Göz Altı Morlukları Neden Oluşur, Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir?


87
854 Paylaşım, 87 points

Göz Altı morlukları insanların yaşamlarını olumsuz etkileyen ve oldukça kötü bir görüntüye neden olan durumdur. Gözaltı morlukları ile baş eden insanlar oldukça sıkıntı yaşarlar. Göz Altlarında morluk olan kişiler, bu durumla nasıl baş edeceklerinin yollarını ararlar. Bu yazımızda gözaltı morluğu olan kişiler için Gözaltı Morlukları Neden Oluşur, Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir sorularına cevap vereceğiz.

GÖZ ALTI MORLUKLARI NEDEN OLUŞUR?

Göz Altlarında meydana gelen morluklar, insanlar için oldukça rahatsızlık verici bir görüntüye neden olur. Gözaltı morluklarının oluşması için birçok farklı neden bulunmaktadır. Gözaltı morlukları neden oluşur sorusuna verilecek cevap şu şekildedir;  • Uykusuzluk
  • Yaş
  • Göz yorgunlukları
  • Alerjiler
  • Dehidrasyon
  • Güneşe aşırı maruziyet
  • Genetik

UYKUSUZLUKTAN KAYNAKLI GÖZ ALTI MORLUĞU

Aşırı yorgunluk ve uykusuzluk, gözaltlarında koyu halkaların oluşmasına neden olabilir. Uykusuzluk nedeniyle ciltte donuk ve soluk bir görüntü oluşur. Bu görüntü, cilt altındaki koyu renkli dokuların ve kan damarlarının ortaya çıkmasına neden olur. Bu nedenle uykusuz kişilerde göz Altı morlukları sıklıkla görülür.

YAŞA BAĞLI GÖZ ALTI MORLUĞU

Yaşlanma sürecinin bıraktığı izlerden birisi de gözaltı morluklarıdır. Kişiler yaşlandıkça ciltleri incelir ve esnekliğini kaybeder. İncelen cildin altındaki koyu renkli damarlar daha belirgin hale gelir. Bu durumda gözaltı morlukları daha da belirginleşir.

GÖZ YORGUNLUĞUNA BAĞLI GÖZ ALTI MORLUĞU

Günümüzde teknolojik aletlerin fazlasıyla artması, gözlerin daha da yorulması anlamına gelmektedir. Göz yorgunluğunun uzun süre devam etmesi sonucunda göz çevresindeki damarlar genişler ve bu da gözaltı morluklarına neden olur.

ALERJİDEN KAYNAKLI GÖZ ALTI MORLUĞU

Alerjik reaksiyonlar, göz kuruluğuna ve koyu halkalara neden olur. Alerjik reaksiyonlar oluştuğu zaman vücutta zararlı madde olarak algılanan yapılara cevaben histaminler serbest kalır. Histamin, en çok gözleri etkiler. Gözlerde kaşıntı, kızarıklık ve şişliğe neden olur. Bununla birlikte gözaltı damarlarının genişlemesine de neden olan histaminler, gözaltı morluklarını oluşturur.

DEHİDRASYON KAYNAKLI GÖZ ALTI MORLUĞU

Dehidrasyon, yeterli sıvı alınamamasından kaynaklanan bir durumdur. Dehidrasyon oluşması durumunda gözaltı morlukları meydana gelir. Vücuda yeterli miktarda su alınamaması durumunda cildin donuklaşması ve gözlerde çökme oluşur. Bu da gözaltı morluklarına neden olacaktır.

GÜNEŞE AŞIRI MARUZİYETTEN KAYNAKLI GÖZ ALTI MORLUĞU

Güneşe fazla maruz kalma, vücutta renk sağlayan melanin pigmentinin fazla üretilmesine de buna bağlı olarak gözaltı morluklarının oluşmasına neden olur. Çok fazla güneş, özellikle göz çevresine zarar verecektir.

GENETİK KAYNAKLI GÖZ ALTI MORLUĞU

Genetik nedenlere bağlı gözaltı morlukları da sıklıkla görülen bir durumdur. Aile geçmişinde gözaltı morluğu olan kişilerde gözaltı morluğu oluşma oranı oldukça yüksektir.

GÖZ ALTI MORLUKLARINA DOĞAL TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Göz Altı morluğu sorunu yaşayan kişilerin bu sorundan kurtulmak için yararlanabilecekleri bazı doğal yöntemler bulunur. Göz Altı morluklarına doğal tedavi yöntemleri şu şekilde sıralanır;

  • Soğuk kompres uygulamak: Soğuk kompres, gözaltında oluşan şişliklerin azalmasına ve genişlemiş kan damarlarının daralmasına neden olur. Daralan damarlardan kaynaklı gözaltı morlukları da bu sayede ortadan kalkar. Soğuk kompres ile gözaltı morluklarından kurtulmak için bir bezi soğuk su ile ıslatıp 20 dakika boyunca gözaltlarına uygulamak gerekir.
  • Uyku süresini artırmak: uykusuzluğa bağlı gözaltı morluklarından kurtulmanın en kolay yolu uyku süresini artırmaktır. Kişi, ihtiyacı olduğu kadar uyuyarak gözaltı morluklarından kolayca kurtulabilir.
  • Uyurken başı yükseltmek: yetersiz uyku ile birlikte yanlış yatış pozisyonu da gözaltı morluklarına neden olur. Yanlış şekilde yatıldığı zaman gözaltında sıvı toplanması ve buna bağlı gözaltı morluğu sorunu gelişebilir. Uyurken başı yükseltmek gözaltı morluklarının tedavisi için doğru adım olacaktır.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

87
854 Paylaşım, 87 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
36
Şaşkın
Başarısız Başarısız
120
Başarısız
Komik Komik
108
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
37
Helal Olsun!
lol lol
72
lol
Aşk Aşk
60
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
36
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
120
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir