Gürcistan’a Nasıl Gidilir, Gürcistan’da Hayat Pahalı Mı?


75
734 Paylaşım, 75 points

Gürcistan, ülkemizde en çok ziyaret edilmek istenen ülkelerden birisidir. Komşu ülkelerimizden birisi olan Gürcistan’ a gitmek isteyenler, hemen nasıl gidileceğini ve ne şartlarda yaşanabileceğini araştırmaya başlarlar. Bu yazımızda Gürcistan’a Nasıl Gidilir, Gürcistan’da Hayat Pahalı Mı? Sorusuna cevap vereceğiz.

Gürcistan, pek çok insanın görmek istediği ülkeler arasındadır. Azerbaycan, Ermenistan, Türkiye ve Rusya ile komşu olan Gürcistan özellikle sahilleri ile yaz turizmi yönünden tercih edilirken dünyanın en çetin yamaçlarına da sahip bir ülkedir.GÜRCİSTAN’ A GİTMEDEN ÖNCE BİLİNMESİ GEREKENLER NELERDİR?

Gürcistan’ a gitmek isteyenlerin öncelikle ülke ve seyahat hakkında bilmesi gerekenler bulunmaktadır. Gürcistan’ a gitmeden önce bilinmesi gerekenler şu şekilde sıralanır;

 • Gürcistan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için vize uygulamayan ülkelerden birisidir.
 • Gürcistan’ a gitmek isteyen bir Türk vatandaşının sadece kimliğini yanında bulundurması yeterlidir.
 • Pasaportla gidecek olan kişilerin ise dikkat etmesi gereken en önemli noktaların başında Güney Osetya ve Abhazya’ya giriş ve çıkışlar gelir.
 • Pasaportunda Gürcistan’ın tanımadığı bölgeler olan Güney Osetya ya da Abhazya’ya giriş ya da çıkış mührü bulunan kişiler, para ve/veya hapis cezası ile karşılaşılabilir.
 • Gürcistan para birimi olan Lari’nin güncel kurunu takip etmek oldukça zordur. Bu nedenle güncel bir para dönüştürücü kullanmak doğru olacaktır.
 • Gürcistan güvenlik konusunda Doğu Avrupa’da yer alan ülkeler arasında en üst sıralarda yer alır. Ülkede cezalar çok yüksek olduğu için burada suç oranı oldukça düşüktür.
 • Türk mutfağı ile Gürcü mutfağı büyük benzerlikler gösterir. Ancak bize tanıdık gelen bazı yiyeceklerin içerisine pişirilmeden önce alkol katılmaktadır. Alkol konusunda hassasiyeti olanların, yemeklerin yapılış şeklini sorması gerekir.
 • Gürcistan’da İngilizce bilenlerin oranı bir hayli az, ama Türk turistlerin sık sık gittiği Batum ve Tiflis gibi bölgelerde, iletişim kurulabilecek düzeyde Türkçe konuşan insanlar bulunur. Bunun dışında Azerbaycan Türkleri de bölgede hatırı sayılır bir nüfusa sahiptir.
 • Gürcüler diğer alfabelere benzemeyen, büyük-küçük harf ayrımı bulunmayan özel bir alfabe kullanır. Latin harfi ile yazılmış tabelalar bulmak ise çok özel yerler dışında imkansızdır. Bu nedenle yanına küçük Türkçe-Gürcüce sözlüklerden almak faydalı olacaktır.

GÜRCİSTAN’A NASIL GİDİLİR?

Gürcistan farklı iklimleri barındıran bir bölgede yer almaktadır. Bu sayede hemen her mevsim gidilecek bir bölgesini bulmak mümkündür. Ülkenin en çok talep gören yerleri Tiflis ve Batum olarak gösterilebilir.

Gürcistan’a Nasıl Gidilir sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; Gürcistan’ a gitmek için Artvin’ in Hopa ilçesinde bulunan Sarp Sınır Kapısı’na gitmek gerekir. Buradan Batum’ a kolaylıkla geçiş yapılabilmektedir. Sınır kapısından araç ile geçmek isteyen vatandaşların iki ayrı kontrol noktasına uğraması gerekir. Araç ile geçiş yapacakların araç ruhsatı, ehliyet, kimlik ya da pasaport, giriş – çıkış formu, yurt dışı çıkış harç pulu ve zorunu hayat sigortasına ihtiyacı olacaktır.

Gürcistan’ a havayolu ile gitmek de mümkündür. Günümüzde birçok havayolu şirketinin Türkiye – Gürcistan seferi bulunmaktadır. Havayolu şirketlerinin kampanyalarını takip ederek oldukça ucuza Gürcistan’ a gitmek mümkün olacaktır.

GÜRCİSTAN’DA HAYAT PAHALI MI?

Gürcistan’ a gitmek isteyen birçok turistin en merak ettiği sorulardan birisi de Gürcistan’da Hayat Pahalı Mı? Sorusudur. Gürcistan, ülkemizle karşılaştırıldığı zaman çok daha ucuz bir ülke olarak gösterilebilir. Özellikle gıda konusunda fiyatlar Türkiye standartlarından çok daha düşüktür.

Gürcistan’ da ev kiralamak konusunda ise işler biraz daha değişebilir. Gürcistan’ ın bazı bölgelerinde evler dolar üzerinden kiraya verildiği için yüksek tutarlarda kira talepleri söz konusu olacaktır. Çoğu eski apartmanlardan oluşmasına karşılık evlerin içleri oldukça modern dizayn edilmiştir.

GÜRCİSTAN’ A GİDENLERİN MUTLAKA GÖRMESİ GEREKEN YERLER NELERDİR?

Gürcistan’ a ilk kez ziyarette bulunacak olan turistler, genel olarak nereleri gezeceklerini çok iyi bilemezler. Bu nedenle ziyaret öncesi küçük bir araştırma yapmak akıllıca olacaktır. Gürcistan’ a gidenlerin mutlaka görmesi gereken yerler şu şekilde sıralanır;

 • Tiflis Metrosu
 • Kura Nehri
 • Meidan Baazar
 • Barış Köprüsü
 • Gabriadze Tiyatrosu
 • Sülfür Hamamları
 • Metehki Kilisesi

GÜRCİSTAN’DA YENMESİ GEREKEN YÖRESEL YEMEKLER NELERDİR?

Gürcistan’ da yenmesi gereken yöresel yemekler şu şekilde sıralanır;

 • Churchkhela: Ülkemizde tüketilen cevizli sucuğun aynısıdır. Rengi biraz daha açık olan bu tatlı, tat olarak Doğu Karadeniz’ de yapılan cevizli sucuklarla aynı lezzettedir.
 • Hinkal: Gürcistan mantısıdır. Kayseri mantısından farklı olarak oldukça büyük boyutlara sahiptir. Sarımsaklı yoğurt ile servis edilir.
 • Harço Çorbası: Gürcistan’ ın meşhur çorbasıdır. Ana malzemesi pirinç ve et olarak kullanılan bu çorbada domates ve çeşitli yeşillikler de bulunur.
 • Haçapuri: Gürcistan’ ın pidesidir. Hamurun içerisine peynir eklenerek fırında pişirilmesinin ardından tereyağ ve yumurta eklenmesi ile oluşturulur. Mutlaka gazoz ile tüketilir.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

75
734 Paylaşım, 75 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
48
Şaşkın
Başarısız Başarısız
12
Başarısız
Komik Komik
120
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
48
Helal Olsun!
lol lol
84
lol
Aşk Aşk
72
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
48
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
12
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir