Hamile Kalmak İsteyenler Bu Gıdalardan Uzak Durmalı!


69
674 Paylaşım, 69 points

Hamile kalmak, bir evliliğin aileye dönüşmesi için en güzel seçenektir. Her evli çift, bir bebek sahibi olmak ister. Bebek hayali kuran çiftlerin Özellikle beslenme konusunda çok dikkatli olması gerekmektedir. Bu yazımızda hamile kalmak isteyen kadınların hangi gıdalardan uzak durması gerektiği hakkında bilgi vereceğiz.

HAMİLE KALMAK İSTEYENLERİN UZAK DURMASI GEREKEN GIDALAR NELERDİR?

Hamile kalabilmek için öncelikle sağlıklı bir beslenme programı uygulamak gerekmektedir. Bazı gıdalar, kadınların hamile kalmasını engelleyici özelliğe sahiptir. Bu nedenle hamile kalmak isteyen kadınların öncelikle uzak durması gereken besinleri öğrenmesi gerekmektedir. Hamile kalmak isteyenlerin uzak durması gereken besinler şu şekilde sıralanabilir;

  • HAMBURGER VE PATATES KIZARTMASI YEMEYİNYumurtlama döneminde yaşanan en büyük sorunların temelinde yüksek oranda trans yağ ve karbonhidrat içeren gıdalar tüketmektir. Bu tür gıdaları sıkça tüketen kadınlarda yumurtlama sorunu meydana gelmektedir. Hamburger ve patates kızartması hem doymuş yağ hem de karbonhidrat yönünden oldukça zengin gıdalardır. Bu nedenle hamile kalmak isteyen kadınların hamburger ve patates kızartmasından uzak durması gerekmektedir.

  • PAKETLİ ÜRÜNLER YEMEYİN

Paketli ürünleri, uzun süre dayanması adına çok sayıda işlemden geçirilmektedir. Kişiyi tok tutma özelliğine sahip olan bu ürünler, içerdiği katkı maddeleri nedeniyle hamile kalma oranını düşürmektedir. Hamile kalmak isteyen kadınların paketli gıdalardan uzak durması gerekmektedir.

  • BEYAZ EKMEK TÜKETMEYİN

Beyaz ekmek, içerdiği rafine karbonhidrat nedeni ile kan şekerini hızlıca yükseltme ve dolayısıyla insülin direnci oluşmasına neden olmaktadır. Bu durum kadınlarda hamile kalma oranının da düşmesine nedendir.

  • MAKARNAYI AZ TÜKETİN

Makarna tüketimi, içerdiği yüksek enerji nedeni ile vücutta yağ depolanmasına neden olmaktadır. Bu nedenle çok dikkatli tüketilmesi gereken gıdaların başında gelmektedir. Makarna, pişirilmesi sırasında yağ ve sos eklenmesiyle daha da zararlı hale gelmektedir. Hamile kalmak isteyen kadınların makarna tüketimini azaltması gerekmektedir.

  • ŞEKER ORANI YÜKSEK GIDALARDAN UZAK DURUN

Pasta, reçel, marmelat, kurabiye, kek gibi besinler, şeker oranı oldukça yüksek besinlerdir. Bu tür besinlerde vücuda hiçbir yararı olmayan ve sadece kilo almaya neden olan etkenler bulunmaktadır. Bu nedenle hamile kalmak isteyen kadınların şekerli gıdalardan uzak durması gerekmektedir.

  • BALIK TÜKETİMİNE DİKKAT EDİN

Bazı balıklarda cıva ve ağır metaller bulunmaktadır. Bu tür balıkların tüketilmesi hem hamilelik hem de emzirme dönemlerinde oldukça sakıncalıdır. Balıkta yer alan cıva, vücut tarafından kolayca emilmektedir ve hamilelikle bu cıvanın bebeğe geçme ihtimali yüksektir. Bunun yanı sıra cıva içeren balıklar, hamile kalma ihtimalini de azaltmaktadır.

  • PASTÖRİZE EDİLMEMİŞ ÜRÜNLERİ ALMAYIN

Pastörize sütten yapılmış her türlü ürün, içerdiği yüksek oranda kalsiyum nedeni ile tavsiye edilmektedir. Ancak pastörize edilmemiş sütten yapılan ürünlerde bakteri miktarı oldukça fazla olacaktır. Bu bakteriler özellikle hamile kalmak konusunda sıkıntı yaratacaktır. Bununla birlikte erken doğum ve kusurlu doğum ihtimalini de artıracaktır.

  • İYİ PİŞMEMİŞ ET TÜKETMEYİN

Hamile kalmak isteyen kadınların et tüketimine de dikkat etmesi gerekmektedir iyi pişmemiş bir et içerisinde toksoplazma olma ihtimali yüksektir. Bu virüsün vücuda girmesi ile insanlarda hamile kalamama, düşük yapma ve kusurlu doğum gibi sıkıntılı durumlar yaşanacaktır. Bu nedenle hamile kalmak isteyen kadınların iyice pişmiş et tüketmesi önemlidir.

  • İŞLENMİŞ GIDALARDAN UZAK DURUN

Salam – sucuk – sosis gibi işlenmiş gıdalar, pişmemiş ürünler olduğu için toksoplazma barındırma ihtimali yüksektir. Bu tür ürünler illa ki tüketilecek ise mutlaka pişirilerek yenmesi gerekmektedir. Aksi halde hamile kalma ihtimalini düşürecektir.

  • YUMURTAYI ÇOK PİŞMİŞ YİYİN

Gıda zehirlenmesinin de baş nedeni olarak bilinen Salmonella bakterisi, özellikle az pişmiş yumurtada çok fazla bulunmaktadır. Bu bakteri, insan vücudunda çok büyük sorunlara neden olabilmektedir.  Hamile kalmak isteyen kadınların yumurtayı çok pişmiş olarak tüketmesi korunmalarına yardımcı olacaktır. Böylelikle az pişmiş yumurtadan kaynaklı olan bu tehlikeli bakteriyi vücutlarına alma ihtimalleri ortadan kalkacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

69
674 Paylaşım, 69 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
120
Şaşkın
Başarısız Başarısız
84
Başarısız
Komik Komik
72
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
121
Helal Olsun!
lol lol
36
lol
Aşk Aşk
24
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
120
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
84
Kazandım!
Hatice

37 Yaşında Bilgisayar Mühendisiyim. Bilgi birikimimi negatif.net kullanıcılarına sunmaktan grur duyuyorum!

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir