Gelir Kaybı Desteği Ödemesi Başvuru Şartları Nelerdir?


75
724 Paylaşım, 75 points

Corona virüsle mücadele kapsamında kısıtlamalardan maddi anlamda zarar gören ve sıkıntıya düşen esnafa yönelik ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan gelir kaybı desteği başvuruları başladı. Başvuruda bulunan tüm esnafa belirlenen tutarlarda gelir desteği ödemesi yapılacak. Bu yazımızda Gelir Kaybı Desteği Ödemesi Başvuru Şartları Nelerdir? Sorusuna cevap vereceğiz.

Corona virüs salgını neredeyse 1 yıldır ülkemizi de esir almış durumda. Yaşanan bu zorlu günlerde virüs salgınının daha fazla ilerlememesi adına birçok kısıtlama uygulanıyor. Bu kısıtlamalardan en çok etkilenen kesim ise kuşkusuz esnaflar oluyor.GELİR KAYBI DESTEĞİ ÖDEMESİ NEDİR?

Gelir kaybı desteği ödemesi, Ticaret Bakanlığı tarafından pandemi sürecinde maddi sıkıntı yaşayan esnaflara yönelik kaybettiği geliri biraz olsun yerine koymak amacı ile sunulan bir devlet destek ödemesidir.

Gelir kaybı destek ödemesini almak isteyen esnafın öncelikle başvuruda bulunması gerekmektedir. Başvuru sonrasında destek ödemesi alma hakkı kazanmış olan esnafa ödemeleri Ticaret bakanlığı tarafından verilmiş olan hesap numaralarına otomatik olarak aktarılma şeklinde verilecek.

GELİR KAYBI DESTEĞİ ÖDEMESİ BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Devlet destekli olarak Ticaret Bakanlığı tarafından verilecek olan gelir kaybı destek ödemesinde faydalanmak isteyen esnafın öncelikle bakanlık tarafından belirlenmiş olan şartlara uygun olması gerekiyor.

Gelir Kaybı Desteği Ödemesi Başvuru Şartları şu şekilde sıralanıyor;

  • Ticari kazancı basit usulde vergilenmiş olmak
  • Esnaf ve sanatkarlar siciline kayıtlı olmak
  • Ekonomik faaliyetlerden olan gerçek kişi vergi mükellefleri ile gelir vergisinden muaf olmak

GELİR KAYBI DESTEĞİ ÖDEMESİ NE KADAR YAPILACAK?

Şartlara uygun olan esnaf ve sanatkarlar, bakanlık tarafından sağlanan gelir kaybı destek ödemesinden yararlanma şansına sahip olacaklar. Gelir kaybı desteği ödemesi tutarı ise aylık 1000 TL olmak üzere 3 ay süre boyunca gerçekleştirilecek.

Gelir kaybı destek ödemesi alma hakkına sahip olan esnafa, yaşadığı bu zorlu süreçte 3 ay boyunca destek olmak adına toplamda 3 bin TL tutarında karşılıksız devlet yardımı ödemesi yapılmış olacak.

GELİR KAYBI DESTEĞİ ÖDEMESİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Gelir Kaybı Desteği Ödemesi Başvurunda bulunmak için esnaf ve sanatkarlar sadece e – devlet sistemini kullanabilecekler. E – devlet üzerinden bilgileri ile giriş yapan esnaflar ticaret Bakanlığı sayfası üzerinden “Gelir Kaybı Destek Başvurusu” yazan seçeneğe giriş yaparak başvuru işlemlerini gerçekleştirebilecekler.

Gelir Kaybı Desteği Ödemesi Başvurusu, esnafın T.C. kimlik numaralarının son hanesi göz önünde bulundurularak gerçekleştirilecek. Böylece bir anda tüm esnafın başvuru yapması ve işlemlerin çıkmaza girmesi de engellenmiş olacak.

GELİR KAYBI DESTEĞİ ÖDEMESİ BAŞVURU GÜNLERİ NELERDİR?

Gelir Kaybı Desteği Ödemesi Başvuru günleri şu şekilde sıralanıyor;

  • T.C. kimlik numarasının son hanesi 0 olanlar: çarşamba günü
  • T.C. kimlik numarasının son hanesi 2 olanlar: perşembe günü
  • T.C. kimlik numarasının son hanesi 4 olanlar: cuma günü
  • T.C. kimlik numarasının son hanesi 6 olanlar: cumartesi günü
  • T.C. kimlik numarasının son hanesi 8 olanlar: pazar günü

GELİR KAYBI DESTEĞİ ÖDEMESİ NASIL ALINACAK?

Gelir Kaybı Desteği Ödemesi başvurusunda bulunan esnaf, ödemelerini başvuru sırasında vermiş oldukları hesap numarası üzerinden alabilecekler. Ticaret Bakanlığı tarafından olumlu olarak sonuçlanmış olan başvurulara ait ödemeler, verilen hesap numaralarına her ay 1000 TL olacak şekilde gerçekleştirilecekler.

Ticaret Bakanlığı tarafından verilecek olan gelir kaybı desteği ödemesi, Ocak – Şubat – Mart aylarında esnafın hesaplarına ödenmiş olacak. Başvuruda bulunan esnaf ve sanatkarlar, desteklerin ödeme tarihleri ile ilgili olan duyuruları Ticaret Bakanlığı resmi internet sitesi üzerinden takip edebilecekler.

GELİR KAYBI DESTEK ÖDEMESİ BAŞVURU REDDİNE İTİRAZ NASIL YAPILIR?

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılmış olan gelir kaybı destek ödemesi başvurularında reddedilen başvurular da bulunmaktadır. Başvurusu onaylanmamış olan esnaf ve sanatkarlar, itiraz işlemini gerçekleştirebilirler.

Gelir kaybı destek ödemesi başvuru reddine itiraz nasıl yapılır? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; başvurusu onaylanmamış olan esnaf, reddedilme gerekçesini e – devlet üzerinden öğrenebilecek. Ret gerekçesine itiraz işlemleri ise reddedilme tarihinde itibaren 10 gün içerisinde yine e – devlet sitesi üzerinden gerçekleştirilecek. Ret itirazında bulunan esnafa en geç 5 iş günü içerisinde dönüş yapılacak.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

75
724 Paylaşım, 75 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
48
Şaşkın
Başarısız Başarısız
12
Başarısız
Komik Komik
120
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
48
Helal Olsun!
lol lol
84
lol
Aşk Aşk
72
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
48
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
12
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir