Fizik Tedavi Teknikeri Nasıl Olunur, Ne Kadar Maaş Alır?


73
714 Paylaşım, 73 points

Fizik tedavi teknikerliği, son dönemde sıklıkla tercih edilen bölümlerden birisidir. Fizik tedaviye ihtiyaç duyan hasta sayısının artması, bu bölümün de ilgi görmesini sağlamaktadır. Fizik tedavi teknikeri olmak için öncelikle eğitim almak gerekmektedir. Bu yazımızda Fizik Tedavi Teknikeri Nasıl Olunur, Ne Kadar Maaş Alır? Sorularına cevap vereceğiz.

Fizik tedavi teknikerleri, fizik tedaviye ihtiyaç duyan hastaların denetim ve gözetimini üstlenen, hastalara fizik tedavi uygulayan sağlık görevlileridir. Fizik tedavi teknikerleri hareket sisteminde meydana gelen bozuklukları ve ağrıları belirli teknikler kullanarak tedavi etmek görevini üstlenirler.FİZİK TEDAVİ TEKNİKERİ NASIL OLUNUR?

Fizik tedavi teknikeri nasıl olunur? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; Fizik tedavi teknikeri olmak için meslek yüksekokullarının Fizyoterapi ön lisans bölümünü okumak gerekmektedir. Bu bölümden mezun olanlar, fizik tedavi teknikeri olarak görev yapabilirler.

Fizik tedavi teknikeri olanlar kamuda ya da özel sektörde kolaylıkla çalışabilirler. Fizik tedavi teknikerleri sağlık merkezlerinde, iyileştirme merkezlerinde, spor kulüplerinde, devlet hastanelerinde, özel hastanelerde ve huzurevlerinde görev yapabilmektedir.

FİZİK TEDAVİ TEKNİKERLERİNİN GÖREVLERİ NELERDİR?

Fizik tedavi teknikerlerinin üstlendikleri bazı görevler bulunmaktadır. Bu görevleri yerine getirmeleri karşılığında maaşlı olarak çalışabilirler. Fizik tedavi teknikerlerinin görevleri şu şekilde sıralanır;

 • Fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı gözetiminde fizik tedavi ve egzersizlerin uygulanmasına yardımcı olmak
 • Fizik tedavi sırasında hasta ve çalışanların güvenliği için gerekli önlemleri almak
 • Fizik tedavi sırasında istenmeyen bir durum oluşması durumunda kayı tutup gerekli önlemlerin alınmasını sağlamak
 • Fizik tedavi uygulamaları çerçevesinde sağlığın geliştirilmesi programlarına katılmak

FİZİK TEDAVİ TEKNİKERİ ÇALIŞMA SAATİ NE KADARDIR?

Fizik tedavi teknikerleri, genel olarak ayakta ve hastalar ile iletişim halinde çalışmaktadır. Hastanın iyileşmesine yönelik aletler ile çalışan teknikerler, bu nedenle gün boyu ayakta hizmet vermek zorunda kalırlar. Bu durum fizik tedavi teknikerleri için yorucu bir iş olarak gösterilebilir.

Fizik tedavi teknikeri çalışma saati kamuda çalışan teknikerler için haftalık 40 saat olarak belirlenmiştir. Bu rakam, teknikerlerin çalışmak zorunda olduğu en düşük saattir. 40 saat çalışma süresinin yanında artı olarak acil durumlarda nöbete çağrılma, mesaiye kalma, rutin nöbetler gibi durumlarla bu çalışma saati çok daha fazla olmaktadır.

FİZİK TEDAVİ TEKNİKERİ NE KADAR MAAŞ ALIR?

Fizik tedavi teknikerleri, çalıştıkları alana göre ve çalışma yıllarına göre farklı maaş aralıklarında ödeme alırlar. Kamu ve özel sektörde çalışan fizik tedavi teknikerlerinin aldıkları maaşlar farklılık gösterir. Fizik Tedavi Teknikeri Ne Kadar Maaş Alır? Sorusuna son maaş oranları ile şu şekilde cevap vermek mümkündür;

Kamuda çalışan Fizik Tedavi Teknikeri maaşları;

 • Yeni işe başlamış Fizik tedavi teknikerleri: 4,100 TL – 4,300 TL arası
 • 5 yıllık fizik tedavi teknikerleri: 4,150 TL – 4,350 TL arası
 • 10 yıllık fizik tedavi teknikerleri: 4,200 TL – 4,400 TL arası
 • 15 yıllık fizik tedavi teknikerleri: 4,500 TL – 4,700 TL arası
 • 20 yıllık fizik tedavi teknikerleri: 4,700 TL – 4,900 TL arası
 • 25 yıllık fizik tedavi teknikerleri: 4,750 TL – 4,950 TL arası
 • 30 yıllık fizik tedavi teknikerleri: 4,800 TL – 5,000 TL arası

Özel Sektörde Çalışan Fizik Tedavi Teknikeri Maaşları;

Özel sektörde çalışan fizik tedavi teknikerleri ortalama olarak 2,600 TL – 2,900 TL arasında maaş almaktadır. Bazı kurumlar fizik tedavi teknikeri olarak çalışan elemanlarına 3 bin TL maaş ödemesi yapmaktadır. Bunun yanı sıra asgari ücret ödenerek fizik tedavi teknikeri çalıştıran kurumların olduğu da bilinmektedir.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

73
714 Paylaşım, 73 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
60
Şaşkın
Başarısız Başarısız
24
Başarısız
Komik Komik
12
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
60
Helal Olsun!
lol lol
96
lol
Aşk Aşk
84
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
60
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
24
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir