Girişimciler Nerelerden Destek Bulabilir. Tüm Detaylar…


73
714 Paylaşım, 73 points

Bir kişinin kendi işinin patronu olmak şüphesiz büyük bir rahatlık olmasının yanı sıra oldukça büyük bir sorumluluktur. Yine de birçok kişi bu büyük sorumluluğun altına girerek kendi işinin sahibi olmaya gayret eder. Ancak bu aşamada maddi durum ön plana çıkacaktır. Maddi durumu iyi olan girişimciler için bir iş sahibi olmak çok kolay olurken maddi durumu yeterli olmayan girişimciler için destek arayışları başlayacaktır. Devlet, maddi durumu iş yeri açmak için yeterli olmayan girişimciler için birçok destek sağlamaktadır. Bu yazımızda girişimcilerin nerelerden destek bulabileceklerini ayrıntılı olarak anlatacağız.

Girişimcilere maddi destek sağlamak için devlet destekli olarak birçok kurum görevlendirilmiştir. Bu kurumlar, kendi bünyelerinde hazırladıkları farklı projeler ile gerek hibe gerek kredi şeklinde birçok destek sağlamaktadır.

Girişimcilere Destek Sağlayan Kurumlar Nelerdir?

Devlet aracılığı ile girişimcilere destek sağlayan birçok kurum bulunmaktadır. Bu kurumlar şu şekilde sıralanabilir; • Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB)
 • Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Anonim Şirketi (KOBİ AŞ)
 • Kredi Garanti Fonu (KGF)
 • Mikro Kredi
 • Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV)
 • İŞKUR
 • Girişim Fabrikası
 • E tohum
 • Endavor Melek Yatırımcı Ağı
 • MIT Enterprise Forum
 • İTÜ Tekno Arıkent
 • Labx
 • Melek Yatırımcılar Derneği
 • Inventram
 • ODTÜ Genç Girişimciler Topluluğu
 • Inovent
 • Galata İş Melekleri
 • İstanbul Startup Labs
 • Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER)
 • Enkuba
 • Viveka
Girişimcileri destekleyecek olan bu kurumları inceleyelim…Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB)

KOSGEB, kendi iş yerini açmak isteyenler için 60 saatlik özel bir eğitim veriyor. Bu eğitimin ardından alınan sertifika ve iş fikri ile başvuru yapılıyor. İş projesinin onaylanması durumunda girişimciye 50 bin TL hibe veriliyor. Hibe desteği için KOSGEB tarafından verilen proje onay kodu ile birlikte anlaşmalı bankalara gitmek ve ödemeyi almak yeterli oluyor.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Anonim Şirketi (KOBİ AŞ)

Bir işletme sahibi olan ve sahip olduğu işletmeyi büyütmeyi amaçlayan girişimcilere destek veriyor. KOBİ AŞ, geri ödemesini 5 – 6 yıl içerisinde kesinlikle yapacağına inandığı işletmelere %49 oranda ortak olarak büyümesini sağlıyor. Ortak olunacak şirketin, Sanayi Bakanlığı tarafından yayınlanan son tebliğe kesinlikle uyması gerekiyor.

Kredi Garanti Fonu (KGF)

Kredi Garanti Fonu, iyi iş fikirlerine sahip olan ve başarılı bir gelecek vaat eden gençlere işletme açmaları konusunda destek sağlıyor. İş fikri ile Kredi Garanti Fonu’na yapılan başvuru olumlu değerlendirilirse girişimciye anlaşmalı bankalardan kredi alması konusunda kefil olunuyor.Mikro Kredi

Kendi işini kurmak isteyen ve dar gelirli olan kadın girişimcilere destek sağlayan Mikro Kredi, ipoteksiz, kefilsiz ve teminatsız olarak küçük oranlarda sermaye desteği sağlıyor. Böylelikle kadınların da iş hayatında kendisine bir yer edinmesi sağlanıyor.

Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV)

Başlangıç ya da büyüme aşamasında olan teknoloji firmalarına destek sağlıyor. Kurum, teknoloji alanında farklı fikirlere sahip, yetenekli ve yaratıcı girişimcilere yatırım yaparak onların iyi bir iş kurmasına katkıda bulunuyor.

İŞKUR

Kendi işini kurmak isteyen girişimcilere mesleki eğitim veriyor. Farklı meslek dallarında verilen eğitimlere katılan girişimciler, kurs sonunda aldıkları sertifika sayesinde kolaylıkla iş sahibi oluyor. İŞKUR, girişimcilerin iş hayatlarında karşılaşacakları zorluklara karşı onları önceden hazırlayarak karşılarına çıkabilecek riskleri en aza indirmeyi amaçlıyor.

Girişim Fabrikası

Bir fikri olan ve girişimci olmak isteyenlere destek oluyor. Girişimci, sahip olduğu fikir ile kuruma başvurarak farklı destek programlarından yararlanabiliyor.

E Tohum

Teknolojinin geliştiği günümüzde özellikle internet, oyun, yazılım ve mobil ortamlarla ilgili iş fikirlerini destekleyen kurum, bu alanlarda iş sahibi olmak isteyen kişiler ve profesyonel yatırımcıları bir araya getiriyor. Böylelikle hem girişimciler işini kurabiliyor hem de yatırımcılar iyi bir işe destek olmuş oluyor.

Endeavor Melek Yatırımcı Ağı

Bu kurum özellikle büyük bir başarı öyküsüne imza atmak isteyen ve büyük düşünen girişimcilere destek oluyor. Kurum belirli aralıklara seçtiği ve başarı öyküsü yazacak en iyi 3 girişimcisini ABD’ de düzenlenen Beyaz Saray Zirvesi’ne gönderiyor

MIT Enterprise Forum

Bu kurum, kendi işini kurmak isteyen girişimciler için her yıl yarışma düzenliyor. Yaratıcılığın yarıştırıldığı bu yarışmalarda kazanan girişimciye 50 bin Dolar para ödülü veriliyor ve işini kurması için destek sağlanmış oluyor.İTÜ Tekno Arıkent

Bu kurum, teknolojik alt yapısı olan girişimcilerin hayallerini gerçeğe dönüştürmeye çalışıyor. Hazırlanmış teknoloji merkezlerinde konu ile ilgili fikirler geliştiriliyor ve girişimcinin işini kurması için destek sağlanıyor.

Labx

Bir iş fikrine sahip olan ancak yeterli sermayesi bulunmayan girişimcilere destek sağlayan kurum, yatırımcılar ile oluşturduğu bir ağı kullanıyor. İş fikirlerinin konulduğu bu ağda yer alan yatırımcılar, istedikleri iş fikrine maddi destekte bulunuyor.

Melek Yatırımcılar Derneği

Bu kurum da iş fikrine sahip ancak sermayesi bulunmayan girişimcilerle yerli ve yabancı yatırımcıları bir araya getiriyor. Sermaye sahibi yatırımcılar fikir sahibi girişimcilere destek vererek yeni iş alanlarının oluşmasını sağlıyor.

Inventram

İnovaktif fikri bulunan girişimcilere yönetim konusunda destek sağlayan kurum, hangi konularda yatırım yapılacağı ve ticaret konusunda destek sağlıyor.

ODTÜ Genç Girişimciler Topluluğu

Özellikle öğrencilerin iş fikirlerini gerçek hayata taşımasını sağlayan bu kurum, düzenlediği iş fikri yarışmaları ile kuruluşlarla gençleri bir araya getiriyor.

Inovent

Özellikle teknoloji alanında çalışmak isteyen girişimcilere yönelik destek veren kurum, Türkiye’nin ilk teknoloji ticareti ve transferi şirketi olarak biliniyor. Bu kurum teknoloji alanında beğendiği girişimcilere ofis desteği sağlıyor.

Galata İş Melekleri

Bu kurum, yeni bir iş kurmak isteyen fikir sahibi girişimciler ile yeni fikirlere destek vermek isteyen yatırımcıları bir araya getiriyor.

İstanbul Startup Labs

İş fikrine güvenen girişimcileri dünya çapında düzenlenen girişimcilik yarışmalarına dahil eden kurum, girişimcinin 3 haftalık sürede işini kurmasını sağlıyor. Bunun için uluslararası yatırımcılardan da destek alıyor.

Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER)

Kadınların girişimci ruhunu ortaya çıkarmak amacını taşıyan bu kurum, kendi işinin sahibi olmak isteyen tüm kadınlara destek sağlıyor. Bunun için kurum tarafından düzenli olarak kadın girişimci yarışmaları düzenleniyor.

Enkuba

Bir proje sahibi olup maddi destek ihtiyacı olanlara yardım eden kurum, beğendiği projelerin sahiplerine ofis, danışmanlık, iletişim ağı ve sermaye konularında destek veriyor.

Viveka

Farklı bir teknoloji fikrine sahip olan girişimcilerle ilgilenen kurum, bu teknolojik fikri geliştirmek amacı ile girişimciye maddi kaynak sağlıyor. Bununla birlikte girişimciye bilgi desteği de sağlanıyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

73
714 Paylaşım, 73 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
96
Şaşkın
Başarısız Başarısız
61
Başarısız
Komik Komik
49
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
96
Helal Olsun!
lol lol
12
lol
Aşk Aşk
120
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
96
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
60
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir