Gebelikte Cinsel Hayat Nasıl Olmalıdır?


56
544 Paylaşım, 56 points

Gebelik sürecinde annede fiziksel ve ruhsal birçok değişiklik oluşur. Birçok anne adayı, bebeğinin zarar göreceğini düşünerek cinsel hayattan uzak durmaya çalışır. Aslında bu inanış son 4 haftalık süreye kadar oldukça yanlıştır. Bu yazımızda Gebelikte Cinsel Hayat Nasıl Olmalıdır sorusuna cevap vereceğiz.

Gebelik, kadınların hayatlarındaki en önemli dönemlerden birisidir. Bu dönem boyunca kadınlar fiziksel ve ruhsal olarak birçok değişiklik yaşarlar. Gebelik döneminde annelik içgüdüsü biraz daha baskın olduğu için birçok kadın cinsel hayatı geri plana itebilir. Özellikle bebeğine zarar geleceğini düşünen anne adayları cinsellikten mümkün olduğunca uzak durmaya çalışırlar.GEBELİKTE CİNSEL HAYAT ZARARLI MIDIR?

Kadınların gebelik sürecinde cinsel hayatın bebeğe zarar vereceğini düşünmesi oldukça yanlıştır. Özellikle ilk gebeliğini yaşayanların birçoğu cinsel hayattan ve eşlerinden uzak durmaya çalışırlar. Gebelikte cinsel hayat zararlı mıdır sorusunun cevabı elbette ki hayır olarak verilebilir. Cinsel hayatın gebelik sürecinde bebeğe zarar verebileceğini düşünmek yanlıştır. Gebelikte cinsel ilişkinin olumlu ya da olumsuz hiçbir etkisi yoktur.

Eski dönemlerde gebelikte cinsel ilişkinin bebekte sakatlık ya da ölüme neden olabileceği inancı oldukça yanlıştır. Bilimsel olarak cinsel hayatın gebeliğe herhangi bir zarar vermeyeceği kanıtlanmıştır. Bunun tam tersine hamileliğin ilerleyen süreçlerinde cinsel istekte artış görülmesi normaldir. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde rahmin büyümesine bağlı olarak cinsel ilişkide zorlanma ve bazen acı hissedilmesi mümkündür. Bu dönemlerde daha sıklıkla cinsel hayattan uzak durulduğu görülmektedir.

GEBELİKTE CİNSEL HAYAT NE KADAR DEVAM EDEBİLİR?

Gebeliğin ilk dönemlerinde dikkatli olmakla birlikte son 4 haftalık süreye kadar cinsel hayatın devam etmesinde bir sakınca yoktur. Gebeliğin son 1 ayında cinsel hayattan uzak durulmasının nedeni, erkekten gelen spermlerin içinde bulunan Prostaglandin isimli bileşenin rahmin kasılmasına ve doğumun erken başlamasına neden olmasıdır.

GEBELİKTE HANGİ DURUMLARDA CİNSELLİKTEN UZAK DURULMALIDIR?

Gebelikte cinsellik her zaman izin verilen bir durum değildir. Bazı durumlarda gebelerin cinsel hayattan uzak durması tavsiye edilir. Özellikle tekrarlayan düşük öyküsü olan ve erken doğum yapan kadınların cinsel hayatına kısıtlama getirilebilir. Cinsel yasak, gebeliğin normal seyrine dönmesine kadar devam eder.

Gebelik, tamamen destek beklenen bir süreçtir. Bu süreçte eşin de desteğini almak önemlidir. Gebelikte cinsel hayata kısıtlama getirilmesi durumunda erkeğin bu durumu anlayışla karşılaması ve eşini zorlamak yerine destek olması gerekmektedir.

GEBELİK CİNSEL HAYATI NE KADAR ETKİLER?

Gebelik, cinsel hayatı ne kadar etkiler sorusuna %80 olarak cevap vermek mümkündür. Kadınlar hayatları boyunca cinsel açıdan en az bir kere sorun yaşamaktadır. Ancak bu durum en fazla gebelik döneminde ortaya çıkar. Gebelik, cinsel hayatı negatif etkilemektedir. Özellikle gebelik öncesinde çiftin duygusal ve cinsel ilişkisinin kalitesi, gebelik sürecinde de oldukça etkili olmaktadır. Gebelik sürecinde cinsel sorun yaşanması normal kabul edildiği gibi zorlukların bu dönemde atlatılması da sıklıkla görülen bir durumdur.

GEBELİKTE CİNSEL İLİŞKİDE KORUNMAK GEREKİR Mİ?

Gebelik süresinde gerçekleştirilen cinsel ilişki sırasında erkeğin korunması gerekir. Bunun başlıca nedeni ilişki sırasında kapılacak bir enfeksiyonun bebek için ölümcül olma ihtimalidir. Bu nedenle cinsel ilişki sırasında korunarak tedbir almak daha doğru olacaktır.

Gebelikte cinsel ilişki sırasında kayganlaştırıcı, geciktirici gibi kimyasal içeren maddeleri kullanma tehlikelidir. Bu tür kimyasallar nedeniyle bebek zarar görebilir. Bu nedenle gebelik boyunca kullanmamak çok daha doğru bir hareket olacaktır. Gebelikte cinsel ilişki sırasında kullanılmak istenen gereçler için ise mutlaka doktor onayı almak gerekir. Bu sayede bebek olası sıkıntılardan korunmuş olacaktır.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

56
544 Paylaşım, 56 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
96
Şaşkın
Başarısız Başarısız
60
Başarısız
Komik Komik
48
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
96
Helal Olsun!
lol lol
12
lol
Aşk Aşk
120
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
96
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
60
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir