Hemşire olabilmek için üniversite eğitimini de tamamlamaları gerekir.

Hemşire olmak için aranan şartlar şu şekilde sıralanır;

 • Üniversitelerin 4 yıllık hemşirelik bölümünden mezun olmak
 • İletişim becerilerinin yüksek olması
 • Hastalar ile empati yapabilmek
 • Şefkatli ve merhametli olmak
 • Fiziksel ve ruhsal olarak görev yapmaya engel bir sağlık sorunu olmaması
 • Yapılacak arşiv soruşturmasından olumlu sonuç almış olmak
 • Yapılacak güvenlik soruşturmasından olumlu sonuç almış olmak
Portrait Of Nurse With Patient In Background

HEMŞİRELERİN ÇALIŞMA ŞARTLARI VE ÇALIŞMA SAATLERİ NASILDIR?

Hemşirelerin çalışma şartları şu şekilde anlatılabilir; hemşireler özel ve devlet hastanelerinde, özel kliniklerde ve muayenehanelerde, aile hekimliklerinde çalışabilirler. Hemşirelerin çalışma ortamlarının temiz ve düzenli olması gerekir. Kendilerine ait bir alanları bulunmasına karşılık sürekli hastane birimleri arasında dolaşmak zorundadır. Son derece stresli bir iş olan hemşirelik zaman zaman zorlayıcı olabilmektedir.

Hemşirelerin çalışma saatleri şu şekilde anlatılabilir; hemşireler haftada en fazla 45 saat çalışabilirler. Nöbet sistemi ile çalışan hemşireler, 12 – 24 sistemiyle görev yapmaktadır. Genel olarak günlük 9 saat çalışma süreleri vardır. Özel sektörde de durum aynı şekildedir. Ancak özel hastanelerin şartları devlet hastanelerinden biraz daha ağır olabilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

53
504 Paylaşım, 53 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
72
Şaşkın
Başarısız Başarısız
37
Başarısız
Komik Komik
24
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
72
Helal Olsun!
lol lol
109
lol
Aşk Aşk
97
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
73
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
36
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir