Hamilelik Belirtileri Nelerdir, Gebelik Nasıl Belli Olur?


73
704 Paylaşım, 73 points

Hamilelik, kadınlar için en önemli dönemdir. Bir bebek sahibi olacak kadınlar, 9 aylık bu dönemi heyecanla, mutlulukla geçirir. Kadınlar yaşadıkları bazı değişiklikleri göz önünde bulundurarak hamile olup olmadıklarını kolaylıkla anlayabilirler. Bu yazımızda hamilelik belirtileri nelerdir, gebelik nasıl belli olur sorularına cevap vereceğiz.

HAMİLELİK BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kadınların vücutlarında meydana gelen bazı değişimler, hamilelik belirtisi olabilir. Hamileliğin ilk belirtisi, östrojen ve progesteron hormonlarında meydana gelen artıştır. Hamilelik belirtileri nelerdir sorusunun cevabı şu şekilde verilebilir; • Adet gecikmesi
 • Göğüs ağrısı ve hassasiyet
 • Kanama (akıntı)
 • Baş dönmesi
 • Yorgunluk ve sürekli uyuma isteği
 • Mide ve sindirim problemleri
 • Cilt problemleri
 • Baş ağrısı
 • Mide bulantısı
 • Koku hassasiyeti
 • Sık idrara çıkma
 • Kasık ağrıları

ADET GECİKMESİ

Adet gecikmesi, gebeliğin ilk belirtileri arasındadır. Ancak her adet gecikmesini hamilelik olarak değerlendirmek yanlış olacaktır. Adet gecikmesi, hamilelik dışında başka sorunların da habercisi olabilir. Yine de adet gecikmesi erken bir gebelik belirtisi olarak görülebilir.

GÖĞÜS AĞRISI VE HASSASİYETİ

Göğüs ağrısı ve hassasiyeti hamilelik belirtisi olarak görülebilir. Hamilelikten kaynaklı hormon değişiklikleri göğüslerde ağrıya neden olmaktadır. Göğüs ağrısı hamilelik belirtisi olmakla birlikte tek başına yeterli bir belirti değildir. Hamilelik belirtisi olabilmesi için göğüs uçlarının genişlemesi ve renginin koyulaşması da gereklidir.

KANAMA (AKINTI)

Kanama hamilelik belirtisi olarak görülebilir. Hamileliğin erken dönemlerinde bazı kadınlarda akıntı şeklinde kanama olur. Bu kanama, adet kanamasından çok daha farklıdır. Ancak hamilelikte kanama, dış gebelik belirtisi de olabilir. Bu nedenle çok dikkatli olmak ve hemen doktora gitmek gerekecektir.

BAŞ DÖNMESİ

Baş dönmesi hamilelik belirtisi olarak görülebilir. Metabolik değişimlerden kaynaklanan baş dönmesi, mutlaka takip edilmesi gereken belirtiler arasında yer almaktadır.

YORGUNLUK VE SÜREKLİ UYUMA İSTEĞİ

Yorgunluk ve sürekli uyuma isteği hamilelik belirtisi olarak görülebilir. Hamilelerin vücutlarında progesteron hormonunun artması, sürekli uyuma isteğini meydana getirir. Hamileler ilk 3 aylık dönemde yorgunluk ve uyku halini sıklıkla yaşamaktadır.

MİDE VE SİNDİRİM PROBLEMLERİ

Mide ve sindirim problemleri hamilelik belirtisi olarak görülebilir. Hamilelerde hormonların değişmesinden dolayı yiyecekler yemek borusundan daha yavaş geçecektir. Bu durumda midenin boşaltılması gecikeceği için hazımsızlık ve şişkinlik yaşanabilir.

CİLT PROBLEMLERİ

Cilt problemleri hamilelik belirtisi olarak görülebilir. Hamilelikte vücudun bazı bölgelerinde kahverengi lekelenme oluşabilir. Özellikle göğüs uçlarında, kasıklarda, karında ve göbek çevresinde lekelenme sıklıkla görülür. Bu lekelenmenin temel nedeni, hormonlarda yaşanan yükselmedir.

BAŞ AĞRISI

Baş ağrısı hamilelik belirtisi olarak görülebilir. Özellikle hamileliğin ilk 3 ayında birçok kadın baş ağrısı çekmektedir. Hamilelikte baş ağrısına karşı ağrı kesici kullanımı genel olarak tavsiye edilmemektedir. Baş ağrısı ile birlikte yüksek tansiyon ve ödem oluşuyorsa hemen doktora gitmek gerekir.

MİDE BULANTISI

Mide bulantısı hamilelik belirtisi olarak görülebilir. Mide bulantısı genel olarak direk hamileliği akla getirse de başka önemli hastalıkların da nedeni olabilir. Hamilelikte sıklıkla görülen mide bulantısı bazen ilk 3 aylık dönemde yaşanırken bazen hamilelik boyunca devam edebilir.

KOKU HASSASİYETİ

Koku hassasiyeti hamilelik belirtisi olarak görülebilir. Özellikle yoğun kokulu şeyler, hamilelerde öğürme refleksini harekete geçirir. Mide bulantısının yaşanmasının nedeni de koku hassasiyeti olarak gösterilebilir.

SIK İDRARA ÇIKMA

Sık idrara çıkma hamilelik belirtisi olarak görülebilir. İlk aylarda sıklıkla yaşanan bu durum, özellikle hamileliğin son ayında şiddetli hale gelecektir. Hamilelikte sık idrara çıkma durumuna yanma ve batma da eşlik ediyor ise mutlaka doktora başvurmak gerekir.

KASIK AĞRILARI

Kasık ağrıları hamilelik belirtisi olarak görülebilir. Özellikle 4. – 5. Haftalarda kasık ağrısı çok sık yaşanır. Bunun nedeni, embriyonun rahim iç duvarına yerleşmesidir. Kasık ağrısı, vajinal kanama olmasına da neden olabilir.

GEBELİK BELİRTİLERİ NE ZAMAN BAŞLAR?

Gebelik belirtileri ilk haftadan itibaren başlar. Ancak bu belirtilerin hissedilmesi kişiden kişiye değişir. Bazı kadınlar çok erken dönemlerde belirtileri hissederken bazı kadınlarda herhangi bir hissetme durumu yaşanmaz.

HAMİLELİK BELİRTİLERİ VARSA NE YAPILMALIDIR?

Bir kadın yukarıda saydığımız belirtilerden bir ya da birkaçını yaşıyor ise hamile olabilir. Hamilelik belirtileri varsa hemen bir gebelik testi yaptırmak gerekir. Eczanelerde evde kolaylıkla yapılabilen hamilelik testleri satılmaktadır. Bu testlerle kısa sürede olumlu ya da olumsuz sonuç almak mümkün olacaktır.

 

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

73
704 Paylaşım, 73 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
96
Şaşkın
Başarısız Başarısız
60
Başarısız
Komik Komik
48
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
96
Helal Olsun!
lol lol
13
lol
Aşk Aşk
120
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
96
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
60
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir