Hangi Durumlarda Dava Açmadan SGK’ya Başvurulur?


66
644 Paylaşım, 66 points

Çalışanlar bazı haklarını kazanmak ve yaşadıkları yanlış bir durum karşısında hakkını aramak için dava açma yoluna gitmektedir. Ancak bazı durumlar için dava açmadan SGK’ ya başvurmak, sorunun çözümünü sağlayacaktır. Bu yazımızda Hangi Durumlarda Dava Açmadan SGK’ ya Başvurulur? Sorusuna cevap vereceğiz.

Çalışan ve emekliler, işverenleri ya da çalıştıkları kurum ile ilgili bazı sorunlar yaşayabilmektedir. Böyle durumlarda birçok çalışanın ilk aklına gelen dava açmak olur. Ancak artık SGK birçok sorunu davalık olmaya gerek kalmadan çözüme kavuşturabiliyor.AVA AÇMADAN SGK’ YA BAŞVURU ŞART MIDIR?

Sosyal Güvenlik kurumu emeklisi ya da hala çalışan kişilerin yaşadıkları bir sorundan dolayı dava açmadan önce soruna çözüm bulmak için SGK’ ya başvuruda bulunması gerekmektedir. Bu son dönemde bir zorunluluk haline getirilmiş ve kanun ile de belirlenmiştir.

Yaşadığı sorun nedeniyle mahkeme yoluna başvuracak olan çalışan ve emeklilerin öncelikle SGK’ ya başvuruda bulunmaları zorunludur. SGK üzerinden birçok sorun halledilmektedir. Halledilemeyen durumlarda ise çalışanın ve emeklinin dava açma hakkı bulunmaktadır.

Dava Açmadan SGK’ ya Başvuru şart mıdır? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; çalışan ve emekliler gerek işveren gerek çalıştıkları kurum ile ilgili yaşadıkları tüm sorunlarda öncelikle SGK üzerinden başvuruda bulunarak sorunlarına çözüm aramak zorundadır. Başvuru sonrasında SGK tarafından kişiye 2 ay içerisinde geri dönüş yapılmaktadır. Bu sürenin aşılması ya da başvurunun reddedilmesi durumunda kişinin dava açma hakkı oluşacaktır.

HANGİ DURUMLARDA DAVA AÇMADAN SGK’ YA BAŞVURULUR?

Çalışanların ve emeklilerin dava öncesi SGK’ ya başvuruda bulunması gereken bazı durumlar bulunmaktadır. Hangi Durumlarda Dava Açmadan SGK’ ya Başvurulur? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ve diğer mevzuatlardan kaynaklanan uyuşmazlıklarda, kişi dava açmadan önce mutlaka SGK’ ya başvuruda bulunmak zorundadır. Aynı şekilde sosyal güvenlik mevzuatı ile ilgili tüm konularda iş mahkemesine dava açmadan önce mutlaka SGK üzerinden başvuruda bulunulması gerekmektedir.

Tüm bu başvurularda SGK tarafından başvuru sahibine 60 gün içerisinde geri dönüş yapılması gerekmektedir. Geri dönüş yapılmaması durumunda başvurunun reddedildiği söylenebilir. Böyle bir sonuçla karşılaşan kişilerin dava açma hakkı doğmuş olacaktır. SGK başvurusunda bulunmadan direkt dava açılması durumunda mahkeme dava şartı yokluğu nedeniyle davanın usulen reddi kararı verecektir.

HANGİ DURUMLARDA SGK’ YA BAŞVURMADAN DİREKT DAVA AÇILABİLİR?

Bazı durumlar vardır ki çalışan ya da emekliler SGK’ ya başvuruda bulunmadan direkt olarak dava açma hakkına sahip olmaktadır. Hangi durumlarda SGK’ ya başvurmadan direkt dava açılabilir? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

  • Sigortasız çalıştırılmış olma
  • Eksik gün üzerinden ya da düşük ücret üzerinden sigorta yatırılıyor olması
  • 6183 sayılı kanun kapsamında tebliğ edilen ödeme emrinin iptali ile ilgili davalarda
  • SGK tarafından uygulanan İdari para cezalarında

Sigortasız olarak çalışan, sigorta primleri eksik ya da düşük ücretten gösterilerek yatırılan tüm çalışanların SGK başvurusunda bulunmadan direkt olarak dava açma hakkı bulunmaktadır. Ancak bunun için ellerinde durumu kanıtlayacak belge bulunması gerekmektedir. Belge olmaması durumunda dava dilekçesi verilmiş dahi olsa herhangi bir sonuç elde etmek mümkün olmayacaktır.

İdari para cezaları ile ilgili olan mahkemelerde de öncelikle SGK başvurusunda bulunmak gerekmemektedir. SGK tarafından uygulanan idari para cezalarında itiraz edilmesi için direkt olarak dava açılması doğru olacaktır. Bu tür davalar İş Mahkemeleri Kanunu dışında bulunduğu için SGK üzerinden herhangi bir öncelikli başvuru gerektirmemektedir.

 

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

66
644 Paylaşım, 66 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
84
Şaşkın
Başarısız Başarısız
48
Başarısız
Komik Komik
36
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
84
Helal Olsun!
lol lol
120
lol
Aşk Aşk
108
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
84
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
48
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir