Grip Aşısı Kimlere Yapılacak, Öncelikli Olan Kişiler Kimler?


79
785 Paylaşım, 79 points

Corona virüs ile mücadele kapsamında bu sene yapılacak olan grip aşısı çok daha önemli bir hale geldi. Ancak Sağlık Bakanlığı grip aşılarının öncelikle belirli kişilere uygulanacağını söylemesinin ardından kimlerin aşı hakkı kazandığı merak edilmeye başladı. Bu yazımızda Grip Aşısı Kimlere Yapılacak? Öncelikli Olan Kişiler Kimler? Sorularına cevap vereceğiz.

Grip aşısı her sene ülkemizde Eylül – Ekim aylarında yapılan rutin aşılardan birisidir. Ancak Mart ayından bu yana etkisini devam ettiren Corona virüsten korunmak ve özellikle sonbahar ve kış döneminde girip riskini de yaşamamak için vatandaşların grip aşısına olan ilgili arttı.GRİP AŞISI YAPILMAYA BAŞLANDI

Sağlık Bakanlığı bu sene için gelen grip aşılarının öncelikle belirli kriterlere sahip olan kişilere vurulacağını açıkladı. Açıklamanın ardından dört gözle grip aşısını bekleyen vatandaşlar, kendilerinin belirlenen kriterlere uygun olup olmadığını araştırmaya başladı.

Grip aşısı bu sene için öncelikle belirlenmiş özelliklere sahip olan vatandaşlara vurulacak. Gelen her aşı grubu ile birlikte kriterlerde biraz daha aşağılara inilerek tüm isteyen vatandaşların grip aşısı yaptırması sağlanacak.

GRİP AŞISI KİMLERE YAPILACAK?

Grip Aşısı Kimlere Yapılacak? Sorusuna şu şekilde cevap vermek mümkün; Grip aşısı, bu sene öncelikli olarak riskli olan kişilere yapılacak. Grip aşısı vurulacak olan kişiler, Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen Charlson Risk Skoru’ na göre belirlenecek. Kişinin sağlık durumu, mevcut kronik hastalıkları gibi birçok konu puan olarak yansıtılacak. Toplam puanı grip aşısı yaptırmak için yeterli olan kişiler, aile hekimliği üzerinden aşısını yazdırarak eczaneden temin edebilecekler.

Grip aşısının ilk planda yapılacağı kişiler, ortalama olarak 5 – 6 puan ve üzerinde puana sahip olan kişiler olacaklar. Puan hesaplamasından yeterli puanı toplayan ve grip aşısı yaptırmaya hak kazanmış olan kişiler, kısa sürede grip aşılarını alarak yaptırma şansına sahip olacaklar.

GRİP AŞISINDA ÖNCELİKLİ OLAN KİŞİLER KİMLER?

Grip aşısında özellikle kronik hastalığı fazla olan vatandaşlar daha öncelikli olacaktır. Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen kriterlere uygun olan im vatandaşlar öncelikli olarak grip aşılarını yaptırabilirler. Grip Aşısında Öncelikli Olan Kişiler Kimler? Sorularına şu şekilde cevap verilebilir;

 • 65 yaş üstü 2 ve daha fazla kronik hastalığı olanlar
 • Organ nakli olmuş kişiler
 • 5 yaş altı kronik rahatsızlığı olan çocuklar
 • 2 yaş altı çocuklar
 • Hamileler
 • Kanser tedavisi görenler
 • Kalp ve damar hastalığı olanlar
 • Organ yetmezliği bulunanlar

GRİP AŞISI HAKKIM VAR MI NASIL ÖĞRENEBİLİRİM?

Vatandaşlar kendilerine grip aşısı hakkı çıkıp çıkmadığını öğrenmek için internet üzerinden sorgulama yapmak mümkündür. Grip aşısı hakkım var mı nasıl öğrenebilirim? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

Grip aşısı hakkı olup olmadığını öğrenmek isteyen vatandaşlar, öncelikle e – nabız sistemine giriş yapmak zorundadır. E – nabız sistemine T.C. kimlik numarası ile birlikte e – devlet şifresi, e – imza ya da mobil imza yöntemleri kullanılarak giriş yapmak mümkündür.

E – nabız sistemine giriş yapmış olan vatandaşlar, ekranda kişinin riskli grupta yer aldığı için grip aşısı yaptırmak hakkına sahip olduğu ya da kişinin riskli grupta olmadığı için grip aşısı yaptırma hakkı olmadığı şeklinde bir uyarı yazısı bulunmaktadır. Bu bilgi doğrultusunda riskli grupta yer alan vatandaşlar, aile hekimliği üzerinden grip aşısını yazdırdıktan sonra eczaneden alarak aşılarını yaptırabilirler.

E – NABIZ SİSTEMİNE NASIL GİRİŞ YAPILIR?

E – nabız sistemine giriş yapmak için izlenmesi gereken yol şu şekilde sıralanır;

 • Birinci Adım

E – devlet sistemine giriş yapıldıktan sonra ana sayfa üzerinden e – nabız sistemi bulunur ve “Uygulamaya Git” yazan butona basılır.

 • İkinci Adım

Uygulamaya girişin ardından yeni bir profil oluşturmak için gerekli bilgiler doldurulur.

 • Üçüncü Adım

Bilgilerin doldurulmasının ardından en altta yer alan “e – Nabız sistemi kullanım koşullarını okudum” butonu işaretlendikten sonra kişisel sağlık bilgileri giriş ekranına geçilir.

 • Dördüncü Adım

Kişisel bilgilerin girileceği ekranda kişi boyunu, kilosunu, yaşını, mail adresini, cep telefonu numarasını vs. bilgileri gerekli alana doldurduktan sonra telefonuna gelecek olan onay kodunu gerekli alana yazarak işlemini tamamlayabilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

79
785 Paylaşım, 79 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
120
Şaşkın
Başarısız Başarısız
84
Başarısız
Komik Komik
72
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
120
Helal Olsun!
lol lol
36
lol
Aşk Aşk
24
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
120
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
84
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir