Gümrük Fazlası Ürünler Nedir, Nereden, Nasıl Alınır?


75
724 Paylaşım, 75 points

Gümrük fazlası ürünler, ülkemizde oldukça fazla rağbet görmektedir. Bunun başlıca nedeni, bu ürünlerin piyasanın oldukça altına satılıyor olmasıdır. Almak istediği ürünü daha uygun fiyata getirmek isteyenlerin ilk incelediği ürünler, gümrük fazlası ürünlerdir. Bu yazımızda gümrük yani ihracat fazlası ürünlerin ne olduğu ve nasıl alınabileceği hakkında bilgi vereceğiz.

GÜMRÜK FAZLASI ÜRÜNLER NEDİR?

Üretici firmalar, yurt dışına ihracat yapmaları sırasında talep edilen ürünlerden biraz daha fazla üretim sağlarlar. Genel olarak talep edilen ürününü %8 – %10 oranında fazlası tedbir amaçlı üretilmektedir. Bunun başlıca nedeni, üretilen ürünlerde oluşabilecek defo durumunda tedbirli olmaktır. Ürünlerin hiçbirisinde sorun olmaması durumunda ise fazladan üretilmiş olan ürünler ülkemizde gümrük fazlası ürünler olarak uygun fiyata satışa çıkartılmaktadır.GÜMRÜK FAZLASI ÜRÜNLERDE HERHANGİ BİR SORUN VAR MIDIR?

Gümrük fazlası ürünlerin piyasanın altında fiyatla satılmasından dolayı alıcılar hep şüphe ile yaklaşmaktadır. Birçok kişi, gümrük (İhracat) fazlası ürünlerin defolu ya da hatalı üretimden kaynaklı ucuz satıldığını düşünmektedir. Aslında sanıldığının aksine gümrük fazlası ürünlerde sorun yoktur. Bu ürünlerin uygun fiyata satılmasının tek nedeni adından da anlaşılacağı gibi fazladan üretilmiş olmasıdır.

GÜMRÜK FAZLASI ÜRÜN ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Gümrük fazlası ürün çeşitleri dendiği zaman aslında oldukça geniş bir yelpazeden söz etmek mümkündür. Yurt dışına hemen her çeşit ürün ihracatı gerçekleştirilmektedir. Tüm ürünlerde fazladan üretim olduğu göz önünde bulundurulduğu zaman, gümrük fazlası ürün çeşidinin çok fazla olduğu da söylenebilir.  Genel anlamda bakıldığında gümrük (İhracat) fazlası ürün çeşitleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Tekstil malzemeleri
 • Ayakkabı
 • Çanta
 • Paketli – paketsiz gıda ürünleri
 • Sebze – meyve
 • Züccaciye ürünleri
 • Plastik ürünler
 • Mutfak malzemeleri
 • İnşaat malzemeleri

GÜMRÜK FAZLASI ÜRÜNLERİ NEREDEN SATIN ALABİLİRİM

Gümrük fazlası ürün satışı birçok farklı alanda yapılmaktadır. Üretim yapan yerler, fazladan ürettikleri bu ürünleri farklı alanlarda satışa çıkartarak her kesimden insanın ulaşmasını sağlamaktadır. Gümrük fazlası ürünlerin satıldığı yerler şu şekildedir;

 • Fabrika satış mağazaları
 • İnternet siteleri
 • Toptancılar

FABRİKA SATIŞ MAĞAZASINDAN GÜMRÜK FAZLASI ÜRÜN SATIN ALMAK

İhraç edilecek ürün üretimi yapan fabrikalar, bu ürünlerin fazlalık kısımlarını genel olarak kendilerine bağlı olarak açtıkları mağazalarda satışa çıkarmaktadır. Fabrika satış mağazası olarak isimlendirilen bu yerlerde oldukça uygun fiyata ürün satışı gerçekleştirilmektedir. İhraç fazlası ürünler, fabrika satış mağazalarından kolaylıkla satın alınabilmektedir.

İNTERNET SİTELERİ ÜZERİNDEN GÜMRÜK FAZLASI ÜRÜN SATIN ALMAK

Gümrük fazlası ürünlerin en fazla satıldığı yerlerden birisi de internet siteleridir. Günümüz teknolojisi ile hemen her gereksinimini internet siteleri üzerinden karşılayan kişilere yönelik olarak birçok sitede gümrük fazlası ürün bulmak mümkündür. İnternet üzerinden gümrük fazlası ürün satan sitelerden bazıları şunlardır;

 • Gitti gidiyor
 • N11
 • Hepsi burada
 • Sahibinden
 • Letgo
 • Sanal Pazar

Bu internet siteleri üzerinden çok kolay gümrük fazlası ürün bulunabilmektedir. Ürünlerin oldukça uygun fiyatla satılıyor olması, özellikle ticarete atılmak isteyenler için dikkat çekicidir. Ancak bu konuda dikkatli olunmasında fayda vardır. Bir ürünü dokunmadan almak çok da akıllıca olmayacaktır. Bu nedenle ticaret yapmak için toptan gümrük fazlası ürün almak isteyen kişilerin internet sitelerinden önce fabrika satış mağazası ya da toptancıları tercih etmesi doğru olacaktır.

TOPTANCIDAN GÜMRÜK FAZLASI ÜRÜN SATIN ALMAK

Gümrük fazlası ürünleri toptancılardan almak da mümkündür. Gümrük fazlası ürünler çoğunlukla toptancılar çarşısı gibi yerlerden temin edilebilmektedir. Bu çarşılardan oldukça uygun fiyatlara gümrük fazlası ürünlere sahip olmak mümkündür. Toptancılar, özellikle ticaret yapmak isteyenlere topluca satış yapan yerlerden birisi olarak bilinmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

75
724 Paylaşım, 75 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
109
Şaşkın
Başarısız Başarısız
75
Başarısız
Komik Komik
61
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
108
Helal Olsun!
lol lol
26
lol
Aşk Aşk
13
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
109
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
74
Kazandım!
Hatice

37 Yaşında Bilgisayar Mühendisiyim. Bilgi birikimimi negatif.net kullanıcılarına sunmaktan grur duyuyorum!

Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. İnstagram da nike 270 modeli gibi ve birçok daha orjinal ürün deyip hemne hemen 500 tl den yüskek fiyatlı ayakkabıları 150 tlye satıyoruz diyorlar acaba ne kadar doğru ??