Göz Seğirmesi Neden Olur, Göz Seğirmesinin Belirtileri Nelerdir?


82
804 Paylaşım, 82 points

Göz seğirmesi günlük hayatta sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Göz seğirmesini bazı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu nedenlerin belirlenmesi, tedavinin uygulanması açısından oldukça önemlidir. Bu yazımızda Göz Seğirmesi Neden Olur, Göz Seğirmesinin Belirtileri Nelerdir? Sorularına cevap vereceğiz.

Göz seğirmesi insanlarda istemsiz şekilde gerçekleşmektedir. Birçok insanda görülen bu durum, tedavi edilmediği zaman kalıcı hale gelebilmektedir. Bu nedenle göz seğirmesi belirtilerini iyi izlemek ve ona göre tedaviye başlamak gerekmektedir.GÖZ SEĞİRMESİ NEDİR?

Göz seğirmesi, tıp dilinde miyokimi olarak bilinmektedir. Göz kapaklarının kaslarının istemsiz olarak kasılmasıyla ortaya çıkmaktadır. Göz seğirmesi kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Genel olarak kısa süreli gerçekleşen göz seğirmesi, bazı zamanlarda 1 – 2 dakika kadar sürebilmektedir. Bazen göz seğirmesinin aylarca sürmesi de söz konusudur.

Göz seğirmesi farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenlerin belirlenmesi ve gerekli durumlarda tedavinin uygulanması gerekmektedir. Göz seğirmeleri genel olarak birkaç gün ya da hafta içerisinde kendiliğinden yok olmaktadır. Daha uzun süren durumlarda bir doktora görünmek faydalı olacaktır.

GÖZ SEĞİRMESİNİN NEDENLERİ NELERDİR?

Göz Seğirmesinin farklı nedenleri bulunmaktadır. Bu nedenler göz önünde bulundurularak göz seğirmesinin tedaviye ihtiyacı olup olmadığı belirlenebilmektedir. Göz seğirmesinin nedenleri şu şekilde sıralanıyor;

 • Yorgunluk
 • Uykusuzluk
 • Uyku düzensizliği
 • Stres
 • Gözlerde tahriş
 • Göz alerjisi
 • Göz kuruluğu
 • Göz enfeksiyonları
 • Çok parlak ışık olan yerlerde bulunmak
 • Güneş, rüzgar ve kirli hava
 • Göz kapağında gerginlik
 • Gözün çok fazla ovuşturulması
 • Göze alınan fiziksel darbeler
 • Kafein, alkol ve tütün ürünlerinin kullanımı
 • Kullanılan bazı ilaçlar

STRESE BAĞLI GÖZ SEĞİRMESİ

Strese bağlı göz seğirmesi, sıklıkla görülen nedenlerden birisidir. Stresli günlerde göz seğirmesi yaşamak sıklıkla görülmektedir. Özellikle sol gözde görülen seğirme durumlarında strese bağlı olduğunu anlamak mümkündür. Özellikle stresle birlikte bilgisayara bakma ve kitap okumak da sol gözde seğirmeye neden olmaktadır.

SAĞLIKSIZ BESLENMEYE BAĞLI GÖZ SEĞİRMESİ

Sağlıksız beslenmeye bağlı göz seğirmesi, sıklıkla görülen nedenlerden birisidir. Yetersiz ve sağlıksız beslenme vücut direncinin düşmesinin yanı sıra B12 ve demir eksikliğine de neden olmaktadır. Bu durumda göz seğirmeleri sıklıkla yaşanmaktadır. Göz seğirmesinden kurtulmak için bol vitamin ve mineral içeren besinleri tüketmek gerekmektedir.

ALERJİYE BAĞLI GÖZ SEĞİRMESİ

Alerjiye bağlı göz seğirmesi, sıklıkla görülen nedenlerden birisidir. Alerji de göz seğirmesine sıklıkla neden olmaktadır. Özellikle toz ve polen alerjilerinde göz seğirmesi sıklıkla tetiklenmektedir. Alerjik bir durumdan kaynaklı göz seğirmesi yaşayanların mutlaka doktor kontrolünde tedavi olması gerekmektedir.

YORGUNLUĞA BAĞLI GÖZ SEĞİRMESİ

Yorgunluğa bağlı göz seğirmesi, sıklıkla görülen nedenlerden birisidir. Göz yorgunluğu sıklıkla göz seğirmesine neden olmaktadır. Özellikle uzun süre kitap okuyan, bilgisayar başında çalışan, güneş gözlüğü kullanmayan ve göz bozukluğu olan kişilerde göz seğirmeleri sıklıkla görülmektedir. Göz yorgunluğuna bağlı göz seğirmesi yaşamamak için gözleri mümkün olduğunca dinlendirmek gerekmektedir.

KAFEİN TÜKETİMİNE BAĞLI GÖZ SEĞİRMESİ

Kafein tüketimine bağlı göz seğirmesi, sıklıkla görülen nedenlerden birisidir. Aşırı kafein ve alkol tüketen kişilerde sinir sisteminin etkilenmesine bağlı olarak göz seğirmeleri sıklıkla görülmektedir. Bu soruna bağlı yaşanan göz seğirmelerinden kurtulmak için kafein yerine bolca su tüketmek gerekmektedir. Böylece seğirmeden kurtulmak mümkün olacaktır.

GÖZ KURULUĞUNA BAĞLI GÖZ SEĞİRMESİ

Göz kuruluğuna bağlı göz seğirmesi, sıklıkla görülen nedenlerden birisidir. Uzun süre lens kullanımı ve bilgisayara bakmaktan kaynaklı göz kuruluğu da göz seğirmesine neden olmaktadır. İlerleyen yaş ve kullanılan bazı ilaçlar da göz kuruluğuna ve göz seğirmesine neden olmaktadır. Bunun için doktor kontrolünde tedavi uygulanması gerekmektedir.

KULLANILAN İLAÇLARA BAĞLI GÖZ SEĞİRMESİ

Kullanılan ilaçlara bağlı göz seğirmesi, sıklıkla görülen nedenlerden birisidir. Bazı ilaçlar yan etki olarak göz seğirmesine neden olmaktadır. Düzenli ve uzun süreli ilaç kullanımlarında göz seğirmesi sıklıkla görülmektedir. Böyle durumlarda ilaçlara ara verilmesi ve bir doktora danışılması doğru olacaktır.

İLTİHAPLANMALARA BAĞLI GÖZ SEĞİRMESİ

İltihaplanmalara bağlı göz seğirmesi, sıklıkla görülen nedenlerden birisidir. Uzun süreli göz seğirmelerinde kornea ya da göz kapağında meydana gelen iltihaplanma akla gelmektedir. Bu iltihap göz kapağı düşüklüğüne ve göz seğirmelerine neden olmaktadır. Böyle bir durumda bir an önce bir göz doktoruna görünmek gerekmektedir.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

82
804 Paylaşım, 82 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
60
Şaşkın
Başarısız Başarısız
24
Başarısız
Komik Komik
12
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
60
Helal Olsun!
lol lol
96
lol
Aşk Aşk
84
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
60
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
24
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir