Göz Seğirmesi Neden Olur, Nasıl Geçer, Hastalık mıdır?


74
734 Paylaşım, 74 points

Göz seğirmesi, günlük hayatta bir anda başlayan ve insanları rahatsız edecek boyutlara ulaşan bir durumdur. Göz seğirmesi, göz kapağındaki istemsiz hareketlerden dolayı meydana gelmektedir. Bu yazımızda göz seğirmesi neden olur, göz seğirmesi nasıl geçer, göz seğirmesi bir hastalık mıdır sorularına cevap vereceğiz.

GÖZ SEĞİRMESİ NEDİR?

Göz seğirmesi, göz kapağında bulunan kasların istemsiz şekilde hareket etmesine neden olan bir spazm durumudur. Bu durum kısa süreli olsa da nadiren çok uzun sürdüğü de görülmektedir. Çok fazla üzerinde durulmayan göz seğirmesi durumunun sık ve uzun süreli olması bir rahatsızlık belirtisi olabilmektedir. Göz seğirmesinin bilimsel adı Blefarospazm olarak geçmektedir.GÖZ SEĞİRMESİ NEDEN OLUR?

Göz seğirmesi neden olur sorusuna verilebilecek çok sayıda cevap bulunmaktadır. Günlük hayat içerisindeki birçok faktör, göz seğirmesini tetikleyebilmektedir. Göz seğirmesi nedenleri şu şekilde sıralanabilir;

STRESE BAĞLI GÖZ SEĞİRMESİ

Stres, vücudun birçok yerini etkilediği gibi gözler üzerinde de etkilidir. Stres yaşayan insanlarda vücut farklı tepkiler verebilmektedir. Bu tepkilerden birisi de göz seğirmesidir. Strese bağlı göz seğirmesi sorunundan kurtulmanın tek yolu, sakin olmaya çalışmak ve sakinleşmeye yardımcı egzersizler yapmaktır.

KAFEİNE BAĞLI GÖZ SEĞİRMESİ

Kafeinin gün içerisinde fazla tüketilmesi birçok olumsuzlukla birlikte göz seğirmesine de neden olmaktadır. Kafeine bağlı göz seğirmesi sorunundan kurtulmak için kafein içeren çay, kahve ve çikolata türü besinlerin tüketimini azaltmak yeterli olacaktır.

GÖZ YORGUNLUKLARINA BAĞLI GÖZ SEĞİRMESİ

Göz seğirmesinin en büyük nedenlerinden birisi, göz yorgunluklarıdır. Gözü bozuk olan ve buna rağmen gözlük kullanmayan, gözlük numarası değişen, uzun süre telefon, bilgisayar başında olan kişilerde göz seğirmesi sıkça görülmektedir. Göz yorgunluklarına bağlı göz seğirmesi sorunundan kurtulmak için karanlık bir odada en az yarım saat dinlenmek yeterli olacaktır.

MİNERAL DENGESİZLİĞİNE BAĞLI GÖZ SEĞİRMESİ

Birçok uzmana göre göz seğirmesinin nedenlerinden birisi, vücutta olması gerekenden fazla ya da gereğinden az mineral bulunması. Vücutta bulunan kalsiyum, potasyum ve magnezyum minerallerinin seviyelerinde yaşanan dengesizlik, şiddetli göz seğirmelerine neden olmaktadır. Mineral dengesizliğine bağlı göz seğirmesi sorunundan kurtulmak için duruma göre mineral takviyesi yapmak yeterli olacaktır.

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİNE BAĞLI GÖZ SEĞİRMESİ

D vitamininin vücutta yeterli seviyede bulunmaması, göz seğirmesine neden olmaktadır. D vitamini eksikliğine bağlı göz seğirmesi, vitaminin takviyesiyle birlikte ortadan kalkacaktır. Bunun için balık yağı, süt ve süt ürünleri yönünden ağırlıklı beslenmek gerekmektedir.

ALKOL TÜKETİMİNE BAĞLI GÖZ SEĞİRMESİ

Göz seğirmesi, fazla alkol tüketen kişilerde sıkça görülmektedir. Alkol tüketimine bağlı göz seğirmesi sorunundan kurtulmanın tek yolu, alkolü azaltmaktır.

B 12 VİTAMİNİ YETERSİZİLİĞİNE BAĞLI GÖZ SEĞİRMESİ

Eksikliği vücutta birçok yeri etkileyen B 12 vitamini, göz seğirmelerinin de başlıca nedenlerinden birisidir. B 12 vitamini yetersizliğine bağlı göz seğirmesi sorunundan kurtulmak için, vücuda B12 takviyesi yapmak gerekecektir. Kırmızı et, balık ve B 12 ilaçları bu işleme yardımcı olacaktır.

ALERJİYE BAĞLI GÖZ SEĞİRMESİ

Polen ve toz gibi cisimlere karşı alerjisi olan kişilerde göz seğirmesi sıkça yaşanmaktadır. Alerjiye bağlı göz seğirmesi, vücudun verdiği bir tepki olarak bilinir. Alerji dönemlerinde gözleri çok fazla ovmak, göz seğirmesini tetiklemektedir. Bu durumdan kurtulmak için alerji ilacı kullanmak gerekecektir.

NÖROLOJİK HASTALIKLARA BAĞLI GÖZ SEĞİRMESİ

Bazı nörolojik hastalıklar, göz seğirmesine neden olabilmektedir. Kafa travması, karbonmonoksit zehirlenmesi, aşırı dozda ilaç tüketimi, karaciğer hastalığı, tümör gibi sorunlarda göz seğirmesi çok sık görülmektedir.

IŞIK HASSASİYETİNE BAĞLI GÖZ SEĞİRMESİ

Işığa karşı hassas kişilerde göz seğirmesi sık görülmektedir. Işık hassasiyetine bağlı göz seğirmesi, ışık seviyesinin azaltılması sayesinde kısa sürede ortadan kalkacaktır.

GÖZ SEĞİRMESİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Göz seğirmesinin tedavisi için birçok farklı yöntem kullanılabilmektedir. Normal şartlarda kaynağını bulup ortadan kaldırma yolu ile tedavi edilen göz seğirmesi, bazı durumlarda ilaç tedavisi ile düzeltilebilmektedir.

Çok sık göz seğirmesi yaşayan kişiler, bir uzman görüşü alarak doktorun yazacağı ilaçlar sayesinde bu sorundan kurtulabilecektir. Bunun yanı sıra vitamin ve mineral takviyeleri ile de göz seğirmesi tedavisini gerçekleştirmek mümkün olacaktır.

GÖZ SEĞİRMESİ BİR HASTALIK MIDIR?

Göz seğirmesi bir hastalık olarak değerlendirilemez. Göz seğirmesine neden olan birçok etken bulunmaktadır. Bu etkenlerin ortadan kaldırılması ile göz seğirmesi sorunundan kısa sürede kurtulmak mümkün olacaktır.

GÖZ SEĞİRMESİNDEN KURTULMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER NELERDİR?       

Göz seğirmesi sorunundan kurtulmak için evde alınabilecek bazı önlemler bulunmaktadır. Göz seğirmesinden kurtulmak için yapılması gerekenler şu şekilde sıralanabilir;

  • Günlük olarak uyku tam alınmalıdır. İnsanlar günlük 7 – 8 saat uykuya ihtiyaç duyarlar.
  • Stresten ve stres yaratan insanlarda uzak durmak gerekir.
  • Kafein tüketimini azaltmak gerekir
  • Vitamin ve mineral eksikliğini önlemek için sağlıklı beslenmek gerekir
  • Göz muayenelerini aksatmadan düzenli yaptırmak gerekir
  • Gözleri yoracak şekilde çalışanların gözlerini sık sık dinlendirmesi gerekir. 20 dakika ekran başında duran bir kişinin 20 saniye boyunca gözünü 6 metre uzakta bulunan bir cisme odaklaması göz yorgunluğunu alacaktır.

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

74
734 Paylaşım, 74 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
13
Şaşkın
Başarısız Başarısız
96
Başarısız
Komik Komik
84
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
12
Helal Olsun!
lol lol
48
lol
Aşk Aşk
36
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
12
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
96
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir