Gaz Sancısı Neden Olur, Nasıl Geçer, Gaz Giderici Besinler Nelerdir?


86
844 Paylaşım, 86 points

Gaz sancısı, gaz birikmesi ile ortaya çıkan oldukça rahatsızlık verici bir durumdur. Gaz sancısı farklı birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Gaz sancısından kurtulmak için bazı besinlerden faydalanmak mümkündür. Bu yazımızda Gaz Sancısı Neden Olur, Nasıl Geçer, Gaz Giderici Besinler Nelerdir sorularına cevap vereceğiz.

GAZ SANCISI NEDİR?

Gaz sancısı, bağırsak bakterilerinin yutulan hava ile birleşmesi ve yenilen besinlerle fermente olması sonucunda oluşan bir sorundur. Mide ve bağırsaklarda gaz miktarının normalden fazla olması durumunda ortaya çıkar. Gazın bir şekilde dışarı atılamaması sorucunda sancıya neden olur. Gaz sancısı her yaşta ve her koşulda ortaya çıkabilir.Gaz sancısı genel olarak bakıldığı zaman bir sağlık sorunudur. Ancak birçok kişi bu sorunu görmezden gelmesi tercih eder. Kişilerin bağırsaklarında biriken gaz mutlaka dışarı atılmalıdır. Gazın dışarı atılmaması durumunda bir süre sonra içerde hapsolan gaz sancıya neden olacaktır. Bu durum oldukça ciddi bir meseledir.

GAZ SANCISI NEDEN OLUR?

Gaz sancısının oluşmasının birçok farklı nedeni olabilir. Gaz sancısı neden olur sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

 • ·         Kabız
 • ·         Hazımsızlık
 • ·         Hava yutmak
 • ·         Bazı gıdaları tüketmek
 • ·         Çölyak hastalığı
 • ·         Huzursuz bacak sendromu
 • ·         Adet dönemleri
 • ·         Bağırsak iltihabı
 • ·         Lifli besin tüketmek

KABIZLIKTAN KAYNAKLI GAZ SANCISI NEDİR?

Kabızlıktan kaynaklı gaz sancısı, katı ve sertleşen dışkının vücuttan atılmasının zorlaşması ile meydana gelir. Kabızlık nedeniyle bağırsaklardaki hareketler azalır. Bağırsak hareketlerinin azalması, gaz birikmesine ve şişlikle birlikte sancıya da neden olur. Kabızlığın düzelmesiyle birlikte gaz sancısı ortadan kalkacaktır.

HAZIMSIZLIKTAN KAYNAKLI GAZ SANCISI NEDİR?

Hazımsızlıktan kaynaklı gaz sancısı, laktoz intoleransı gibi gıda hazımsızlıklarından kaynaklı alt karında oluşan sancıdır. Genel olarak süt ve süt ürünleri tüketildiğinde olur. Mide problemi olanlarda sıklıkla görülür. Kişilerin bu sancıdan kurtulması için gazı mutlaka vücutlarından atması gerekir.

 

HAVA YUTMAKTAN KAYNAKLI GAZ SANCISI NEDİR?

Hava yutmaktan kaynaklı gaz sancısı, nefes alış sırasında ya da yemek yerken yutulan havadan kaynaklanır. Fazla sakız çiğneyenlerde, pipetle bir şey içenlerde, hızlı yemek yiyenlerde, sigara içenlerde ve yemekleri çiğnemeden yutanlarda sıklıkla görülür.

BAZI GIDALARDAN KAYNAKLI GAZ SANCISI NEDİR?

Bazı gıdalardan kaynaklı gıda sancısı, karbonhidrat açısından zengin olan besinlerin tüketilmesi ile oluşur. Özellikle fasulye, lahana, soğan, karnabahar, enginar, mercimek, kuru üzüm, brokoli, gibi gıdalardan sıklıkla kaynaklanır.

ÇÖLYAK HASTALIĞINDAN KAYNAKLI GAZ SANCISI NEDİR?

Çölyak hastalığından kaynaklı gaz sancısı, gluten içeren gıdalara karşı alerjisi olan kişilerde görülür. Glütenden kaynaklı gaz sancılarında sancı ile birlikte şişkinlik de ortaya çıkar. Bu gıdaların tüketilmemesi gaz sancısının geçmesini sağlayacaktır.

HUZURSUZ BACAK SENDROMUNDAN KAYNAKLI GAZ SANCISI NEDİR?

Huzursuz bacak sendromundan kaynaklı gaz sancısı, dışkılama sisteminde olan bozulmalardan dolayı meydana gelir. kişinin bir ishal bir kabız olması, gaz sancısı ve aşırı gaz çıkarma olarak geri dönecektir.

ADET DÖNEMLERİNDEN KAYNAKLI GAZ SANCISI NEDİR?

Adet dönemlerinden kaynaklı gaz sancısı, birçok kadında görülen bir durumdur. Adet döneminden birkaç gün önce rahim ve vajina bölgesinde gaz sancıları oluşabilir. Adetin başlamasıyla bu ağrılar azalır.

BAĞIRSAK İLTİHABINDAN KAYNAKLI GAZ SANCISI NEDİR?

Bağırsak iltihabından kaynaklı gaz sancısı, bakterilerin neden olduğu bir durumdur. Özellikle Salmonella ve Ecoli gibi bağırsak bakterileri gaz sancısına neden olmaktadır.  Bu bakterilerden kaynaklı olarak gaz sancısıyla birlikte bulantı, halsizlik, ateş ve ishal gibi belirtiler de görülebilir.

LİFLİ BESİN TÜKETMEKTEN KAYNAKLI GAZ SANCISI NEDİR?

Lifli besin tüketmekten kaynaklı gaz sancısı, özellikle sağlık açısından lifli besinlere ağırlık veren kişilerde görülür. Lif açısından zengin besinler, vücutta fazla gaz oluşumuna ve buna bağlı olarak gaz sancısına neden olmaktadır.

GAZ GİDERİCİ BESİNLER NELERDİR?

Gaz sancısı, kişilerin hayatını olumsuz yönde etkiler. Ne zaman nerede gireceği belli olmayan bu sancılar, büyük bir sıkıntıya neden olmaktadır. Gaz sancısından kurtulmak için bazı besinlerden faydalanmak mümkündür. Gaz giderici besinler şunlardır;

·         ZENCEFİL: zencefil, içerisinde barındırdığı shagol ve gingerol maddeleri sayesinde mide bulantısı, hazımsızlık ve gaz sıkışmasına iyi gelir.

·         PAPATYA ÇAYI: Papatya çayı, gaz sıkışmasına en iyi gelen içeceklerden birisidir. Rahatlatıcı etkiye sahip olan papatya çayı, krampları da etkilemede oldukça iyidir.

·         NANE ÇAYI: Nane çayı, midedeki gurultuları ortadan kaldırır. Bunun yanında gaz sancısının giderilmesi ve mentol etkisi ile sindirimin rahatlamasını sağlar.

·         KİMYON: kimyon, tohumu çiğnendiği zaman vücutta biriken gazın atılmasına fayda sağlar.

·         BAL KABAĞI: Bal kabağı, sindirimi oldukça kolay bir besindir. Balkabağı tüketildiğinde gaz birikmesi engellenir.

·         KABARTMA TOZU: Kabartma tozu, 1 – 2 çay kaşığı tüketildiği zaman gaz sancısını giderme özelliğine sahiptir.

GAZ SANCISI ANINDA NE YAPILMALIDIR?

Gaz sancısı yaşayan bir kişinin bu sorunla mücadele etmesi ve rahatça sancıyı atlatması için bazı şeyler yapması gerekir. Gaz sancısı anında ne yapılmalıdır sorusunun cevabı şu şekildedir;

 • ·         Yavaşça bir bardak ılık su içerseniz bir rahatlama hissedeceksiniz.
 • ·         Üzerinizde dar kıyafet varsa bir an önce bunlardan kurtulmaya çalışın ve vücudu sıkmayın.
 • ·         Yüz üstü uzanarak vücudunuzu rahatlatın.
 • ·         Karın bölgesine masaj yaparak gazın atılmasını hızlandırabilirsiniz.
 • ·         Bir yakınınızdan bel çevrenize ve sırtınıza yukarı aşağı şekilde masaj yapmasını isteyebilirsiniz.

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

86
844 Paylaşım, 86 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
12
Şaşkın
Başarısız Başarısız
96
Başarısız
Komik Komik
84
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
13
Helal Olsun!
lol lol
48
lol
Aşk Aşk
36
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
12
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
96
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir