Hangi Besinler Sivilceye Neden Olur?


50
484 Paylaşım, 50 points

Sivilce özellikle gençler için oldukça can sıkıcı bir cilt problemidir. Hemen her yaşta da görülebilen bu sorun, görüntü olarak oldukça rahatsızlık vermektedir. Sivilceye neden olan birçok etken olmakla birlikte bazı besinler de sivilce oluşumuna neden olmaktadır. Bu yazımızda Hangi Besinler Sivilceye Neden Olur? Sorusuna cevap vereceğiz.

Sivilce cilt üzerinde oluşan ve çirkin bir görünüme neden olan en sık görülen sorunlardan birisidir. Birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkan sivilceler, tüketilen besinlerden kaynaklı olarak da ortaya çıkabilmektedir.SİVİLCELER NEDEN ORTAYA ÇIKAR?

Sivilceler neden ortaya çıkar? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; sivilceler genel olarak vücudun sebum salgılamadığı dönemlerde sıklıkla ortaya çıkmaktadır. Sebum eksikliği, cilt gözeneklerinin çabuk tıkanması ve buna bağlı olarak sivilce oluşumunu sağlamaktadır.

Sivilce oluşumu konusunda etkili olan nedenlerden birisi de tüketilen besinlerdir. Bazı besinlerin tüketiminde aşırıya kaçılması, cildin genel sağlığının bozulması ve sivilce oluşumuna neden olabilmektedir.

HANGİ BESİNLER SİVİLCEYE NEDEN OLUR?

Hangi Besinler Sivilceye Neden Olur? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

  • Acı baharatlı besinler
  • Çikolata ve şekerli besinler
  • Süt ve süt ürünleri
  • Asitli içecekler
  • Fast food ürünleri ve işlenmiş besinler
  • Hazır meyve suları
  • Kahvaltılık gevrekler
  • Soğan halkası ve patates kızartması

ACI BAHARATLI BESİNLER NEDEN SİVİLCEYE NEDEN OLUR?

Acı baharatlı besinlerden kaynaklı sivilce, sıklıkla görülen durumlardan birisidir. Acı baharatlı besinler direk olarak sivilceye neden olmamakla birlikte yüzdeki kan akışını hızlandırdığı için sivilce oluşumuna zemin hazırlanmasına neden olmaktadır. Kırmızı biber, baharatlar ve domatesin gereğinden fazla kullanılması durumunda özellikle ergenlik döneminde sivilce ile karşılaşılması kaçınılmaz olacaktır.

ÇİKOLATA VE ŞEKERLİ BESİNLER NEDEN SİVİLCEYE NEDEN OLUR?

Çikolata ve şekerli besinlerden kaynaklı sivilce, sıklıkla görülen durumlardan birisidir. Çikolata ve şekerli besinler çok tüketildikleri zaman bağışıklık sistemini etkilemeye başlamaktadır. Bu tür ürünlerin fazla tüketilmesi durumunda cildin yağlanması ve sivilcelerin oluşması mümkün hale gelecektir. Bağışıklık sisteminde neden olduğu güçsüzlük ise ciltteki gözeneklerin tıkanmasına neden olarak sivilce oluşumunu destekleyecektir. Hatta bu tür ürünlerin çok fazla tüketilmesi, iltihaplı sivilce oluşumuna neden olmaktadır. Bu durumda kalmamak için çikolata ve şekerli gıdaları çok fazla tüketmemeye özen göstermek gerekmektedir.

SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ NEDEN SİVİLCEYE NEDEN OLUR?

Süt ve süt ürünlerinden kaynaklı sivilce, sıklıkla görülen durumlardan birisidir. Süt ve süt ürünleri sağlık için çok önemli olmakla birlikte cildin hassas olduğu dönemlerde aşırı tüketilmesi sivilce oluşumuna neden olmaktadır. Böyle dönemlerde sivilce sorunu yaşayan kişilerin tükettikleri süt ve süt ürünlerinin miktarını biraz olsun azaltması akıllıca olacaktır. Tüketilen süte şeker, bal ya da çikolata gibi ürünlerin eklenmesi de sivilce oluşumunu etkilemektedir.

