Gıdaları Kolay Sindirmek İçin Neler Yapılmalıdır? 


72
704 Paylaşım, 72 points

Bazen insanlarda tükettikleri besinlerin ardından hazımsızlık, şişkinlik ya da gazi gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bu durumlar kişiye fazlasıyla rahatsızlık verecektir. Böyle sorunları yaşamamak için gıdaları kolayca sindirmenin yollarını bilmek gerekir. Bu yazımızda Gıdaları Kolay Sindirmek İçin Neler Yapılmalıdır? Sorusuna cevap vereceğiz.

Gıdaların sindirilememesi, kişinin sıkıntı yaşamasına neden olur. Yemek sonrasında tüketilen besini sindiremeyen bir kişide hazımsızlık, mide ağrısı, şişkinlik ve gaz sancısı gibi istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir. Bu sorunları yaşamamak için mutlaka gıdaları kolay sindirmenin yollarını bilmek gerekir.GIDALARI KOLAY SİNDİRMEK İÇİN NELER YAPILMALIDIR? 

Gıdaları Kolay Sindirmek İçin Neler Yapılmalıdır?  Sorusuna şu şekilde cevap vermek mümkündür;

 • Gıdaları Kolay Sindirmek İçin bolca meyve sebze yemek
 • Gıdaları Kolay Sindirmek İçin yağlı yemeklerden uzak durmak
 • Gıdaları Kolay Sindirmek İçin bolca su içmek
 • Gıdaları Kolay Sindirmek İçin gazlı içeceklerden uzak durmak
 • Gıdaları Kolay Sindirmek İçin probiyotik kullanmak
 • Gıdaları Kolay Sindirmek İçin süt ürünlerini limitli kullanmak

GIDALARI KOLAY SİNDİRMEK İÇİN BOLCA MEYVE SEBZE YEMEK

Gıdaları Kolay Sindirmek İçin bolca meyve sebze yemek gerekir. Meyve ve sebzeler, bağırsak hareketlerinin düzenli olmasını sağlar. Vücut lifleri çok kolay sindirememekle birlikte kabızlığı da büyük ölçüde engeller. Meyve ve sebzeler, düzenli olarak tüketildiği zaman günlük lif ihtiyacının 20 – 40 gramını karşılar. Böylece yemek sonrası sindirim sorunları yaşanmamış olacaktır.

GIDALARI KOLAY SİNDİRMEK İÇİN YAĞLI YEMEKLERDEN UZAK DURMAK

Gıdaları Kolay Sindirmek İçin yağlı yemeklerden uzak durmak gerekir. Sindirimin zorlaşmasını en fazla sebep olan yağlı yemeklerdir. İşlenmiş gıdaların içerisinde de çok fazla yağ bulunur. Yemeklerden sonra sindirime bağlı sorunları en az yaşamak için mümkün olduğunca yağlı besinlerden uzak durmak gerekir.

GIDALARI KOLAY SİNDİRMEK İÇİN BOLCA SU İÇMEK

Gıdaları Kolay Sindirmek İçin bolca su içmek gerekir. Özellikle sindirimin en büyük sorunlarından birisi olan kabızlığı engellemek için bolca su içmek gerekir. Günlük en az 8 bardak su içilmesi doğru olacaktır. Ek olarak mide ekşimesi gibi rahatsızlıkların da önüne geçmek için su içmek akıllıca olacaktır.

GIDALARI KOLAY SİNDİRMEK İÇİN GAZLI İÇECEKLERDEN UZAK DURMAK

Gıdaları Kolay Sindirmek İçin gazlı içeceklerden uzak durmak gerekir. Gazlı içecekler gaz oluşumu ve şişkinlik sorunlarının başlıca nedenlerinden birisidir. Gazlı içeceklerden bulunan karbonasyon, insanlarda şişkinliğe ve geğirmeye neden olmaktadır. Bu nedenle rahatsızlık hissi yaşamamak için mümkün olduğunca uzak durmak gerekir.

GIDALARI KOLAY SİNDİRMEK İÇİN PROBİYOTİK KULLANMAK

Gıdaları Kolay Sindirmek İçin probiyotik kullanmak gerekir. Probiyotikler, vücuda giren besinlerin kolay sindirilmesini sağlarlar. Bunu içeriğindeki dost bakteriler ile yapabilirler. Probiyotikleri doğal olarak alabilmek için yoğurt tüketmek gerekir. Yemek sırasında tüketilen yoğurt, besinlerin kolayca sindirilmesini sağlayacaktır.

GIDALARI KOLAY SİNDİRMEK İÇİN SÜT ÜRÜNLERİNİ LİMİTLİ KULLANMAK

Gıdaları Kolay Sindirmek İçin süt ürünlerini limitli kullanmak gerekir. Tüketilen süt ürünleri bazı kişilerde gaza ya da bağırsakların bozulmasına neden olabilir. Böyle durumlarda süt ürünlerini mutlaka azaltmak gerekir. Kişi süt, peynir, ekşi krema gibi süt ürünlerini tükettiğinde şişkinlik ya da ağrı hissediyorsa bu tür yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durmalıdır. Bunun yerine soya sütü, badem sütü ya da yulaf sütü kullanmak daha sağlıklı olacaktır.

GIDALARI KOLAY SİNDİRMEK İÇİN TÜKETİLMESİ GEREKEN BİTKİLER NELERDİR?

Gıdaları Kolay Sindirmek İçin tüketilmesi gereken bazı bitkiler vardır. Bu bitkiler sayesinde sindirim sorunlarından çok daha kolay kurtulmak mümkün olacaktır. Gıdaları Kolay Sindirmek İçin tüketilmesi gereken bitkiler şu şekildedir;

 • Rezene
 • Papatya
 • Kimyon
 • Kakule
 • Meyan kökü
 • Zencefil
 • Nane

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

72
704 Paylaşım, 72 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
84
Şaşkın
Başarısız Başarısız
49
Başarısız
Komik Komik
36
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
84
Helal Olsun!
lol lol
120
lol
Aşk Aşk
108
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
84
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
48
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir