Franchising İş Kurmak ve Bayilik Sistemi


56
544 Paylaşım, 56 points


Franchising sistemi ilk olarak Amerika’da başlayan ve zamanla tüm dünyaya yayılan bir bayilik sistemidir. Bu sistem ile birlikte büyük ve sektörde yer etmiş markalar girişimcilere isim hakkı vererek marka yönetimi gerçekleştirmektedir. Ülkemizde bunun onlarca örneğini görebiliyoruz. Türkiye’deki yabancı markaların hemen hepsi bir franchising örneğidir. Franchising kabaca bir markanın isim hakkını almak ve bu isim hakkı çerçevesinde belirli kurallara uyarak yönetmek olarak nitelendirilebilir.

Franchising söz konusu marka ile bir nevi ortaklık anlaşması imzalamaktır. Markanın kriterlerine uyarak isim hakkını almak ve bu isim hakkı üzerinden gelir elde etmek anlamına gelir. Bilinen markaların isim hakkını almak söz konusu markanın müşteri kitlesini çekmek için en kolay yol olacaktır. Franchising yoluyla açılan bir işletmenin tutundurma faaliyetini yürütmesine gerek yoktur. Marka tutundurma ve reklam faaliyetlerini yönetecek ve size potansiyel müşteri kitlesini sağlayacaktır.

 • Franchising kapsamlı ve prosedürleri olan bir kavram. Bu yazımızda sizlerle franchising kavramını detaylı inceleyerek franchising ile iş kurmanın detaylarını öğreneceğiz.

Uluslararası Franchising Nedir?

Franchising’in iki farklı türü vardır. Bunlardan bir tanesi uluslararası franchising. Ülkemizde çokça örneğine rastladığımız bu franchising türü iki ülke arasındaki anlaşma ile yapılıyor. Yabancı menşeili markalar ile dünyaca prim yapmış isim haklarını satın alarak Türkiye’de iş kurmaya olanak sağlıyor. Ülkemizde Burger King, Starbucks gibi markalar buna örnektir.

Ulusal Franchising

Ulusal franchising ise ülke içerisinde prim yapımış bir makanın yine ülke içerisinde başka bir şubesini açmak anlamına gelir. Bayilik hizmetleri buna örnektir. Türk markalar ile çalışmak istiyorsanız bu türü tercih etmelisiniz.

 • Franchising kapsamına görede değişiklik gösteren bir kavram. Kuracağınız iş koluna ve yönetim biçimine göre franchising dallara ayrılıyor.

Marka ve Ürün Franchising

Bu franchising türünde var olanı devam ettirmek esastır. Yani satıcı firma üretici firma ile kendini özdeşleştirerek ürün veya hizmeti satar. Belirli bir imaj çerçevesinde ürün veya hizmet satışı yapılır. Markanın oluşturulmuş imajının devam ettirilmesi esastır. Bu konu hakkında denetlemeler yapılır ve marka işletmenin detaylarını kendi belirler. Buna ülkemizde benzin istasyonları, otomobil bayilerini örnek olarak gösterebiliriz.

İşletme Sistemli Franchising

Bu franchising türü biraz daha kapsamlıdır. İşin içine siz ve işletmenizde girmiş olur. Markanın geliştirilmesi ve daha iyisinin yapılabilmesi için fikir üretebilirsiniz. Anlaşmalar çerçevesinde bazı değişiklikler yapılabilir ve sunulan ürün, hizmet geliştirilebilir. Buna ülkemizde örnek olarak oteller, mağazalar örnek olarak gösterilebilir.

Franchising’in Yararları

Franchising sisteminin kullanılması tabikide girişimcilere bazı artılar getiriyor. Franchising sisteminin tüm dünya genelinde kullanılması ve bu kadar gelişmesinin altında yatan sebeplerin başında müşteri yakalama ve bilinirlik geliyor. Franchising kullanarak kurulan bir iş yeri müşteri ve tutundurma konusunda güçlük çekmeyecektir.

 • Müşteri sizi tanıyor olacak.

Müşteri franchising aldığınız markayı önceden biliyor ve kalitesini zihninde tanımlıyor olacak. Böylece sizin iş yeriniz ile karşılaştığında kafasında herhangi bir soru işareti bulunmadan tercih edebilecek.

 • Tüm dünyada şubeleriniz bulunuyor.

Daha önce dünyanın veya Türkiye’nin çok farklı bir yerinde söz konusu markayı deneyimlemiş bir kişi gözü kapalı bir biçimde sizide tercih edecek. Yani farklı bir işletmenin müşterisi bile aslında sizinde müşteriniz olacak.

 • Reklam faaliyetlerine gerek yok.

Ekstra maliyetlere katlanarak reklam faaliyetleri yürütmenize gerek kalmayacak. Franchising aldığınız marka bunu en iyi ve etkili biçimde gerçekleştiriyor. Büyük markalar düzenli olarak tutundurma faaliyetleri yürüttüğü için sürekli reklamlarınız potansiyel müşterilerinize sunuluyor olacak.

 • Kaliteli ürün ve hizmetler.

Franchising aldığınız marka ürün ve hizmet açısından belirli standartlarda olacak. Bu nedenle sizinde ürünleriniz aynı kalitede müşterilere sunulacak. Bu konuda markanın verdiği eğitimler bulunuyor.

 • Eğitimli personel.

İşletmenizde çalışacak personel franchising aldığınız marka tarafından özel olarak eğitiliyor. Bu nedenle sizin ekstra olarak personeli eğitme maliyetine katlanmanız gerekmez. Eğitimciler tarafından personeliniz düzenli olarak eğitimlere tabii tutulur.

 • Sorumluluktan kaçış.

Franchising sisteminde belirli sorumlulukları ana marka üzerine alır. Yani siz ana sorumluluktan kaçmış olacaksınız. Siz sadece size verilen kuralları uygulamakla yükümlüsünüz.

 • Hazır işyeri ve tasarım.

Franchising iş modelinde işyeriniz ve tasarımınız marka tarafından yapılır. Sizin bununla ekstra olarak uğraşmanız gerekmez. İş yeri markanın standartlarında hazırlanarak size hazır biçimde teslim edilir.

Franchising’in Olumsuz Tarafları

Franchising’in olumlu yönleri olduğu gibi bazı kişiler için olumsuz sayılabilecek taraflarıda bulunuyor. Franchising iş modelinde kişiler kendi işini kuruyor gibi görünüyor fakat aslında olan bir firmayı yönetiyor. Bunun getirdiği bazı olumsuz yönler mevcut.

 • Franchising Kuralları Katıdır.

Franchising kuralları kesin ve nettir. Bu kuralların dışına çıkmanız ve kendinizden birşey katmanız çoğu zaman imkansızdır. Franchising veren firmalar kendi tasarımlarını, kendi ürünlerini ve personellerini özenle seçerler. Firmanın sağladığı bu kuralların dışına çıkmanız istenmez. Bu nedenle ana markaya sağdık kalmanız ve onların kuralları çerçevesinde yürümeniz esastır.

 • Ürün ve Maliyet.

Bazı ürünleri piyasadan çok daha ucuza alabiliyorken markanın satıcısından veya direkt markanın kendisinden almanız gerekir. Dışarıdan herhangi bir ürün almanız kabul edilmez. Bu nedenle fazla maliyetlere katlanmanız gerekir.

 • Kar Payı ve Getiri.

Franchising veren marka kar payınızın belirli bir bölümünü alacaktır. Bu pay sözleşme kurallarına göre değişiklik gösterebilir. Kazandığınız paranın belirli kısmını düzenli olarak vermeye hazır olmalısınız.

 • Marka Geliştirme ve Girişimcilik.

Franchising’de markanızı ve işletmenizi geliştirmeniz mümkün değildir. Bu nedenle girişimci kişilere uymayabilir. Bir marka altında onlara hizmet etmek ve sürekli yerinizde saymak bazen can sıkıcı olabilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

56
544 Paylaşım, 56 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
96
Şaşkın
Başarısız Başarısız
60
Başarısız
Komik Komik
48
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
96
Helal Olsun!
lol lol
12
lol
Aşk Aşk
120
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
96
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
60
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (Henüz Oy Verilmedi İlk Oyu Sen Ver!)
Loading...

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir