Fitness Salonu Açmak ve Bilinmesi Gerekenler


59
574 Paylaşım, 59 points

Spor salonu açmak günümüzün popüler iş fikirleri örneklerinden bir tanesi. Hemen hepimizin mahallesinde veya oturduğu bölgede bir adet spor salonu bulunuyor. Bunun sebebi günümüzde insanların spor bilincinin daha artması ve sağlıklı yaşamaya özen göstermesidir. Bu nedenle insanların spor bilinci arttıkça spor salonlarına oluşan talepte paralel olarak artış gösteriyor. Bu şekilde bir talep varken bu açık pazarı değerlendirmekte siz girişimcilere kalıyor. Spor salonu açmak ve bu işten gelir elde etmek aslında sermaye değerlendirmek için güzel bir fikir. Fakat her iş kolunda olduğu gibi spor salonu açma fikrinde de bazı detaylar ve bilinmesi gerekenler bulunuyor. Bu yazımızda sizlerle spor salonu açma fikrini detaylı olarak incelemeyeceğiz.Sektördeki Rekabet ve Başarı Oranı

Yazımıza giriş kısmında da bahsettiğimiz gibi her muhitte bir adet spor salonu bulunuyor. Durum böyle olunca spor salonu sektörü rekabeti yüksek bir sektör halini almış durumda. Fakat bunun anlamı bu sektörde başarı oranı düşüktür, batma oranı yüksektir gibi bir algı yaratmamalıdır. İşinizi doğru yaptığınız ve her iş kolunda olduğu gibi rakiplerinizden farklı olduğunuz sürece insanlar sizi tercih edecektir. İşinizin insan olduğunu göz önünde bulundurarak insanların ihtiyaçlarına ve zevklerine yönelik stratejiler uygulamak hatırı sayılır bir müşteri potansiyelini yakalamanıza olanak sağlar.

Bunlara ek olarak bildiğiniz üzere spor salonu sektöründe bilindik markalar ve bu markaların farklı şubeleri var. Büyük markalar bayilik sistemi ile çalışmalar yapıyor. Sizde rekabet ortamında büyük markaların desteğini arkanıza almak istiyorsanız bayilik sistemi ile bir spor salonu açabilirsiniz.


Yönetmelik, Kurallar ve Eğitim

İşiniz insan ve bu insanlar sizin mekanınızda spor yapacak. Ağırlıklar ve spor aletlerinin bulunduğu bir mekanda ister istemez kara oranıda yüksek olacaktır. Bu nedenle spor yönetmeliğini iyi araştırmalı ve tüm kurallara uygun dizayn etmelisiniz. Yaşanacak herhangi bir talihsiz kaza işinizi riske atabilir. Salonda çalışan eğitmenlerin evrakları tam olmalı ve gerçek anlamda işinde iyi eğitmenler çalıştırmalısınız. Salonunuzun güvenliği ve bakımı düzenli olarak sağlanmalıdır.
Tasarım ve Dizayn

Rakiplerinizden farklı olmalısınız ki insanlar bir üst mahalledeki spor salonu yerine sizi tercih etsin. Bununda en önemli kriteri tasarım ve dizayndır. Dekorasyon anlamında farklılık yaratan ve teknolojik aletlerin bulunduğu bir spor salonu oluşturmanız insanların sizi tercih etmesini sağlayacaktır. Gençlere hitap edeceğiniz bir salon açıyorsanız buna yönelik stratejiler uygulamalısınız. Örneğin sosyal medya tasarımlı veya retro tasarımlı bir dekorasyon kullanabilirsiniz. Salonda bulunan aletlerin yeni ve kullanışlı olması spor severlerin hoşuna gidecektir.
Salon İçerisine Stand Kurmak ve Satış Yapmak

Spor salonlarının temel gelir kaynağı her zaman üyelik aidatları olmuştur. Fakat siz salonunuzda spor ürünleri, besin takviyeleri gibi marka standları oluşturarak satış yapabilirsiniz. Ek gelir sağlamak salonunuzu ve markanızı büyütmek açısından faydalı olacaktır. Yeriniz ve salon yapınız uygunsa sporcu yemekleri bulunduran ve insanların spordan sonra yemek yiyebileceği bir bölüm oluşturabilirsiniz. Bu bile insanların sizin salonunuzu tercih etmesi için bir sebep olacaktır.
Personal Trainer Hizmeti

Özel eğitim verebilen ve tüm sertifikaları tam eğitmenler bulundurmanız yine size bir artı kazandıracaktır. İnsanlar birebir eğitimleri her zaman önemser ve daha yararlı olduğuna inanır. İnsanlarla birebir ilgilenmeniz ve onların ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmanız önemlidir.
Sermaye Yeterliliği ve Gelir

Spor salonu açmak için yeterli sermayeye sahip olmalı ve kenarda bir miktar birikmişinizin bulunması gerekir. Zira girdiğiniz iş kolu insanların sizi tercih etmesi ile birlikte kazanç getirecek bir iş koludur. İlk etapta yeterli müşteri kitlesini yakalayamazsanız sizi idare edecek paranızın bulunması gerekir. Ayrıca büyük borçlara girerek spor salonu kurmak ciddi risktir. Bu nedenle belirli bir sermayeniz bulunmalı ve spor salonu açmaya bu şekilde karar vermelisiniz.
Spor Salonu Açma ve Yönetme Maliyeti

Spor salonu açmak için iki önemli maliyet söz konusudur. Bunlar;

  • Sermaye – Açma Maliyeti

Spor salonunu kurarken harcadığınız paradır. Bu dekorasyon, alacağınız aletler gibi etkenlere göre değişkenlik gösterir. Farklı kalitelerde ve farklı yapılarda spor aletleri bulabilirsiniz. Bunun için iyi araştırmalı ve farklı firmalardan teklif almalısınız. İlk maliyet hitap edeceğiniz kitleye görede değiliklik gösterir. Lüks bir spor salonu veya orta kitleye hitap eden bir salon arasında ciddi maliyet farkları oluşacaktır. Bu aşamada acele etmemek ve ihtiyaçları doğru belirlemek önemlidir.

  • Yönetme Maliyeti

Yönetme maliyeti dükkan kiranız, elektrik – su masrafları, personel maaşları gibi etkenleri içerir. Bunlarda bulunduğunuz muhite ve çalıştırdığınız elemanlara göre değişkendir. Bunları iyi analiz etmeli ve düzgün stratejiler izlemelisiniz.

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

59
574 Paylaşım, 59 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
36
Şaşkın
Başarısız Başarısız
120
Başarısız
Komik Komik
108
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
36
Helal Olsun!
lol lol
72
lol
Aşk Aşk
60
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
36
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
120
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir