Hamileyken İşten Çıkarıldım, Ne Yapmam Gerekir?


68
654 Paylaşım, 68 points

Hamilelik bir kadın için en mutluluk verici süreçlerin başında gelmektedir. Ancak çalışan kadınlar bu süreçte iş yaşantısı ile ilgili bazı sıkıntılar yaşayabilirler. Birçok özel sektör firması, hamile çalışanlarını işten çıkartmayı ve yerine yeni bir çalışan almayı tercih etmektedir. Bu yazımızda Hamileyken İşten Çıkarıldım, Ne Yapmam Gerekir? Sorusuna cevap vereceğiz.

Hamilelik kadınların hayatlarında mutlaka yaşadıkları dönemlerden birisidir. Bu dönemde çalışan kadınların iş hayatlarında sıkıntı yaşanması durumu sıklıkla görülmektedir. Hamilelik nedeniyle işten çıkartılan birçok çalışan kadın, böyle bir durumda ne yapması gerektiğini tam olarak bilmemektedir.HAMİLEYKEN İŞTEN ÇIKARILDIM, NE YAPMAM GEREKİR?

Hamilelikte işe son verilmesi durumu iş yasasına göre geçersiz bir sebeptir. İş yasasının 18. Maddesinde cinsiyet ayrımı yapılmaksızın çalışanların fizyolojik, biyolojik nedenlerden dolayı zorunlu olmadıkça işten çıkartılmasının mümkün olmadığı belirtilmektedir. Hamilelik de bu tanım içerisinde yer almaktadır.

Hamileyken İşten Çıkarıldım, Ne Yapmam Gerekir? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; hamilelik nedeniyle işten çıkartılmış olan bir kadının bazı hakları bulunmaktadır. Hamilelik gerekçe gösterilerek kadınların iş akdi asla feshedilemez. Hamilelik nedeniyle işten çıkartılmış olan bir kasın, iş akdinin feshinden itibaren 30 gün içerisinde iş mahkemesine başvuruda bulunmak zorundadır.

İş mahkemesine başvuruda bulunmanın ardından işverenin iş akdini neden feshettiği ile ilgili geçerli bir kanıt öne sürmesi gerekmektedir. İşveren, bu kanıtı sunamaz ve mahkemeyi kararının doğru olduğuna inandıramaz ise işten çıkardığı kadın çalışana en az 4 aylık maaşı tutarında tazminat ödemek zorunda kalacaktır. Bununla birlikte 1 ay içerisinde çalışanın işe geri dönemsi zorunluluğu da getirilecektir. Bu kurala uyulmaması durumunda iş verene 4 aylık maaş tazminatına ek olarak 4 – 8 ay arası maaş ödemesi cezası verilecektir.

HAMİLELİK NEDENİYLE İŞTEN ÇIKARTILAN KADINLAR İŞSİZLİK MAAŞI ALABİLİR Mİ?

Hamilelik nedeniyle işten çıkartılan kadınlar işsizlik maaşı alabilir mi? sorusunun cevabı elbette ki evettir. Hamilelik nedeniyle işine son verilmiş bir kadın çalışanın işsizlik maaşı alma hakkı bulunmaktadır. İşsizlik maaşı alabilmek için kadınların da bazı şartlara uygun olması gerekmektedir.

İşsizlik maaşı alabilmek için uyulması gereken şartlar şu şekilde sıralanır;

  • Kanunun 17. maddesine göre iş akdi işveren tarafından feshedilmiş olması
  • Kanunun 24. maddesine göre çalışan haklı bir sebeple işten ayrılmış olması
  • Sağlık sorunları sebebiyle 1 haftadan fazla bir süre çalışamayan işçinin iş akdinin işveren tarafından feshedilmesi
  • İşyerinin el değiştirmesi gibi bir sebeple veya kapatılması, iflas edilmesi

HAMİLELİK NEDENİYLE İŞTEN AYRILAN KADINLAR TAZMİNAT ALABİLİR Mİ?

İşsizlik nedeniyle işten ayrılan kadınlar tazminat alabilir mi? Sorusuna şöyle cevap verilebilir; hamilelik nedeniyle işten çıkartılmış kadınlara ne yazık ki kıdem tazminatı verilmemektedir. Kıdem tazminatı alabilmek için belirlenmiş şartlara uygun olmak gerekmektedir.

Hamilelik nedeniyle işten çıkartılmış olan bir kadının kıdem tazminatı için başvuruda bulunması durumunda istifa etmiş sayılacağını kabul etmiş olması gerekmektedir. Bu durumda kıdem tazminatı hakkı otomatik olarak ortadan kalkacaktır.

ÇALIŞAN KADINLARIN HAMİLELİK İZNİ NE KADARDIR?

Çalışan kadınların hamilelik izni şu şekilde açıklanabilir; çalışan bir kadının hamile olması durumunda sosyal sigorta kapsamında yasalar gereği 8 hafta doğum öncesi, 8 hafta doğrum sonrası olmak üzere toplamda 16 hafta izni bulunmaktadır.

Hamilelik sürecinde çalışan kadınlar, normal bir hamilelik durumunda 32. Haftadan itibaren izne ayrılabilmektedir. Bazı özel durumlarda doktor raporu ile bu süre 37. Haftaya ötelenebilmektedir. Bunun için doktorun hamilelik nedeniyle çalışmaya bir engel olmadığını raporlaması gerekmektedir.

Toplamda 16 aylık ücretli izin süresinin ardından çalışan kadınlara 6 ay kadar ücretsiz doğum izni hakkı da verilmektedir. Bu sürede çalışan kadınların ücret almamayı kabul etmesi gereklidir. Doğum sonrası çalışan kadınlara çocuk 1 yaşına gelene kadar emzirme izni olarak günlük 1,5 saat süt izni verilmektedir. Bu izni kullanıp kullanmamak tamamen kadınların elindedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

68
654 Paylaşım, 68 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
84
Şaşkın
Başarısız Başarısız
48
Başarısız
Komik Komik
36
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
84
Helal Olsun!
lol lol
120
lol
Aşk Aşk
108
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
84
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
48
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir