Girişimci Olmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Özel sektörde çalışan veya daha önceden görev yapmış kişilerin birçoğu en az bir kere “kendi işimi kurmak istiyorum” düşüncesine kapılmıştır. Bu düşünce kimi zaman girişimcilere ön ayak olsada bazı durumlarda sıkıntılı sonuçlar doğurabiliyor. Günümüz ekonomik sisteminde iş dünyası oldukça dalgalı, buda iyi bir plan gerektiriyor. Kendi işini kurmak isteyen bireyler kimi zaman hayallerinin peşinden giderek girişimci olma yoluna girsede birçoğunun fikri hayal olarak kalıyor. Düşünce gücünü etkileşime geçirerek bir inovasyon yaratmak başarının ilk anahtarıdır.

Ben rahat çalışmak istiyorum, emir almak istemiyorum” gibi düşünceler ile çıkılan yollar çoğu zaman olumsuzlukla sonuçlanır. Bu nedenle iyi bir plan, iyi bir araştırma ve ne istediğinden emin bir şekilde bu yola girilmelidir. Aksi halde başarısızlık şansı oldukça yüksektir.

İş Kurmak ve Girişimci Olmak Neden Çekici Geliyor?

Bakıldığında kendi işinin patronu olan bireylerin rahat bir yaşam sürdüğü ve istediği saatlerde çalıştığı gözlemleniyor. Buda özel sektör çalışanlarını cezbeden en büyük nedenlerden biri. Esnek çalışma saatleri, sabit olmayan maaş ve emir altında olmamak kişileri girişimci olmaya itiyor. Kimi zaman doğru olan bu kriterler aslında kişiye göre değişebilir. Nedeni ise esnek çalışma saatleri günlük 12 – 15 saatleri bulabilir, uykusuz kalabilir ve hatta elinizdeki paradan bile olabilirsiniz. Buna cevabınız “çalışmak benim için sorun değil, kendime çalışmak istiyorum” , “kaybetmek önemli değil”  tarzında ise girişimci olabilirsiniz. Olumsuz durumlar sizi çok fazla etkiliyor ve sabırsız biriyseniz psikolojik sorunlar yaşayabilirsiniz.

İşten Emin Olmak ve Bilgi Toplamak

Kişiler çoğu zaman çevreden duyduğu fikirler ve sözler ile harekete geçiyor. Buda başarısızlığı getiren en önemli unsurlardan bir tanesi. Öncelikle kendi işinizi kurmak için yapacağınız işten emin olmalı ve üzerine çok fazla araştırma yapmalısınız. Yapacağınız işin emsallerini göz önüne almalı ve sektörel analizlerde bulunmalısınız. Başarılı bir girişimci olmak için işinizi şansa bırakmadan veriler dahilinde ilerlemeli ve araştırmaktan kaçmamalısınız. “Ali abi girmiş kazanmış, bende yaparım” gibi bir düşünce ile bu işe başlıyorsanız, başarısızlık garantidir.

Sektörel Analiz ve Masabaşı Araştırması

Gireceğiniz iş kolu hakkında mutlaka masabaşı araştırması yapmalısınız. Masabaşı araştırması girişimciliğin ilk ve en önemli adımıdır. Derinlemesine yapılan bir masabaşı araştırması ileride karşılaşılacak durumlar hakkında hazırlıklı olmayı sağlar. Sektörün olumlu, olumsuz tüm özelliklerini öğrenerek olası risklere karşı önlemler almış olursunuz.

Olumsuzluklara Karşı Sabırlı Olmayı İlke Edinin

Girişimci olmak için yola çıktıysanız hayatınızın hemen her anında olumsuzluklarla karşılaşırsınız. Büyük başarılar büyük olumsuzluklar ile gelir. Bu olumsuzluklar ile doğru mücadele etmeyi öğrenirseniz başarıya bir adım daha yaklaşırsınız. En ufak talihsizlik sizi pes ettirecekse girişimci olmamanızda yarar var.