Hangi Kan Grubu Daha Şanslı?


44
424 Paylaşım, 44 points

İnsanlar farklı kan gruplarına sahiptir. Özellikleri farklı olan kan gruplarından bazıları kişinin çok şanslı olmasını sağlarken bazıları hastalıklara en yatkın olmayı sağlamaktadır. Bu yazımızda Hangi Kan Grubu Daha Şanslı? Sorusuna cevap vereceğiz.

Kan grupları ile ilgili olarak yapılan araştırmalar hız kesmeden devam ediyor. Bu araştırmalar sayesinde kan gruplarının insanların sağlığı üzerindeki etkilerine her gün bir yenisi ekleniyor. Araştırmaların en büyük katkısı ise kan gruplarının bazı hastalıklara karşı riskleri artırıyor olması.HANGİ KAN GRUBU DAHA ŞANSLI?

Kan grupları kişileri bazı hastalıklara karşı büyük ölçüde korurken bazı hastalıklara ise çok daha kolay yakalanmaya neden olabiliyor. Özellikle son dönemde hayatı ele geçiren Corona virüs ve kanser hastalıklarında bazı kan grupları şanslıyken bazıları ise ne yazık ki risklerin artmasına neden oluyor.

Hangi Kan Grubu Daha Şanslı? Sorusuna şu şekilde cevap vermek mümkün;

KANSER HASTALIĞINDA HANGİ KAN GRUBU ŞANSLI?

Kanser hastalığında hangi kan grubu şanslı? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; kanser hastalıklarına genel olarak bakıldığı zaman 0 kan grubuna sahip olan kişilerin A, B ve AB kan grubuna sahip olan kişilerden çok daha şanslı olduğu nu söylemek mümkün.

O kan grubuna sahip olan kişilerin genel olarak birçok hatalığa karşı diğer kan gruplarından daha şanslı olduğunu söylemek mümkün. Elbette ki bu 0 kan grubuna sahip olan kişilerin hiçbir hastalığa yakalanmayacağı anlamına gelmiyor. Ancak yüzdelere bakıldığı zaman çok daha şanslı oldukları söylenebiliyor.

KANSER HASTALIĞI VE KAN GRUPLARI ARASINDAKİ İLİŞKİ NEDİR?

Kanser hastalığı ve kan grupları arasındaki ilişki şu şekilde sıralanabilir;

  • Göğüs kanseri: Göğüs kanseri olan kişiler arasında yapılan araştırmada 0 ve B kan grubuna sahip olan hastaların tedaviye daha hızlı cevap verdiği söylenebilir.
  • Sinir Sistemi kanseri: Sinir sistemi kanseri olan kişiler arasında yapılan araştırmada A ve AB gruplarının daha fazla riskte olduğu söylenebilir.
  • Rahim kanseri: Rahim kanseri olan kişiler arasında yapılan araştırmada A, B ve AB gruplarının risk altında olduğu söylenebilir. Özellikle B grubu kadınlarda risk daha fazla oluyor.
  • Sindirim Yolu kanseri: sindirim yolu kanseri olan kişiler arasında yapılan araştırmada A ve AB grubu kişilerin daha fazla risk altında olduğu söylenebilir.
  • Mide kanseri: Mide kanseri olan kişiler arasında yapılan araştırmada A ve AB grubundaki kişilerin daha risk altında olduğu söylenebilir.
  • Pankreas kanseri: Pankreas kanseri olan kişiler arasında yapılan araştırmada A ve AB gruplarındaki kişilerin riskli olduğu, 0 kan gurubundaki kişilerin ise nadir riskli olduğu söylenebilir.
  • Lenf kanseri: Lenf kanseri olan kişiler arasında yapılan araştırmada 0 kan grubundaki kişilerin daha riskli olduğu söylenebilir.
  • Deri ve kemik kanseri: Deri ve kemik kanseri olan kişiler arasında yapılan araştırmada 0 ve B kan grubundaki kişilerin daha riskli olduğu söylenebilir.
  • Mesane kanseri: Mesane kanseri olan kişiler arasında yapılan araştırmada A, b ve AB kan grubundaki kişilerin riskli olduğu söylenebilir. Özellikle AB grubu çok yüksek risktedir.

CORONA VİRÜS HASTALIĞINDA HANGİ KAN GRUBU ŞANSLI?

Corona virüs son dönemde hayatı neredeyse eline geçirmeyi başardı. Hala mücadele edilen bu virüste de bazı kan gruplarının daha şanslı olduğunu söylemek mümkün. Corona virüs hastalığında hangi kan grubu şanslı? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

Diğer hastalıklarda olduğu gibi Corona virüs hastalığında da 0 kan grubuna sahip olan kişiler çok daha şanslı durumdalar. Yapılan araştırmaya göre 0 kan grubu olan kişiler diğer kan grubunda olan kişilere göre %12 daha az risk altındalar.

Bununla birlikte Rh antijeni bulunan yani pozitif olarak bilinen kan gruplarında olan kişilerin Rh antijeni bulunmayan yani negatif olan kişilere göre Corona virüs konusunda daha savunmasız oldukları söylenebilir. Kişi hem 0 kan gurubunda hem de negatif ise (0 Rh-) Corona virüs hastalığı nedeniyle ölüm riski de oldukça düşük.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

44
424 Paylaşım, 44 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
72
Şaşkın
Başarısız Başarısız
36
Başarısız
Komik Komik
24
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
72
Helal Olsun!
lol lol
108
lol
Aşk Aşk
96
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
72
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
36
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir