Günlük ve Saatlik Maaş Hesaplama Nasıl Yapılır?


67
654 Paylaşım, 67 points

Günlük ve saatlik maaş hesaplama işlemi, aslında sanıldığından çok daha kolay yapılmaktadır. İşçilerin günlük ve saatlik çalışma süreleri mevzuatla belirlenmiştir. Bu sayede hesaplama yapmak çok daha kolay olacaktır. Bu yazımızda günlük ve saatlik maaş hesaplamasının nasıl yapılacağı hakkında bilgi vereceğiz.

NET VE BRÜT MAAŞ NEDİR?

Her ay çalışma karşılığında alınan maaş, net ve brüt olarak belirlenmektedir. Brüt maaş; işçinin maaş bordrosunda yer alan ve kesintilerle vergilerin de içinde olduğu toplam tutarı göstermektedir. Brüt maaş, işçinin eline geçen tam maaşı göstermemektedir. Net maaş; her türlü kesinti yapıldıktan sonra çalışanın eline kalan parayı gösteren belgedir. Bu belgede yer alan tutar, çalışanın eline geçen ücreti göstermektedir.MAAŞ ÜCRETİ NASIL HESAPLANIR?

Çalışanların mevzuata göre belirlenmiş sabit çalışma süresi haftalık en fazla 45 saat olarak gösterilmektedir. Aksi bir durum söz konusu olmadığı sürece ücret hesaplaması, çalışılan hafta günlerine eşit miktarda bölünecektir. Bununla birlikte çalışanların haftalık en az 24 saat dinlenme günü bulunması zorunludur.

24 saat kesintisiz olarak dinlenme süresine sahip olan bir çalışan için maaş ücreti hesaplaması 6 güne dağıtılarak hesaplanabilmektedir. Bir çalışanın günlük çalışma süresi en fazla 7,5 saat olarak belirlenmiştir. Buna göre, bir aylık çalışma süresi hesaplandığında bir çalışan aylık 30 x 7,5 = 225 saat çalışmış olacaktır.

SAATLİK MAAŞ HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Saatlik maaş hesaplama, çalışanın brüt ücreti üzerinden gerçekleştirilmektedir. Çalışan kişinin aylık brüt ücretini 30’a böldükten sonra çıkan sonucu tekrar 7,5’a bölerek çalışanın saatlik ücretini bulmak mümkündür.

Buna göre; aylık 3 bin TL maaş alan bir çalışanın bir saatlik ücreti şu şekilde hesaplanabilmektedir;

3000 : 30 = 100

100 : 7,5 = 13,3 TL

Saatlik hesaplama için kullanılabilecek diğer bir yöntem ise çalışanın maaşını aylık toplam çalışma saati olan 225’e bölmektir. Buna göre;

3000 : 225 = 13,3 TL olarak bulunacaktır.

GÜNLÜK MAAŞ HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Günlük maaş hesaplaması, saatlik hesaplamanın ardından çok daha kolay şekilde yapılabilmektedir. Günlük maaş hesaplaması için saatlik kazancın bilinmesi yeterli olacaktır. Saatlik ücret ve günlük çalışma süresi çarpıldığı zaman çalışanın günlük maaşı bulunmuş olacaktır.

Günlük maaş hesaplama yöntemi şu şekilde yapılmaktadır;

Çalışanın saatlik ücreti x günlük çalışma saati = günlük maaş

3000 TL maaş alan bir kişinin 7,5 saat çalışmasına karşılık günlük kazancını bulmak şu şekilde yapılabilir;

13,3 x 7,5 = 100 TL

MEMUR MAAŞ KATSAYISI NASIL HESAPLANIR?

Memur katsayısı hesaplama işlemi de en merak edilen konulardan birisidir. Bir memurun maaş katsayısını hesaplamak için izlenecek bir formül bulunmaktadır.  Memur maaşı katsayısı formülü şu şekilde sıralanmaktadır;

40 bin gösterge x memur maaşı x 6

Bu formül kullanılarak yapılan güncek memur katsayısının 1,240 TL olduğu belirlenmiştir. Bu tutar, en yüksek devlet memuru aylık katsayısı olarak bilinmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

67
654 Paylaşım, 67 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
60
Şaşkın
Başarısız Başarısız
24
Başarısız
Komik Komik
12
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
60
Helal Olsun!
lol lol
96
lol
Aşk Aşk
84
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
60
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
24
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir