Giyim Mağazası Açmak için Ne Gerekiyor?


57
554 Paylaşım, 57 points

Günümüzde kazandıran iş fikirleri arasında giyim mağazası açmak ve moda sektörüne yönelmek bulunuyor. Her ne kadar büyük giyim markaları pazarı elinde tutuyor gibi görünsede giyim insanların farklı olma iç güdüsünü tetikleyen bir sektör. Bu nedenle insanlar farklılık arıyor ve küçük giyim mağazaları bu noktada kazanmaya başlıyor. Büyük markaların ürünleri yüzlerce kişiye satması ve insanların üzerinde aldığınız kıyafeti görme riski bazı kişileri butik mağazalardan giyinmeye teşvik ediyor. Kazançlı ve birebir iletişimde bir iş fikri arıyorsanız giyim mağazası açmak tam size göre. Bu yazımızda bir giyim mağazası açarken dikkat etmemiz gerekenler ve bu iş kolunun detaylarını inceleyeceğiz.Pazar Araştırması, Lokasyon ve Rakip Analizi

Bildiğiniz üzere giyim rekabeti yüksek bir sektör. Bu nedenle mağazanızı kuracağınız bölge üzerinde bir pazar araştırması yapmalısınız. Yakınlarda olan mağazalar ve rakiplerinizi iyi tanımalı ve buna uygun hareket etmelisiniz. Mağazanızı kuracağınız bölgedeki insan hareketleri ve farkedilebilirlik oldukça önemli. Giyim mağazaları çoğu zaman vitrinleri ile dikkat çeker ve müşteriyi kazanmayı başarır. Bunu sağlamak içinde mağazanızın önünden geçen insanlara ihtiyacınız olacak. Bu nedenle lokasyonunuzu dikkat çekecek ve rakiplerin çevrenizde az bulunduğu bir alanda tercih edin. İlk ve en önemli adım yer seçimi ve rakip analizidir. Bunu hallettikten sonra ilerleyen süreçlere geçebiliriz.

Ürün Seçimi ve Hitap Edeceğiniz Kitle

Bakıldığında giyim oldukça geniş ve farklı ürünlere yer veren bir sektör. Bu nedenle siz mağazanızda satacağınız ürün grubunu seçmeli ve hitap edeceğiniz kitleyi belirlemelisiniz. Hitap edeceğiniz kitleyi iyi tanımak ve buna uygun davranmak başarının en önemli adımlarındandır. Gençlere hitap eden bir mağaza veya gelinlikçi gibi kategorisel bir seçim yaparak seçtiğiniz kategori üzerinde yoğunlaşmalısınız. Örneğin gençlere hitap eden bir giyim mağazası açmak modayı yakından takip etmeyi ve gençlerin nabzını yakalamayı gerektirecektir.
Sektörel Araştırma ve Girişimcilerden Destek

Sektörel araştırmalar her iş kolunda olduğu gibi giyim sektöründede çok önemlidir. Daha önce bu işi yapmış veya hali hazırda yapan kişilerden fikir almak başarıya sizi bir adım daha yaklaştıracaktır. Çünkü deneyim kolay kazanılan bir husus değildir. Daha önceden bu yollardan geçmiş ve bazı şeyleri deneme yanılma yöntemi ile öğrenmiş kişilerden alınan fikirler sizi birçok hatadan korur. Bu nedenle güzel bir araştırma yapmak ve akıllı stratejiler uygulamak başarı yolunda oldukça önemlidir.

Sermaye Kullanımı ve Harcama Planı

İşletme kurmak ve bunu yönetmek sanıldığından daha zordur. Giyim mağazası açmak ve bunu ilerletmek için belirli bir miktar sermayeye ihtiyacınız olacak. Bu sermayeyi planlı ve stratejik bir biçimde kullanmalısınız. Yapacağınız ödemeleri ve harcamaları önceden belirlemeli buna sağdık kalarak ilerlemelisiniz. Akıllı kaynak kullanımı girişimciliğin en önemli adımlarından biridir.


İsim, Tasarım ve Konsept

Bir mağaza açısından baktığımızda ilk müşteriyi çeken unsur budur. Müşteri tasarıma, ismi ve konsepte ilgi duyar daha sonra satışını yaptığınız kıyafetlere. Bu nedenle güzel bir kitle yakalamak ve güzel satışlar yapmak için bu konuya çok dikkat etmelisiniz. Hitap edeceğiniz kitleyi belirledik ve bu kitleye yönelik bir tasarım oluşturmanız gerekiyor. Gençlere yönelik bir mağazada renkli ve yenilikçi bir konsept kullanılmalıdır. Ayrıca mağaza ismide bu yönde seçilmelidir.

Tedarikçi ve Lojistik

Tedarik aşaması üzerinde detaylıca inceleme yapılmalıdır. Çünkü kurduğumuz iş kolunda fiziksel bir ürün satıyoruz ve ürün olmazsa satış olmaz. Bu nedenle sizi yarı yolda bırakacak ve güven vermeyen tedarikçiler ile çalışmamanız gerekiyor. Ayrıca kalitesiz ürünler müşteri kaybına yol açacaktır. Butik bir mağaza olsanız bile kalitesiz bir ürün ağızdan ağıza yayılarak mağazanızın imajını kötüleyecek ve potansiyel müşteri kaybına yol açacaktır. Bu nedenle kaliteli ve işinde uzman tedarikçiler ile çalışmaya özen göstermelisiniz.


E-Ticaret Mağazası ile Kar Marjını Arttırmak

Kurduğunuz mağazanıza mutlaka bir e-ticaret mağazası da oluşturmalısınız. Günümüz teknoloji dünyasında birçok kişi alışverişini internetten yapıyor. Bu nedenle başarılı bir e-ticaret sitesi ve reklam mağazanızın gelirini katlayacak ve sizin büyümenize yardımcı olacaktır. Unutmayın teknolojiye ayak uydurmak her zaman kazandırır.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

57
554 Paylaşım, 57 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
84
Şaşkın
Başarısız Başarısız
48
Başarısız
Komik Komik
36
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
85
Helal Olsun!
lol lol
120
lol
Aşk Aşk
108
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
84
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
48
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir