Geriye Dönük Toplu Dul Ve Yetim Aylığı Nasıl Alınır?


74
724 Paylaşım, 74 points

Dul ve yetim maaşı alma hakkı kazanmış olan kişiler, geriye dönük toplu maaş ödemesi alma hakkına sahip olurlar. Bu yazımızda Geriye Dönük Toplu Dul Ve Yetim Aylığı Nasıl Alınır? Sorusuna cevap vereceğiz.

Sigortalı çalışan bir kişinin vefat etmesi sonrasında yetim ve dul maaşı alma hakkı kazanmış olan ancak geç başvuruda bulunan kişiler geriye dönük olarak toplu maaş alma hakkına sahip olurlar. Yetim ve dul maaşının geriye dönük alınması için bazı işlemleri gerçekleştirmesi gerekir.YETİM VE DUL MAAŞI ALMA HAKKI NE ZAMAN BAŞLAR?

Yetim ve dul maaşı alma hakkı, sigortalı olarak çalışan bir kişinin vefat etmesinin ardından ölüm tarihi ile birlikte başlar. Ölümü takip eden aydan itibaren vefat eden sigortalının eşi ve çocukları maaş ödemelerini almaya başlayabilirler.

Yetim ve dul maaşı alımı için vefat etmiş olan sigortalının yakınlarının başvuruda bulunması gerekmektedir. Başvuru işlemi sonrasında aylık maaş ödemeleri yatırılmaya başlar. Başvuruda bulunmamış olan kişilerin ise başvuru tarihinden itibaren geriye dönük toplu maaş alma hakları bulunmaktadır.

GERİYE DÖNÜK TOPLU DUL VE YETİM AYLIĞI NASIL ALINIR?

Geriye Dönük Toplu Dul Ve Yetim Aylığı Nasıl Alınır? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; eşi veya anne – babası vefat etmiş vatandaşlar, vefat tarihinden sonra gerekli belgeler ile başvuruda bulunarak yetim ve dul maaşı alma hakkına sahip olurlar. Maaş ödemeleri, vefat tarihinden sonraki ilk aydan itibaren geçerlidir.

Başvurunun ardından sonra gelen ayda ödemenin hemen başlaması gerekir. Herhangi bir nedenden dolayı ödeme yapılmasında gecikme olursa, devlet gecikmeyle birlikte toplu ödeme yapmak zorunda kalacaktır.

GERİYE DÖNÜK TOPLU DUL VE YETİM AYLIĞI NE KADAR SÜRELİK ALINIR?

Geriye Dönük Toplu Dul Ve Yetim Aylığı ne kadar sürelik alınır sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; sigortalı bir kişinin vefat etmesi sonrasında yetim ve dul maaşı alma hakkı kazanmış olan kişiler, en fazla 5 yıl geçmişe dönük olarak ödeme alma hakkına sahiptir.

Geriye dönük dul ve yetim maaşı ödemesi almak isteyen vatandaşlar, geriye dönük olarak toplu 5 yıllık maaş ödemesini bir arada alma hakkına sahip olurlar. 5 yıldan daha fazla sürede maaş ödemesi almamış olan kişiler ise zaman aşımına uğradığı için 5 yıllan fazla olan süre için herhangi bir ödeme alamazlar.

GERİYE DÖNÜK TOPLU DUL VE YETİM AYLIĞI ALANLAR GERİYE DÖNÜK BAYRAM İKRAMİYESİ DE ALABİLİR Mİ?

Geriye dönül yetim ve dul maaşını toplu şekilde alan vatandaşların merak ettiği sorulardan birisi de Geriye Dönük Toplu Dul Ve Yetim Aylığı alanların geriye dönük bayram ikramiyesi de alıp alamayacağı sorusudur.

Geriye Dönük Toplu Dul Ve Yetim Aylığı alanlar geriye dönük bayram ikramiyesi de alabilir mi? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; yetim ve dul maaşı alma hakkı kazanmış olan kişiler, maaş almaya başladıkları günden itibaren denk gelen aylarda Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı için de ikramiye alma hakkına sahip olurlar. Ancak geriye dönük olarak alınan toplu maaş ödemelerinde bayram ikramiyelerinin de alınması ne yazık ki mümkün değildir. Bayram ikramiyesi, maaş almaya başlandıktan sonraki bayramlarda ödeme olarak vatandaşlara verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

74
724 Paylaşım, 74 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
96
Şaşkın
Başarısız Başarısız
60
Başarısız
Komik Komik
48
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
96
Helal Olsun!
lol lol
12
lol
Aşk Aşk
120
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
96
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
60
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir