Girişimcilere Verilen Destekler ve İş Kurmak


62
606 Paylaşım, 62 points

Yapılan araştırmalara göre, ülkemizde 3 kişiden 1 tanesi kendi işini kurmak için hayaller kuruyor. Bu hayallere ulaşmak kimi zaman imkansız, kimi zaman da şansın yardımıyla mümkün olabiliyor. İş kurmanın temelinde risk almak ve sermaye varlığı yatıyor. Her yatırım maalesef ki başarılı olamadan sonuçsuz kalıp, batabiliyor. Burada önemli olan araştırmaları yapıp ilgili sektöre girmek; yeterli bilgi sahibi olmayan girişimciler, mutsuz sonla yüzleşmek zorunda kalıyorlar.

Girişimcinin Ülkemizde Desteklenmesi

KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı) tarafından ücretsiz verilen eğitimlerle, girişimci adayları bir araya getirilip, uygulamalı dersler eşliğinde sisteme hakim olmaları sağlanıyor. Verilen eğitimlerde, iş fikirleri, sermayeleri, amaçları ve hedefleri, yardımcı unsurları, adaylar tarafından ortaya çıkartılarak bir plan hazırlanıyor. Bu plan ile birlikte KOSGEB’ in karşılıksız kredi ya da uzun vadeli geri ödemeli kredi imkanlarından faydalanabiliyorlar. Uygun görülen projelere gerekli destek veriliyor; iş kurma süreçlerinde istedikleri yardımlar yapılıyor. Eğitimde başarılı olan katılımcılara, katılım belgeleri teslim ediliyor. Geri ödemeli ve ödemesiz kredilerden faydalanmak için bu belge zorunlu tutuluyor.

Yeni İş Kuranlara Verilen Devlet Destekleri

Her işletme devlete belli bir miktar vergi ödemek zorundadır. Bu vergiler aylık, 6 aylık ve senelik olarak sınıflandırılmakta ve her vergi mükellefi şirketten tahsil edilmektedir. Devlet, verdiği teşvikler doğrultusunda, iş tanımına uyan sektör işletmelerine vergi indirimi ya da muafiyeti uygulayarak destekte bulunmaktadır. Verilen desteklerin geri ödemeli ve ödemesiz olanları mevcuttur. Yine, destek tanımına uyan işletmelere, makine teçhizat, kira/mekan yardımı, malzeme desteği gibi teşvikler verilmektedir. Bu teşvikler, sektörde öncelik ve aciliyet sınıflarına göre kategorilere ayrılarak, ilgili bölüm tarafından ayrıntılı incelemeler yapılarak sağlanmaktadır. Her elini kolunu sallayan işletme bu teşviklerden faydalanamaz. Her işletmenin yerine getirmesi gereken yükümlülükleri tamamlaması, gerekli başvuruları zamanında yapması gerekmektedir. Bu sistem, önem arz ettiği için, iyi takip edilmeli ve tüm tebligatlara uyulmalıdır.İş Kurmaya Hevesli Her Kişi Girişimci Sayılır Mı?

Günümüzde açılan her yeni işletme, büyük bir beklenti ve hevesle sektöre girmektedir. Piyasa şartları, ödemeler dengesi, krizler vb. sebeplerden olumlu/olumsuz etkilenen şirketlerden çoğu 1 senesini tamamlayamadan kepenk indirmek zorunda kalıyor. Bu sebepten, kişinin kendini girişimci sayabilmesi için öncelikle girişimcilik eğitimini tamamlaması ve belgesini alması gerekmektedir. Yeterli miktarda sermayesi ve iş bilgisi olmaması durumunda girişimci olarak sayılmaz. Girişimciliğin gereği olan hırsın ortaya çıkarılması ve risk faktörlerine karşı duruşun kontrol altında tutulmasıyla sektöre giriş yapmaya hazır hisseden her kişi, girişimci sayılacaktır.

Sermaye ve Bilgi Önemli

Girişimcilik konusunda önemli olan bilgi ve kazanımlar hayat boyunca elde edilebilir manevi unsurlardır. Fakat sermaye, kişiden kişiye göre değişkenlik gösterir. Bir ömür boyunca elde edilen sermaye, iyi plan yapılmaması durumunda kolayca kaybedilebileceği için, iş kurma aşamasında iyi değerlendirilmesi önerilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

62
606 Paylaşım, 62 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
99
Şaşkın
Başarısız Başarısız
63
Başarısız
Komik Komik
50
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
99
Helal Olsun!
lol lol
13
lol
Aşk Aşk
123
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
102
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
63
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

2 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir