Güvenli Şifre Nedir, Güvenli Şifre Nasıl Oluşturulur?


73
714 Paylaşım, 73 points

Günümüzde internetin hemen her işlem için kullanılır hale gelmesi, bu alanda yaşanacak dolandırıcılıkların da önünü açmış durumda. Hesaplarını güvende tutmak isteyen kullanıcılara verilebilecek en önemli tavsiye, güvenli şifre kullanmaları. Bu yazımızda Güvenli Şifre Nedir, Güvenli Şifre Nasıl Oluşturulur? Sorularına cevap vereceğiz.

Güvenli şifre kullanmak günümüzde artık zorunluluk haline geldi. Çevrim içi ve çevrim dışı tüm verilerde gerekli olan şifrelerin sağlıklı olarak kullanılabilmesi için güvenli şifreler belirlemek gerekiyor.GÜVENLİ ŞİFRE NEDİR?

Güvenli şifre, büyük / küçük harf, rakam, özel karakter içeren, gerekli uzunlukta olan ve başkaları tarafından tahmin edilmesi oldukça güç olan şifrelere verilen isimdir. Güvenli şifreler sayesinde her türlü hesabın başkaları tarafından ele geçirilmesi oldukça güç olmaktadır.

Bir şifrenin güvenli olması için belirli özelliklere sahip olması gerekmektedir. Güvenli şifrenin özellikleri şu şekilde sıralanır;

 • Yeterince uzun olmalıdır
 • Kişisel bilgiler içermemelidir
 • Büyük ve küçük harflerden oluşmalıdır
 • Rakam ve sayı içermelidir
 • Özel karakterler içermelidir
 • Kolay tahmin edilir olmamalıdır
 • Ardışık sayılar içermemelidir

GÜVENLİ ŞİFRE NASIL OLUŞTURULUR?

Güvenli şifre oluşturabilmek için bazı adımların doğru şekilde takip edilmesi gerekmektedir. Güvenli Şifre Nasıl Oluşturulur? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

 • Güvenlik kriterlerine uyan bir şifre belirlemek
 • Her yerde farklı şifre kullanmak
 • Kişisel bilgileri kullanmamak
 • Parola yöneticisi kullanmak
 • Şifreleri başkaları ile paylaşmamak
 • Şifreleri güvenli şekilde saklamak

GÜVENLİ ŞİFRE OLUŞTURMAK İÇİN GÜVENLİK KRİTERLERİNE UYAN BİR ŞİFRE BELİRLEMEK

Güvenli şifre oluşturmak için güvenlik kriterlerine uyan bir şifre belirlemek gerekmektedir. Güvenlik kriterlerine uygun şifre belirlemek için öncelikle güvenli şifre özelliklerine dikkat etmek gerekir. Tahmin edilmesi zor ve mümkün olduğunca uzun şifreler kullanmak, şifrenin güvenliğinin artmasını sağlayacaktır.

GÜVENLİ ŞİFRE OLUŞTURMAK İÇİN HER YERDE FARKLI ŞİFRELER KULLANMAK

Güvenli şifre oluşturmak için her yerde farklı şifreler kullanmak gerekmektedir. Kullanıcılar genel olarak birçok farklı yere kayıt olmak için şifre kullanmaktadır. Bu şifrelerin tamamının aynı olması, olası risklerin daha da artması anlamına gelmektedir. Her yerde aynı şifrenin kullanılması, aynı anda birçok hesabın çalınmasına neden olabilmektedir.

GÜVENLİ ŞİFRE OLUŞTURMAK İÇİN KİŞİSEL BİLGİLERİ KULLANMAMAK

Güvenli şifre oluşturmak için kişisel bilgileri kullanmamak gerekmektedir. Kişinin kullanacağı şifre asla doğum tarihi, adı, telefon numarası, birçok yerde kullandığı nicki gibi bilgileri içermemelidir. Bir şifre içerisinde kullanıcıya ait ne kadar çok bilgi yer alır ise o şifrenin çalınması o kadar kolay hale gelecektir.

GÜVENLİ ŞİFRE OLUŞTURMAK İÇİN PAROLA YÖNETİCİSİ KULLANMAK

Güvenli şifre oluşturmak için parola yöneticisi kullanmak gerekmektedir. Parola yöneticisi üzerinden her web sitesi için ayrı özelliklere sahip şifreler oluşturma ve bunları güvenle saklamak mümkündür. Şifre yöneticisini kullanmak kolay olduğu kadar riskli bir durumdur. Çünkü bir kişi parola yöneticisi kısmına ulaşım sağlarsa tüm şifrelere de ulaşım sağlamış olacaktır. Bu riski almamak için iki adımlı doğrulama özelliğini kullanmak akıllıca olacaktır.

GÜVENLİ ŞİFRE OLUŞTURMAK İÇİN ŞİFRELERİ KİMSEYLE PAYLAŞMAMAK

Güvenli şifre oluşturmak için şifreleri kimseyle paylaşmamak gerekmektedir. Kullanıcılar şifrelerini asla üçüncü bir kişi ile paylaşmamalıdır. Eğer zorunluluk nedeni ile paylaşılmak zorunda kalındı ise hemen arkasından o şifreyi değiştirmek oldukça akıllıca olacaktır.

GÜVENLİ ŞİFRE OLUŞTURMAK İÇİN ŞİFRELERİ GÜVENLİ ŞEKİLDE SAKLAMAK

Güvenli şifre oluşturmak için şifreleri güvenli şekilde saklamak gerekmektedir. Şifrelerin güvenli olması için uzun ve karmaşık olması önemlidir. Ancak bu tür şifreler çok daha kolay unutulmaktadır. Bu nedenle güvenli şifrelerin güvenli bir şekilde kaydedilmesi kullanıcının işini kolaylaştıracaktır. Şifrelerin saklanması için seçilen yerin güvenliği oldukça önemlidir. Cihazın not defterinde ya da “.txt” dosyası içerisinde şifrelerin saklanması kesinlikle büyük risktir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

73
714 Paylaşım, 73 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
108
Şaşkın
Başarısız Başarısız
72
Başarısız
Komik Komik
60
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
108
Helal Olsun!
lol lol
24
lol
Aşk Aşk
12
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
108
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
72
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir