Hangi Durumlarda Banka Hesaba Bloke Koyar, Bloke Nasıl Kaldırılır?


84
824 Paylaşım, 84 points

Bankada hesabı bulunanlar ve farklı yerlere icralık borcu olanların banka hesabına bloke konulması, bazı durumlarda karşılaşılan istenmeyen gerçekler arasındadır. Bu araştırma yazımızda, hangi durumlarda banka hesaba bloke koyar? Sorusunun cevabını sizler için araştırdık. İşte banka hesabına bloke neden konulur? sorularının cevapları…

Hangi durumlarda banka hesaba bloke koyar?

Hesaba bloke neden konulur? Sorusunun cevabını peşinen verecek olursak, alacaklı kişi ya da kurumların uzun uğraşları sonucunda hala alacağını tahsil edememesi gibi durumlarda, banka hesabına bloke konulması söz konusu olunmaktadır. Alacaklı alacağını tahsil edebilmek adına farklı birçok yolu denemektedir. Bunlardan birisi icra mahkemelerinin yetkisi kullanılarak yapılmakta olup, buradan da sonuç alınmaması ve zaman içerisinde alacağın hiçbir şekilde tahsil edilememesi gibi durumlarda, banka hesabının bloke olması söz konusudur. Bu borçluyu, borcunu ödemeye zorlamak amacıyla alınacak tedbirlerden birisidir.Banka hesabının bloke olması durumunda, bankada paranız olsa dahi, bu paranın kullanılmamasının yanı sıra, blokeli hesabınızdan işlem yapabilmenizde söz konusu değildir. Ancak bu durum kolay kolay yaşayabileceğiniz bir durum olmayıp, uzun bir sürecin geçmesi ve mahkemenin bunun için karar alması gerekmektedir.  Banka hesabına bloke konulması gibi bir durumlar karşılaşabileceğiniz bir diğer önemli hususta, bankalara olan borcunuzdur. Özellikle hesabınızın bulunduğu bankaya borcunuzun olması, hesabınızın bloke edilmesi sürecini hızlandıracak bir durumdur.

Banka borcunuzu ödememeniz nedeniyle hesabınızı bloke altına alarak, borcunuzu varsa hesabınızdaki paradan tahsil etmeye kalkacak, yoksa da banka hesabı gibi ürününden faydalanmanızı engellemeye çalışacaktır.

Kredi ve Kredi Kartı Borcunun Gecikmesi Durumunda Ne Olur?

Kredi kartı borcunun ödenmemesi durumunda, kredi kartınız ilk aşamada geciken borcun ödenmemesi durumunda, özellikle ödemenin yapılmadığı ikinci ay içerisinde kullanıma kapatılmaktadır. 90 günlük yasa süreci aşmanız halindeyse, banka sizden borcunuzu tahsil etmek için yasal takibi başlatır. Sonrasında ise SGK kapsamında çalışanların maaşına, haciz koyma yoluna gider. Bu süreçte hala borcunu tahsil edememişse, banka hesabınızın da bloke edilmesi söz konusu olabilmektedir.

Kredi borcunun yasal takibe düşene kadar ödenmemesi durumunda da, yine banka hesabına bloke konulması söz konusudur. Süreç tıpkı kredi kartında olduğu gibi işlemektedir.

Kredi ve kredi kartı yapılandırmasından sonraki borcun ödenmemesi de, yukarıdaki sayılan sürecin işlemesine neden olacak durumlardan birisidir.

Hesaba bloke neden konulur? Sorusunun cevaplarına değindik. Konu hakkında sormak istediklerinizi, alttaki yorum bölümünden bizlerle paylaşarak daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Banka Hesabına Konulan Bloke Nasıl Kaldırılır?

Peki Banka Hesabına Konulan Bloke Nasıl Kaldırılır? Banka hesaplarından bloke kaldırmak sanıldığı kadar kolay mıdır, Blokeyi kaldırmak için borçlar nereye ödenmelidir? Şimdi dilerseniz banka hesaplarına konulan Blokenin nasıl kaldırılabileceği ile ilgili bilgiler verelim.

  • Banka Hesabına Bloke Koyan Kurum İse

İlk olarak yapmanız gereken blokeyi koyan kurum ile iletişime geçmenizdir. Banka hesaplarına bloke koyan kurumlar içerisinde devlet dairelerinin ilk sıralarda olduğunu söyleyebiliriz. Ödenmemiş vergi borçlarınız yüzünden banka hesaplarınıza bloke koyulabilir. Özellikle vergi daireleri son zamanlarda ödenmeyen borçlarınız için direkt olarak e-haciz yöntemini tercih ediyor ve vergi dairelerinin bloke koymaya yetkili tek kurum olacağı ile ilgili yasal bir düzenlemeye gidilecek.

  • Banka Hesabına Bloke Koyan Şahıs İse

Bu durumda Bloke koyan kişiyle direkt olarak bir görüşme sağlayarak borcunuzun ödemeniz gereken minimum tutarını ödemeniz gerekmektedir. (Kapak Tutarı). Kapak tutarı o borcun kapanması için ödenmesi gereken tutardır. Blokeyi koyan ilgili kuruluşa bu ödemeyi peşin olarak yapmanız gerekiyor. Fakat bu aşamadan sonra bloke otomatik bir şekilde kaldırılmaz. Ödemeyi yaptıktan sonra ilgili kurumdan ödemenin yapıldığına dair bir yazı alarak, hesabınıza bloke koyulan bankaya gitmeniz ve borcu ödediğinizi beyan etmeniz gerekmektedir. Size verilecek olan evrakta borcun ödendiği ve hesaptaki blokenin kalkması için herhangi bir engel kalmadığını belirten ifadeler yer alacaktır.

Banka hesaplarına bloke ile ilgili sizler de tecrübelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden iletişime geçerek bizlere yazabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

84
824 Paylaşım, 84 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
85
Şaşkın
Başarısız Başarısız
54
Başarısız
Komik Komik
36
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
86
Helal Olsun!
lol lol
121
lol
Aşk Aşk
109
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
87
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
48
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (Henüz Oy Verilmedi İlk Oyu Sen Ver!)
Loading...

4 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Benim başka bankalara borcum var.borcum olmayan bir banka bana kredi kartı verdi hiç bir sorun olmadan kullandım.sonra bana kredi verdiler ertesi gün benim diğer bankalara borcum olduğunu gördüler hesapları doldurdular.yasal mıdır bu

    1. Uğur Bey Eğer İcra takibi başlatılmış ise borçlu banka BBDK ile iletişime geçerek kişinin diğer bankalardaki hesaplarına bloke koydurabilir. Yazımızda belirttiğimiz aşamaları takip etmeniz halinde blokeyi kaldırabilirsiniz. İyi günler dileriz…

  2. Merhaba ben 2014 yılında şirketi devrettim şirket kredi kartını ise şirket 2017 yılında kullanmış ve ödememiş bana icra bildirimi geldi yasal süreç içerisinde itiraz ettim icra durduruldu karşı tarafta itirazın iptali davası açtı davamiz hala devam ediyor. Kredi kartı genel sözleşmesini inceledim beni ve diğer şirket ortağını şahıs olarak kefil almış bu süreç içerisinde benim şahsi hesaplarına bloke konuldu çekim vardi ödeniyor hesapta bloke olmasından dolayı bu durum hukuksal mi? Mağduriyetini nasıl giderebilirim