ASİTLİ İÇECEKLER NEDEN SİVİLCEYE NEDEN OLUR?

Asitli içeceklerden kaynaklı sivilce, sıklıkla görülen durumlardan birisidir. Asitli içecekler, şeker açısından oldukça zengin ürünlerdir. Bu tür ürünlerin çok fazla tüketilmesi durumunda vücuda gereğinden fazla şeker gireceği için sivilce oluşumuna zemin hazırlanması mümkün olmaktadır. Asitli içecekleri çok tüketen kişiler, gün içerisinde su tüketimini azaltmaktadır. Bu da cildin susuz kalması ve sivilce oluşumuna neden olmaktadır.

FAST FOOD ÜRÜNLERİ VE İŞLENMİŞ BESİNLER NEDEN SİVİLCEYE NEDEN OLUR?

Fast food ürünleri ve işlenmiş besinlerden kaynaklı sivilce, sıklıkla görülen durumlardan birisidir. Fast food hemen her yaşta sevilerek tüketilen besinlerin başında gelmektedir. Özellikle gençlerin vazgeçilmez besinlerinden olan bu tür yiyecekleri sıklıkla tüketmek, sivilce oluşum riskinin de artmasına neden olmaktadır. Cildin sağlıklı nefes alıp verebilmesi ve sivilce oluşumunun engellenmesi için sağlıklı besinleri tüketmeye ağırlık verilmelidir.

HAZIR MEYVE SULARI NEDEN SİVİLCEYE NEDEN OLUR?

Hazır meyve sularından kaynaklı sivilce, sıklıkla görülen durumlardan birisidir. Asitli içeceklerde olduğu gibi hazır meyve sularının içerisinde de fazlasıyla şeker bulunmaktadır. Meyve sularının uzun ömürlü olması için geçirildiği işlemler de göz önünde bulundurulduğu zaman sivilce oluşumunun engellenmesi mümkün olmayacaktır. Meyve suyu tüketmeyi sevenlerin mümkün olduğunca evde doğal meyve suyu hazırlaması ve bunu da ölçüsünde tüketmesi akıllıca olacaktır.

KAHVALTILIK GEVREKLER NEDEN SİVİLCEYE NEDEN OLUR?

Kahvaltılık gevreklerden kaynaklı sivilce, sıklıkla görülen durumlardan birisidir. Kahvaltılık gevrekler kültürümüzde çok yeri bulunan ürünler olmamakla birlikte özellikle gençlerin severek tükettikleri besinlerin başında gelmektedir. Kahvaltılık gevrekler hazır gıda ürünleri olmasının yanında bir de süt ile birleştiklerinde cildin daha savunmasız kalmasına neden olmaktadır. Bu durumda cilt üzerinden sivilce oluşumu kaçınılmaz olacaktır.

SOĞAN HALKASI VE PATATES KIZARTMASI NEDEN SİVİLCEYE NEDEN OLUR?

Soğan halkası ve patates kızartmasından kaynaklı sivilce, sıklıkla görülen durumlardan birisidir. Fast food dendiği zaman akla ilk gelen yardımcı besinler olan soğan halkası ve patates kızartması, vücudun gereğinden fazla yağ depolamasına ve sivilce oluşumuna neden olmaktadır. Bununla birlikte mayonez ve ketçap takviyesi de eklenen bu tür ürünler sık tüketildiği zaman sivilce oluşmaması neredeyse mümkün olmayacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

50
484 Paylaşım, 50 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
48
Şaşkın
Başarısız Başarısız
12
Başarısız
Komik Komik
120
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
48
Helal Olsun!
lol lol
84
lol
Aşk Aşk
72
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
48
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
12
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir