Hapşırmak Corona Virüs Belirtisi Olabilir Mi?


62
606 Paylaşım, 62 points

Hapşırık, yabancı parçacıkların burnu tahriş etmesi ile ortaya çıkan hava çıkışıdır. Son zamanlarda birçok kişide sıklıkla görülmeye başlayan hapşırmak, Corona virüs belirtisi olup olmadığı konusunda soru işaretlerine neden oldu. Bu yazımızda Hapşırmak Corona Virüs Belirtisi Olabilir Mi sorusuna cevap vereceğiz.

Hapşırmak, özellikle mevsimsel geçişlerde, kirli ve tozlu havalarda, soğuk algınlığı yaşandığında sıklıkla görülür. Hapşırmanın son dönemde hız kazanması sonucunda birçok kişinin aklına hapşırmanın Corona ile ilgili olup olmadığı sorusunu getirmeye başladı.HAPŞIRMAK CORONA VİRÜS BELİRTİSİ OLABİLİR Mİ?

Dünya Corona virüs ile mücadeleye devam ediyor. Birçok farklı belirti ile ortaya çıkan Corona virüs, birçok kişinin hayatını kaybetmesine neden oluyor. Özellikle halsizlik, ateş, boğaz ağrısı ve öksürük ile kendisini gösteren Corona virüs, ciddi anlamda insan hayatını tehdit ediyor.

Son dönemde birçok kişide görülen hapşırmak durumu, insanların aklına hapşırmanın da Corona virüs belirtisi olma ihtimalini ortaya çıkardı. Hapşırmanın Corona virüs belirtisi olarak görülme ihtimali, insanların gözünün korkmasına neden oldu.

HAPŞIRMAK CORONA VİRÜS BELİRTİSİ OLARAK DEĞERLENDİRİLEBİLİR Mİ?

Hapşırmak, genel olarak yabancı maddelerin burun mukozasını tahriş etmesi sonucunda ortaya çıkan bir durumdur. Hapşırık sırasında akciğerleri dolduran hava sarsıcı bir şekilde ağız ve burun yoluyla dışarı çıkmaktadır.

Hapşırık birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Hapşırmak Corona Virüs Belirtisi Olabilir Mi sorusuna çok yaygın olmamak üzere evet şeklinde cevap verilebilir. Corona virüsün genel görülen belirtileri ateş, öksürük, yorgunluk ve nefes darlığıdır. Hapşırık ise çok sık olmamakla birlikte nadir görülen belirtiler arasında yer almaktadır. Bir kişi, Corona virüs taşıyan birisiyle 10 dakikadan fazla yakın temasta bulunmadıysa hapşırması Corona virüs olarak değerlendirilemez.

HAPŞIRMANIN NEDENLERİ NELERDİR?

İnsanlar birçok farklı nedene bağlı olarak hapşırabilir. Hapşırmanın nedenleri şu şekilde sıralanır;

 • Alerji: Özellikle bahar aylarında mevsimsel alerjiye bağlı olarak insanlarda sıklıkla hapşırma görülebilir.
 • Toz ve kir: Bahar aylarında yapılan temizlik sırasında havaya karışan toz ve kir, sıklıkla hapşırmaya neden olabilir.
 • Kuru ve soğuk hava: ani sıcaklık değişimi, soğukluk ve kuru hava insanlarda hapşırmaya neden olur. Özellikle iklim değişikliklerinde hapşırma sıklıkla görülür.
 • Soğuk algınlığı: soğuk algınlığı üst solunum yolu enfeksiyonu olduğu için sıklıkla hapşırma görülmektedir.

HAPŞIRIRKEN NE YAPMAK GEREKİR?

Hapşıran insanların Corona virüs hastası olsun olmasın çevreye zarar vermemesi için dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunur. Hapşırırken ne yapmak gerekir sorusuna şu şekilde cevap verilir;

 • Hapşırma sırasında ağız dirsekle kapatılmalıdır.
 • Hapşırma sırasında el yüze sürüldü ise hemen yıkanmalıdır.
 • Hapşırma sonrası eller bol su ve sabunla yıkanmalıdır.
 • Su ve sabun bulunmuyorsa eller en az %60 alkollü dezenfektan ile temizlenmelidir.
 • Hapşırığın nedeni tespit edilmeli ve çözüm yolu bulunmalıdır.
 • Alerjik reaksiyonlara karşı hassas bünyeye sahip olanlar maskesini asla çıkarmamalıdır.
 • Hapşırık ile birlikte yüksek ateş, öksürük, nefes darlığı gibi belirtiler de bulunuyorsa en kısa sürede ALO 184 Corona virüs danışma hattı üzerinden sağlık kuruluşları ile iletişime geçmek gerekmektedir.

CORONA VİRÜS MEVSİMSEL HASTALIKLARDAN NASIL AYIRT EDİLEBİLİR?

Corona virüs mevsimsel hastalıklar ile oldukça benzerlik gösterir. Özellikle insanların bu ayrımı yapması oldukça güçtür. Corona virüs mevsimsel hastalıklardan nasıl ayırt edilir sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

 • Corona virüsten şüphelenmek için kişide öksürük, ateş ve nefes darlığı belirtilerinden en az biri olmalıdır.
 • Corona virüs öncelikle ateş ile başlar, grip ve soğuk algınlığında ateş ilk belirti olarak görülmez. Bu hastalıklar burun akıntısı ile başlar ve devamında başlayan ateş uzun sürmez.
 • Corona virüs ile grip çok benzer belirtiler taşır. İki hastalıkta da ani başlayan ateş, öksürük ve halsizlik görülür. Fakat iki hastalığı birbirinden ayıran en önemli fark; gripte nefes darlığı görülmezken, Corona virüste nefes darlığı görülmektedir.
 • Corona virüste genellikle ateşle birlikte ikinci veya üçüncü günde kuru öksürük ortaya çıkar. Grip veya soğuk algınlığının ilk gününden itibaren genellikle burun akıntısıyla birlikte balgamlı öksürük görülür. “Corona virüste hapşırık, burun akıntısı, gözlerde kızarıklık ve kaşıntı genellikle görülmezken, mevsimsel alerjide bu belirtiler görülmektedir.”
 • Corona virüste hapşırık, burun akıntısı, gözlerde kızarıklık ve kaşıntı görülmezken, mevsimsel alerjide bu belirtiler görülmektedir.
 • Corona virüste kas ağrısından çok halsizlik ve kırgınlık görülür. Fakat grip ve soğuk algınlığında kas ağrıları fazlasıyla görülmektedir.
 • Corona virüste genel olarak kuru öksürükten birkaç gün sonra nefes darlığı başlar. Grip ve soğuk algınlığında nefes darlığı görülmez.

 

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

62
606 Paylaşım, 62 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
12
Şaşkın
Başarısız Başarısız
96
Başarısız
Komik Komik
84
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
12
Helal Olsun!
lol lol
48
lol
Aşk Aşk
36
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
12
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
96
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir