Hadisleri İnkar Eden Kafir Olur Mu?


50
484 Paylaşım, 50 points

Hadis, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’ in sözlü fiilleri, reddettiği davranışlar ve huyları ile ilgili her türlü bilgidir. Bazı kişiler, hadislerin bazılarını inkar ederler. Hadislerin inkar edilmesi ise birçok kişinin aklında soru oluşmasına neden olur. Bu yazımızda Hadisleri İnkar eden Kafir Olur mu sorusuna cevap vereceğiz.

Hadis, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’i dinleyen sahabiden başlayıp, onu rivayet edenlerin de içinde olduğu ve Hz. Muhammed ‘in sözlü ve fiili takdirini içeren yazılı metinlerdir. Hadislerin amacı rivayet edilmiş bilgilerin doğrularını yanlışlarından ayırmaktır. Hz. Muhammed’ in söylemediği sözleri söyletmemek, yapmadığı şeyleri yaptırmamaktır.HADİSLERİ İNKAR EDEN KAFİR OLUR MU?

Bazı insanlar, Peygamber efendimizin hadislerinin bir kısmını ya da tamamını inkar eder. Bu inkar, insanların kafasında soru işareti oluşmasına neden olabilir. Müslümanların sorduğu soruların başında Hadisleri İnkar eden Kafir Olur mu sorusu gelir.

İslam dinine göre Müslümanların Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in hadislerini inkar etmesi büyük bir risktir. Müslümanlar  Peygamber Efendimizin sünnetlerini inkar ettiklerinde ve hadislerine inanmadıklarında din dışına çıkmış olurlar.

HADİSLERİ İNKLAR EDENLER HAKKINDA AYETLER NELERDİR?

Hadisleri inkar edenler hakkında söylenmiş birçok ayet bulunmaktadır. Hadisi inkar edenler hakkında söylenen ayetler şu şekilde sıralanır;

  • “Hayır, hayır! Senin Rabbin hakkı için, onlar aralarında ihtilâf ettikleri meselelerde seni hakem kılıp, sonra da verdiğin hükümden ötürü içlerinde hiçbir sıkıntı duymaksızın sana tam bir teslimiyetle bağlanmadıkça, iman etmiş olmazlar.”(Nisa, 4/65)
  • “O kendi heva ve hevesiyle konuşmuyor. O, kendisine vahyedilen bir vahiyden başka bir şey değildir.”(Necm, 53/3-4)
  • “Hadis otoriteleri tarafından sıhhatin şartı olarak kabul edilen kriterlere sahip olan bir hadisi inkâr eden kimse kâfir olup Yahudî, Hristiyan ve diğer kâfir kafilelerle birlikte haşrolur.” (bk. Suyutî, Miftahu’l-Cenne fi’l-ihticaci bi’s-Sünne, s.14).

  • “Hz. Peygamberin hadisi (sözü) olduğunu bildiği hâlde, onu inkâr eden kimse kâfir olur.(bk. el-Avasım ve’l-kavasım, 2/274).
  • “Sünnetle amel etmeyi inkâr eden kimse kâfir olur. Çünkü, sünneti yalanlamak, hem Allah’ı hem Resulünü hem de ümmetin icmaını tekzip manasına gelir.(bk. Lecne, el-Mecmuatu’s-sanî, 3/194).
  • “Hz. Peygamber’den hadis rivayet edenlerin sika olması, o hadisin subutu(sahih olduğu) anlamına gelir.”(el-Ümm, 10/107-İhtilafu’l-hadis bölümü).
  • “Manası anlaşılmazsa bile, Kitap ve Sünnette yer alan her şeye iman etmek gerekir.”(Mecmuu’l-fetavî, 3/41).

Tüm bu ayet ve açıklamalardan yola çıkarak Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed ‘in hadislerine inanmak gerektiği görüşünün ortak olduğu söylenebilir. Müslümanlar, Hz. Muhammed’in hadislerine inanmalıdır. Herhangi bir hadisi inkar eden Müslümanlar dinin dışına çıkmış olur. buna karşılık ilmi kriterlere uygun olmayan ve rivayet olarak kabul edilen hadisleri inkar etmekte herhangi bir sakınca yoktur.

Bazı hadisler rivayetlere göre belirlenmiştir. Bu hadislere otoritelerden kesinlik dereceğinde onay verilmemişse inkar etmekte herhangi bir sorun bulunmaz. Ancak kesinliği garanti olan hadisler asla inkar edilmemelidir.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

50
484 Paylaşım, 50 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
48
Şaşkın
Başarısız Başarısız
13
Başarısız
Komik Komik
120
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
48
Helal Olsun!
lol lol
84
lol
Aşk Aşk
72
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
49
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
13
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir