Geri Dönüşüm İşi Nasıl Yapılır, Devlet Desteği Var mı?


81
776 Paylaşım, 81 points

Geri dönüşüm işi, günümüzde en çok tercih edilen para kazanma yöntemlerinden birisidir. Geri dönüşüm işi sayesinde hem çevreyi korumak hem de para kazanmak mümkündür. Geri dönüşüm işi, sadece şişe, kâğıt ya da teneke toplayarak yapılabilen bir iş değildir. Bu işe daha geniş kapsamlı bakmak gerekir. Bu yazımızda geri dönüşüm işi nasıl yapılır, geri dönüşüm işine devlet desteği var mıdır gibi sorulara cevap vereceğiz.

 

GERİ DÖNÜŞÜM İŞİ NEDİR?

Geri dönüşüm işi, doğada var olan maddelerin çevreye zarar vermemesi için yeniden değerlendirilmesi işidir. Birçok madde geri dönüşümde kullanılarak farklı amaçlarla yeniden işe yarayacak hale getirilebilir. Geri dönüşüm işinde en çok kullanılan malzemeler tenekeler, şişeler, kağıtlardır. Bunun yanı sıra bilgisayar ve cep telefonlarında bulunan altınları ve ev gereçlerini de geri dönüşüm için kullanmak mümkündür.GERİ DÖNÜŞÜM İŞİNE NASIL BAŞLANIR?

Geri dönüşüm işine başlama kararı veren bir kişinin öncelikle hangi maddeleri kullanabileceğini bilmesi gerekir. Geri dönüşümde kullanılan maddeler, tespit edildikten sonra nereden toplanacağı ve nerede satılacağını belirlemek gerekir. Geri dönüşüm işi yapacak kişilerin güçlü bir iletişim gücüne sahip olması da önemlidir.

 GERİ DÖNÜŞÜM İŞİ NASIL YAPILIR?

Geri dönüşüm işi yaparken dikkat edilmesi gereken bazı konular bulunur. Geri dönüşüm işi nasıl yapılır sorusuna verilecek yanıt şu şekildedir;

 • Geri dönüşüm işinden gelir elde etmek için öncelikle en fazla ilgi gören geri dönüşüm ürünleri belirlenmelidir.
 • Geri dönüşüm işi için sürekli malzeme toplamak gerekir. Toplanan malzemenin cinsine göre kazanç değişiklik gösterecektir. 1 kg kağıt 25 – 30 kuruş ederken 1 kg metal 50 – 80 kuruş edecektir.
 • Kağıt, plastik, metal ve şişelerin dönüştürülmesi yoğun iş gücü gerektirir.
 • En fazla kazandıran geri dönüşüm malzemeleri bilgisayar ve cep telefonlarında bulunan altın parçalardır. Yoğun iş gücü gerektirmesine karşılık geri dönüşüm işi veren firmalarla yapılan anlaşmalarda oldukça iyi kazanç elde edilebilir.
 • Ev gereçleri de geri dönüşüm konusunda en fazla kar getiren malzemelerin başında gelir.
 • Geri dönüşüm işi veren alıcı firmalarla görüşmeden önce iyi bir iş planı hazırlamak gerekir. Plan ne kadar iyi olursa firmalarla anlaşmak o kadar kolay olacaktır.
 • Geri dönüşüm işi yapmak için ruhsat ve izin almak gerekir. Bunun için bağlı bulunulan belediyenin internet sitesi üzerinden başvuru formunu doldurmak gerekmektedir. gerekli belgelerin tamamlanmasının ardından belediyeye bizzat başvuruda bulunulur.
 • Geri dönüşüme sokulan ev gereçleri, altın ve materyaller için belediye izni gerekebilir. Bu bilgi mutlaka belediyeden alınmalıdır.
 • Geri dönüşüm işi belirli oranda bir maliyet gerektirir. Bu işte geri dönüşüm alan firmalar sadece alıcı konumundadır. Geri dönüşüm için malzeme sağlamazlar. Kişi malzemeleri kendi sağlamak ve geri dönüşüme giren ürünleri firmalara satmak zorundadır.
 • Geri dönüşüm işi için uygun bir yer ayarlanmalıdır. Bu ürünler internet üzerinden satılabileceği gibi işlek bir dükkan açarak da satılması mümkün olacaktır.
 • Geri dönüşüm malzemeleri toplamanın en kolay yolu, el ilanları bastırmak ve insanlara geri dönüşüm malzemesi topladığını belirtmektir.

GERİ DÖNÜŞÜM İŞİ ALAN FİRMALAR NERELERDİR?

Geri dönüşüm alan firmalar, internet üzerinden yapılan araştırmalar sonucunda rahatlıkla bulunabilir. İnternetten geri dönüşüm alan firma bulmanın yanı sıra internette ürün yayınlayarak firmanın kişileri bulması da sağlanabilir.

GERİ DÖNÜŞÜM İŞİNE DEVLET DESTEĞİ VAR MIDIR?

Geri dönüşüm işi yapmak isteyenlere devlet desteği de sunulur. Son yılların en karlı ve gelişen işlerinden birisi olan geri dönüşüm işine devlet desteği almak oldukça kolaydır. Geri dönüşüm işi devlet desteği, özellikle bu işi daha büyük boyutlarda yapmayı düşünenlere yönelik olarak verilir. Geri dönüşüm işine giren firmalar, KOSGEB tarafından desteklenir. Bu destekten yararlanmak için iyi bir iş planı hazırlayarak kuruma sunmak gerekmektedir. kurumun değerlendirmesi sonucunda başarılı bulunan geri dönüşüm işi projelerine maddi destek sunulur.

SİZ DE GERİ DÖNÜŞÜM İŞİ YAPMAK, GERİ DÖNÜŞÜM İŞİ ALAN FİRMALARLA İLETİŞİME GEÇMEK, GERİ DÖNÜŞÜM İŞİ TECRÜBELERİNİZİ BAŞKALARI İLE PAYLAŞMAK İSTİYORSANIZ YAZININ ALTINA YORUM YAPARAK GEREKLİ YERLERE ULAŞMA ŞANSINA SAHİP OLABİLİRSİNİZ.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

81
776 Paylaşım, 81 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
111
Şaşkın
Başarısız Başarısız
72
Başarısız
Komik Komik
62
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
110
Helal Olsun!
lol lol
24
lol
Aşk Aşk
13
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
108
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
74
Kazandım!
Pinar

Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir