Gece Yarısı Açlığı Nasıl Ortadan Kaldırılır?


68
664 Paylaşım, 68 points

Gece yarısı açlığı, günümüzde birçok insanın muzdarip olduğu ve sıklıkla dile getirilen sorunlardan birisidir. Yemek yeme düzeni bulunmayan kişilerde gece yarısı açlığı sıklıkla görülmektedir. Bu yazımızda Gece Yarısı Açlığı Nasıl Ortadan Kaldırılır? Sorusuna cevap vereceğiz.

İnsan vücudunun uyku, yemek gibi konularda bir düzene ihtiyacı vardır. Bu düzenin kurulamaması durumunda gün içerisinde bazı sıkıntılar kendini göstermeye başlayacaktır. Özellikle yemek yeme konusunda bir düzene sahip olmayan kişilerde geceleri sıklıkla ani açlık hissi görülmektedir.GECE YARISI AÇLIĞI NEDİR?

Gece yarısı açlığı, bazı kişilerde gecenin ilerleyen saatlerinde durdurulamayan ve kontrol edilemeyen bir açlık hissi ile kendisini gösteren bir rahatsızlıktır. Gece yarısı açlığı yaşayan kişiler, gecenin geç saatlerinde bir anda dayanılmaz bir açlık hissi yaşamakta ve kontrolsüz şekilde yemek yemektedir.

Gece yarısı açlığı iki şekilde ortaya çıkmaktadır. Bunlardan birincisi gece sık uykudan kalkanların uyku arasında atıştırmaları ile ortaya çıkmaktadır. İkincisi ise gece yarısı bir kere uyanarak kontrolsüz şekilde yeme şeklinde ortaya çıkmaktadır.

GECE YARISI AÇLIĞININ NEDENLERİ NEDİR?

Gece yarısı açlığının birçok nedeni bulunmaktadır. Gece yarısı açlığı akşam yemeğinden sonra alınan günlük kalorinin %50’sinin geç saatlerde alınması ve haftanın en az 3 günü gece uykudan uyanarak yemek yeme şeklinde kendisini göstermektedir.

Gece yarısı açlığının nedenleri şu şekilde sıralanır;

 • Uygu düzensizliği
 • Psikolojik sorunlar (depresyon ya da yüksek derecede anksiyete gibi)
 • Hormonal bozukluklar (kan şekerindeki dengesizlik gibi)

GECE YARISI AÇLIĞI TANISI NASIL KONUR?

Gece yarısı açlığı tanısı nasıl konur? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir, gece yarısı açlığı belirtileri gösteren kişilerin mutlaka bir dahiliye hekimine görünmesi gerekmektedir. Dahiliye hekimi tarafından istenecek bazı hormon tetkikleri ile birlikte tanının konması mümkün olmaktadır. Gece yarısı açlığı tanısı konmuş olan kişi düzenli bir beslenme programına uygulamak zorundadır. Bunun yanı sıra gerekli görülürse bir psikolog ya da psikiyatristten destek alabilecektir.

Gece yarısı açlığı yaşayan kişilerde iki saat gibi kısa aralıklar ile aşırı yemek yeme isteği oluşmaktadır. Kişi bu istekler sırasında yemek yeme kontrolünü kaybederek adeta tıkınırcasına yiyecek tüketmektedir. Kendisini durduramayacağı hissine kapılan bu kişiler, normal kişilerden çok daha hızlı yemek yemenin yanı sıra bu sürede tek başına olmayı da tercih etmektedir. Gece yarısı açlığı olan kişiler yemek nöbetlerinden sonra kendilerinden rahatsızlık duymaya başlamakta ve sonrasında depresif davranışlar sergilemektedir.

GECE YARISI AÇLIĞI NASIL ORTADAN KALDIRILIR?

Gece Yarısı Açlığı Nasıl Ortadan Kaldırılır? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; gece yarısı açlığı yaşayan kişilerin genel olarak stres, depresyon ve düşük özgüven nedeniyle bu rahatsızlığa yakalandıkları söylenebilmektedir. Kadınlarda erkeklere oranla çok daha sık görülen bu sorun hormonal ya da psikolojik olabilmektedir.

Gece yarısı açlığında kişi metabolizmanın en yavaş olduğu saatlerde çok fazla yemek yedikleri için bir süre sonra bu kişilerde obezite görülmesi kaçınılmaz olmaktadır. Bu sorundan kurtulmak isteyen kişilerin dikkat etmesi gerekenler şu şekilde sıralanır;

 • Gece yemek yemeye neden olan stres faktörlerinden uzak durmak
 • Fazla yemek yemeye neden olan besinlerden uzak durmak ve mümkünse evde bulundurmamak
 • Yüksek şekerli besinlerden uzak durmak
 • Yüksek yağlı besinlerden uzak durmak
 • Karbonhisrat içeriği yüksek besinlerden uzak durmak
 • Yemek düzeni oluşturmak ve bu düzenden dışarıya çıkmamak
 • Akşam yemeği sonrasında yatmadan iki üç saat öncesine gelecek şekilde bir ara öğün planlamak
 • Uyku düzeni sağlamak ve bu düzene göre uygun saatlerde yemek yemek
 • Gün içerisinde kan şekerini dengelemek için dengeli öğünler oluşturmak
 • Öğünlerde sebzeye ağırlık vermek ve lifli gıdaları sıklıkla tüketmek
 • Yeme düzeni oluştuktan sonra düzenli olarak kahvaltı yaparak güne başlamak
 • Egzersiz yapmak
 • Çay, kahve ve alkol gibi uyarıcı içeceklerden uzak durmak
 • Atıştırmalık ve abur cuburları mümkün olduğunca az tüketmek
 • Kontrolü kaybetme korkusu olduğunda kalorisi düşük gıdalar, süt ya da su içerek yatmak

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

68
664 Paylaşım, 68 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
72
Şaşkın
Başarısız Başarısız
36
Başarısız
Komik Komik
24
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
72
Helal Olsun!
lol lol
108
lol
Aşk Aşk
96
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
72
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
36
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir