Hamileyken Saç Boyatmamın Bebeğe Zararı Olur mu?


66
644 Paylaşım, 66 points

Hamile kadınlar, bebeklerinin zarar görmemesi için birçok konuda dikkatli davranmalıdır. Hamilelikte dikkat edilmesi gereken konulardan birisi de saç boyatmadır. Anne adayları, hamilelik boyunca saçlarının bakımlı görünmesi için saçlarını boyatmak isterler. Ancak birçok hamile, bunun bebeği için zararlı olup olmadığını merak eder. Bu yazımızda Hamileyken Saç Boyatmamın Bebeğe Zararı Olur mu sorusuna cevap vereceğiz.

HAMİLEYKEN SAÇ BOYATMAMIN BEBEĞE ZARARI OLUR MU?

Hamileyken Saç Boyatmamın Bebeğe Zararı Olur mu sorusu uzun yıllardır anne adayları tarafından sıklıkla sorulan sorulardan birisidir. Yapılan araştırmalar, hamileyken saç boyatmanın bebek üzerinde herhangi bir doğumsal sakatlık bırakmadığı yönündedir. Bu konuda herhangi somut delile ulaşılamamıştır. Ancak hamileliğin özellikle ilk 3 ayında çok dikkatli olmak gerekir.Kadın doğum uzmanlarının birçoğu, hamileliğin ilk üç ayında saç boyatmanın bebek için hayati tehlike oluşturabileceği konusunda hemfikir durumdadır. Hamileliğin başlangıç ayları olan ilk üç ayda saç boyatmak, bebeğin sağlığına ciddi anlamda zararlar verebilir. Başta katarakt olmak üzere beyin tümörüne varana kadar bebekte pek çok sağlık sorunu gözlemlenebilir.

HAMİLEYKEN SAÇ BOYATMADA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELERDİR?

Hamilelerin saçlarını boyatmaları herhangi bir nedenden dolayı gerekli ise o zaman bazı konularda dikkatli davranarak saç boyatabilirler. Hamilelikte saç boyatmada dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanır;

  • İllaki boyatacaksanız. Gebeliğin 4. ayından sonra boyatın.
  • Boyama işleminin yapıldığı ortamın havadar olmasına dikkat edin
  • Doğal kimyasal madde içermeyen bitkisel boyaları tercih edin.
  • Saç boyama işleminden sonra saç diplerinizi iyice durulayın
  • Boyama işlemini kendiniz yapıyorsanız elinize eldiven giyin.
  • Boyayı kaş ve kirpikleriniz için kullanmaktan kaçının.
  • İçeriğinde amonyak olan boyaları tercih etmeyin.
  • Eğer saç renginizi değiştirmeyi seviyorsanız kına kullanabilirsiniz.

SAÇ BOYASINDAKİ KİMYASALLAR BEBEĞE ETKİ EDER Mİ?

Düzleştirici ve saç açıcı gibi kimyasal madde içeren saç boyaları oldukça tehlikelidir. Bu kimyasallar deri yolu ile emilerek annenin dolaşım sistemine dahil olur. Saç boyasında bulunan kimyasallar dolaşım yolu ile anneden bebeğin plasentasına geçer. Böylece bebeğin kan dolaşımına da dahil olmuş olur.

Yapılan araştırmalarda hamileliğin özellikle ilk 3 aylık döneminde saç boyatan anne adaylarında saç boyasına maruz kalan bebeklerin konjenital katarakt ve nöroblastom olma ihtimali oldukça yüksektir. Konjenital katarakt, bebeğin göz merceğinin doğumdan itibaren tek ya da çift taraflı olarak saydamlığını kaybetmesidir. Nöroblastom ise bebeğin sinir hücrelerinde çıkan tümördür. Bu hastalık bebeklik çağında en sık görülen kanser türüdür.

HAMİLELİKTE SAÇTA RENK DEĞİŞİKLİĞİ YAPMAK ZARARLI MIDIR?

Hamilelikte saç boyamakla birlikte saçın rengini değiştirmek de oldukça sakıncalıdır. Kullanılan saç boyasının özelliği ne olursa olsun genel olarak kimyasal madde içermektedir. Özellikle saç rengini değiştirmek isteyen anne adaylarının bu içi doğum sonrasına bırakması akıllıca olacaktır. Ancak çok fazla beyazı olan ve bu durumdan rahatsızlık duyan anne adayları, hamileliğin ilk üç ayını atlattıktan sonra bitkisel içerikli olmak şartı ile saçlarını boyayabilirler.

Hamilelik boyunca kimyasal içeren saç düzleştirici ya da saç şekillendirici gibi ürünlerden de uzak durmak gerekir. Bu ürünler sodyum hidroksit ve bisülfat içerirler. Bu maddeler ise bebek için oldukça zararlıdır. Bu nedenle hamilelik boyunca doğal yollarda saçları düzleştirmeye çalışmak, fön ya da saç düzleştirici maşa kullanmak bebeğin sağlığını korumak adına çok daha doğru karar olacaktır.

HAMİLELİKTE RÖFLE, OMBRE YA DA GÖLGE YAPTIRILIR MI?

Hamilelik boyunca saçlarında değişiklik yapmak isteyen anne adayları çoğunlukla ombre, gölge ya da röfle gibi saça farklı hava katan işlemlerden de talep ederler. Genel olarak bakıldığı zaman bu üç işlemde de sadece saçın deriden aşağı kısımlarına işlem uygulandığı için saç boyasından çok daha güvenilir bir yöntemdir. Kafa derisine temas etmediği ve bitkisel ürün olduğu sürede hamilelikte röfle, ombre ya da gölge yaptırmanın herhangi bir zararı bulunmaz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

66
644 Paylaşım, 66 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
96
Şaşkın
Başarısız Başarısız
60
Başarısız
Komik Komik
48
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
96
Helal Olsun!
lol lol
12
lol
Aşk Aşk
120
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
96
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
60
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir