Gmail Kendini İmha Butonu Nedir, Öldükten Sonra Verilerimiz Nereye Gidiyor?


92
904 Paylaşım, 92 points

Sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımlar, gönderilen maillerin tamamı bulut sistemleri üzerinden kaydediliyor. Bunu bilen birçok kullanıcı, öldükten sonra sahip oldukları verilerin ne olacağını merak ediyor. Bu konuda kullanıcılara ışık tutan Gmail, oldukça önemli bir özelliği kullanıcılarına sundu. Bu yazımızda Gmail Kendini İmha Butonu Nedir? Öldükten Sonra Verilerimiz Nereye Gidiyor? Sorularına cevap vereceğiz.

Gmail, diğer sosyal medya ağlarında olduğu gibi kullanıcılarının mail hesapları üzerinden gönderdikleri tüm verileri kaydediyor. Bu kayıt kullanıcının hayatta olmaması durumunda bile devam ediyor.  Öldükten sonra verilerin hala kayıtlı tutulması fikri ise birçok kullanıcının rahatsızlık duymasına neden oluyor. 

GMAİL KENDİNİ İMHA BUTONU NEDİR?

Facebook, Instagram gibi sosyal medya platformlarında kullanıcıların hayatlarını kaybetmeleri durumunda sahip oldukları sayfa bir anma sayfasına dönüşüyor. Böylece kullanıcı hayatta olmasa bile hatırası canlı tutulabiliyor. Ancak ne yazık ki Gmail gibi mail uygulamalarında böyle bir özelliği kullanmak mümkün değil. Bu nedenle Gmail kullanıcılarının hesapları ile ilgili kendi tercihlerini yapmaları için yeni bir özellik hazırladı.

Gmail Kendini İmha Butonu, Gmail kullanıcılarının ölümlerinden sonra hesaplarına ne olması ile ilgili karar vermelerini sağlayan bir özelliktir. Gmail kendini imha butonu sayesinde isteyen kullanıcılar hayatlarını kaybettikleri zaman hesaplarının tamamen kapatılmasını sağlayabilmektedir.

GMAİL KENDİNİ İMHA BUTONU NE İŞE YARIYOR?

Gmail kendini imha butonu ne işe yarıyor? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; Gmail kendini imha butonu, kullanıcıların hesapları üzerinden otomatik olarak ayarlayabilecekleri bir özelliktir. Bu özellik sayesinde hesabın belli bir süre kullanılmaması durumunda tamamen iptal edilmesi mümkün olmaktadır.

Gmail kendini imha butonu kullanmak isteyen Gmail hesabı sahipleri, seçtikleri zaman aralığında hesaplarına hiç giriş yapmamaları durumunda hesaplarının tamamen kapatılmasını sağlayabilmektedir. Bu süre 3 ay, 6 ay, 12 ay ve 18 ay olarak belirlenebilmektedir.

Gmail kendini imha butonunu aktif hale getiren kullanıcı, seçtiği zaman aralığı sonunda eğer hesabına giriş yapmaz ise Gmail hesabı tamamen imha edilmektedir. Bu süreçte Gmail kendini imha butonunu aktif hale getirmiş olan kullanıcıya belirlediği sürenin dolmasına 1 ay kala vermiş olduğu bir diğer e mail adresi ya da cep telefonu üzerinden uyarı mesajı gönderilmektedir.

Uyarı mesajına ek olarak kullanıcılara bilgilendirme için 10 kişiye kadar seçim hakkı sunulmaktadır. Seçilen bu 10 kişi üzerinden hesabın istenildiği zaman imha edilmesi ya da hesap kapatıldığında bilgi mesajı gönderilmesi talimatı verilebilmektedir.

GMAİL KENDİNİ İMHA BUTONU SADECE ÖLÜM OLDUĞUNDA MI KULLANILIR?

Gmail kendini imha butonu sadece ölüm olduğunda mı kullanılır? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; bu buton sadece hayatını kaybetmiş kişilerin hesapları için değil artık Gmail hesabı kullanmak istemeyen kişiler tarafından da kullanılabilir.

Gmail kendini imha butonunu kullanarak hesabını kapatmak isteyen tüm kullanıcılar, butonu aktif hale getirdikten sonra hesaplarını belirledikleri süre sonunda tamamen kapatabilirler. Ancak bu özelliğin çok dikkatli kullanılması gerekmektedir. Gmail kendini imha butonu kullanılarak kapatılan hesaplar tamamen imha edildiği için bir daha geri döndürülmesi mümkün olmayacaktır.

ÖLDÜKTEN SONRA VERİLERİMİZ NEREYE GİDİYOR?

Öldükten Sonra Verilerimiz Nereye Gidiyor? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; sosyal medya hesabı açmış ve Gmail hesabı bulunan kullanıcılar öldükten sonra verileri aynı şekilde korunmaya devam ediyor.

Bulut sistemi üzerinde depolanan tüm veriler, veri sahipleri hayatını kaybetmiş olsa da saklanmaya devam eder. Ancak bu duruma bir çözüm bulan Gmail sayesinde artık mail adresi bulunan kullanıcılar hayatlarını kaybetmeleri durumunda hesaplarını kapatma şansına sahip olacaklar.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

92
904 Paylaşım, 92 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
108
Şaşkın
Başarısız Başarısız
72
Başarısız
Komik Komik
60
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
108
Helal Olsun!
lol lol
24
lol
Aşk Aşk
12
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
108
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
72
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir