Geri Ödemesiz (Karşılıksız) Burs Nasıl Alınır?


69
664 Paylaşım, 69 points

Üniversite sınavının sonuçlanması ve öğrencilerin bölümlere yerleşme işleminin ardından birçok üniversiteliyi burs veren kurumları araştırma telaşı sardı. Üniversite öğrencileri, karşılıksız burs veren kurumları ya da kişileri bulmak için yoğun çaba sarf ediyor. Bu yazımızda geri ödemesiz burs nasıl alınır sorusunun cevaplarını vermeye çalışacağız.

KREDİ YURTLAR KURUMU NE KADAR BURS VERDİ?

Üniversiteyi kazanan öğrenciler, sonuçların açıklanması ile birlikte burs almak için gerekli yerlere başvuruda bulunmaya başladı. Bu yıl Kredi Yurtlar Kurumu üzerinden 33 bin 943 öğrenci burs almayı başardı. Burs alma hakkı kazanmış olan öğrencilere aylık olarak 418 TL ödeme yapılacak. Söz konusu ödeme, üniversitenin bitmesiyle birlikte faiziyle geri ödenmek zorunda. Bu durum hem geri ödeme istemeyen hem de burs çıkmamış öğrencileri geri ödemesiz burs veren kurum ve kişilere yönlendiriyor.EN FAZLA BURS ALAN BÖLÜM HANGİSİ?

Ülkemizde en fazla burs verilen bölüm Tıp Fakülteleri olarak biliniyor. Tıp Fakülteleri, tüm burs alan öğrencilerin %14’ lük kısmını oluşturuyor. En fazla bursu İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi alıyor. İstanbul Üniversitesini Boğaziçi Üniversitesi takip ediyor. En az burs alan şehir ise Hakkâri.

KARŞILIKSIZ BURS ALMAK MÜMKÜN MÜ?

Karşılıksız burs almak elbette ki mümkün. Günümüzde birçok kurum ya da kişi, öğrencilere geri ödemesiz burs veriyor. Geri ödemesiz burs veren kurum ve kişiler şu şekilde sıralanabiliyor;

 • TOPLUM GÖNÜLLÜLERİ VAKFI

Üniversite öğrencileri, Toplum Gönüllüleri Vakfı kapsamında her hafta en az 4 saat toplumsal sorumluluk projelerinde gönüllü olarak görev alma karşılığında geri ödemesiz burs alma hakkına sahip oluyor. Türkiye genelinde 60 üniversite ile anlaşmalı olarak görev yapan bu vakıf, yılda ortalama 130 milyon TL burs veriyor.

Toplum gönüllüleri vakfı bursundan yararlanmak için telefon numarası; 0216 321 89 88

 • İSTANBUL TİCARET ÜNİVERSİTESİ

İstanbul Ticaret Üniversitesi, ilk yılını 3,5 ortalama ile bitiren öğrencilerine bir sonraki yıl başarı bursu veriyor. Bunun yanı sıra üniversitede okuyan ve yarışmalarda Türkiye’yi temsil eden sporcular da geri ödemesiz burstan yararlanma hakkına sahip oluyor.

 • VEHBİ KOÇ BURSU

Maddi gücü olmayan ancak yetenekli olan öğrencilere eşitlik sağlamak amacıyla geri ödemesiz burs veren Vehbi Koç Vakfı, 2017 yılı sonuna kadar 40 bin öğrenciye karşılıksız burs verdi. Öğrencilere en yüksek bursu veren vakıfların başında geliyor. Her yıl 2 bin öğrencinin burs aldığı bu vakfın hedefi her sene biraz daha ilerliyor.

 • DARENDİLLER EĞİTİM VAKFI

Darendiller eğitim vakfı geri ödemesiz burs fırsatından yararlanmak için öğrencilerin bazı belgeleri hazırlaması gerekiyor. Öğrencilerden istenen belgeler şu şekilde sıralanıyor;

 1. Burs başvuru formu
 2. Üniversite yerleştirme sınav sonuç belgesi
 3. Ara sınıflar için öğrenci belgesi
 4. Aile nüfus bilgilendirme formu
 5. Anne – baba çalışıyorsa işyerinden onaylı maaş bordrosu
 6. Anne – baba serbest meslekte ise vergi levhasının fotokopisi
 7. Muafiyete tabi mesleklerde kuruluşça tasdikli fotokopi
 8. Emekliler için maaş belgesi
 9. Anne – baba çalışmıyor ise sosyal sigortalara bağlı olunmadığını gösteren belge
 10. Öğrencinin kardeşlerine ait öğrenci belgesi
 11. İkametgâh belgesi
 12. 1 adet vesikalık fotoğraf
 13. Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • YÜZYIL EĞİTİM VE KÜLTÜR VAKFI BURS PROGRAMI

Kısa adı YÜKEV olan bu vakıf, öğrencilerin eğitsel, sosyal ve kültürel gelişimlerine katkı sağlamak için her yıl geri ödemesiz burs vermektedir. Kurumun şartları her yıl değişiklik gösterebilmektedir. Şartlara uyan öğrenciler, karşılıksız burs alabilmektedir.

 • İSTANBUL SANAYİ ODASI VAKFI

Her yıl Eylül ayında burs başvurularını kabul eden vakıf, öğrencilere ücretsiz olarak burs fırsatı sağlamaktadır. Dilekçe ile başvurulan vakıf, belirlenen şartlara uygun adaylara burs ödemektedir.

İstanbul Sanayi Odası bursundan yararlanmak için telefon numarası: 0212 293 54 18

 • İSTANBUL TİCARET ODASI

Kısaca İTO olarak bilinen bu oda, her yıl devlet üniversitelerinin ekonomi bölümünde okuyan öğrencilere geri ödemesiz burs vermektedir. Karşılıksız burstan yararlanma şartlarının başında yaş sınırı gelmektedir. İTO, belirli yaş sınırı içerisinde yer alan ve başka hiçbir yerden burs almayan öğrencilere geri ödemesiz burs vermektedir.

GERİ ÖDEMESİZ BURS SÜRESİ NASIL BELİRLENİR?

Bir üniversite öğrencisi geri ödemesiz burs almayı hak ettikten sonra, her yıl başarılı olmak ve bu durumu belgelemek zorundadır. Öğrencinin başarısı devam ettikçe alacağı karşılıksız burs da devam edecektir. Vakıf burslarında ise öğrencilerin belirlenene etkinliklere düzenli katılması gerekmektedir. Etkinliklere katılmayan öğrencilerin aldığı geri ödemesiz burs kesilecektir.

GERİ ÖDEMESİZ BURS MİKTARI NASIL BELİRLENİR?

Geri ödemesiz burs veren kurumlar, yapacakları burs ödeme miktarını kendileri belirlemektedir. Her kurumun imkânları ve sunduğu burs miktarları farklılık göstermektedir. Bu nedenle net bir rakam söylemek doğru olmayacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

69
664 Paylaşım, 69 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
84
Şaşkın
Başarısız Başarısız
48
Başarısız
Komik Komik
36
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
85
Helal Olsun!
lol lol
120
lol
Aşk Aşk
108
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
84
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
48
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir