Hangi Bankada Açık Hesabım Var Nasıl Öğrenirim?


67
655 Paylaşım, 67 points

Bankalardan açık hesap sorgulama işlemi, günümüzde sıklıkla yapılmaktadır. Birçok kişi adına açılmış hesaplar hakkında bilgi sahibi olmak ister. Bu yazımızda Hangi Bankada Açık Hesabım Var Nasıl Öğrenirim sorusuna cevap vereceğiz.

Bankada açık hesap sorgulama işlemi için kullanılabilecek birçok farklı yol bulunur. Bu yollardan istenilen kullanılarak hesap sorgulama işlemi gerçekleştirilebilir. Bir kişinin adına açılmış olan hesaplar, bazı zamanlar birçok soruna neden olabilir. Bu nedenle bankalar ile çalışan kişilerin düzenli olarak adına açılmış hesapları kontrol etmesi akıllıca olacaktır.ADIMA AÇILMIŞ BANKA HESABI SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Bir banka müşterisi, adına açılan hesaplar hakkında bilgi alma hakkına sahiptir. Bankalarda hemen her gün kişilerin adına vadeli ve vadesiz hesaplar açılmaktadır. Bu nedenle birçok müşteri, adına açılan hesap olup olmadığını merak edebilir.

Bankalar, hesap sorgulama için birçok seçenek sunarlar. Ancak bazı bankalar sorgulama hakkı tanımayabilir. Bu nedenle adına açılmış hesapları sorgulayacak kişilerin öncelikle hangi bankalardan sorgulama işlemi yapabileceklerini belirlemeleri gerekir.

HANGİ BANKADA AÇIK HESABIM VAR NASIL ÖĞRENİRİM?

Bir kişinin bankada açık hesaplarını öğrenmesi için kullanabileceği birden fazla yol bulunur. Hangi Bankada Açık Hesabım Var Nasıl Öğrenirim sorusunun cevabı şu şekilde verilebilir;

  • Telefon bankacılığı ile açık hesap sorgulama
  • E – devlet üzerinden açık hesap sorgulama
  • İnternet bankacılığı üzerinden açık hesap sorgulama
  • T. C. kimlik numarası ile açık hesap sorgulama

TELEFON BANKACILIĞI İLE AÇIK HESAP SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Bankadan telefon bankacılığı ile açık hesap sorgulama işlemi en sık kullanılan yöntemdir. Kişi, adına açık hesapları öğrenmek için telefon bankacılığını arayarak kolaylıkla bilgi alabilir. Telefon bankacılığı ile görüşülen müşteri temsilcisi, kişiye açık banka hesapları hakkında detaylı bilgi verecektir. Böylece banka müşterileri, bilmedikleri ve adlarına açılmış olan tüm hesapları öğrenebilirler.

E – DEVLET ÜZERİNDEN AÇIK HESAP SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Bankadan e – devlet üzerinden açık hesap sorgulama işlemi, en hızlı ve pratik yöntemlerden birisidir. e – devlet şifresine sahip olan kişiler, sistem üzerinden Türkiye içi bankalarda olan hesaplarını ve hesaplarının genel durumu hakkında bilgi sahibi olabilirler. Bunun yanı sıra hesabın ne zaman açıldığı, hangi şubeden açıldığı ve açık hesaba ait hareket dökümü de kolaylıkla görüntülenebilir.

İNTERNET BANKACILIĞI ÜZERİNDEN AÇIK HESAP SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Bankadan internet bankacılığı üzerinden açık hesap sorgulama işlemi, daha önce çalışılmış ve internet bankacılığı bulunan bankalar üzerinden gerçekleştirilir. İnternet bankacılık sistemi olan kişiler, bu bankacılık sisteminden giriş yaparak adlarına açılmış her türlü banka hesabını görüntüleyebilirler.

İnternet bankacılığı üzerinden açık hesap sorgulama işlemi, açık hesap olmaması durumunda gerçekleştirilemez. İşlemin gerçekleşmemesi durumunda kişi adına açık hesap bulunmadığını anlayabilir.

T.C. KİMLİK NUMARASI İLE AÇIK HESAP SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Bankadan T.C. kimlik numarası ile hesap sorgulama işlemi, genel olarak yapılabilecek işlemler arasında yer almaz. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu bu konu ile ilgili oldukça önemli açıklamalar yapmaktadır. Açıklamalar kapsamında kişilerin adına açılan hesapları öğrenmesi için T.C. kimlik numarası vermesine gerek yoktur. Bu durum özellikle dolandırıcılıkların önüne geçmek için oldukça önelidir.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

67
655 Paylaşım, 67 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
24
Şaşkın
Başarısız Başarısız
109
Başarısız
Komik Komik
96
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
24
Helal Olsun!
lol lol
60
lol
Aşk Aşk
48
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
24
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
108
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir