Firefox Tarayıcısı İçin En Gerekli Eklentiler Hangileridir?


78
764 Paylaşım, 78 points

Popüler web tarayıcılarından birisi olarak bilinen Firefox, birçok kişi tarafından tercih edilir. Firefox tarayıcısının en büyük özelliği, kullanıcıların web sitelerinde gezinirken gizliliklerini ve güvenliklerini korumak adına birçok eklentiyi desteklemesidir. Bu yazımızda Firefox tarayıcısı için en gerekli eklentiler hangileridir sorusuna cevap vereceğiz.

Eklentiler, bir yazılıma ek olarak özellikler getirilmesini sağlayan programlardır. Eklentiler sayesinde bir programın özellikleri istenildiği kadar artırılabilir. Özellikle web tarayıcıları, eklentilere fazlasıyla yer vermektedir. Eklentiyi ek çok kullanan tarayıcılardan birisi de Firefox tarayıcısıdır.FİREFOX TARAYICISI İÇİN EN GEREKLİ EKLENTİLER NASIL KURULUR?

Firefox tarayıcısını kullanan kişiler, istedikleri eklentileri internet üzerinden temin edebilirler. Bunun için kullanabilecekleri bir adresi bulunur. Adres üzerinden +Add to Firefox düğmesine basılarak istenilen tüm eklentilerin kurulumu sağlanabilir. Bazı eklentilerin çalışabilmesi için öncelikle ayarlama yapılması gerekir. Firefox eklenti ayarlaması için Menü – Eklentiler – Eklentiler – Seçenekler adımları izlenmelidir.

FİREFOX EKLENTİ KURULUM SAYFASINA GİTMEK İÇİN TIKLAYIN

FİREFOX TARAYICISI İÇİN EN GEREKLİ EKLENTİLER HANGİLERİDİR?

Firefox tarayıcısı içinde sunulan ve kullanıcıların çok işine yarayarak birçok eklenti bulunur. Firefox tarayıcısı için en gerekli eklentiler şu şekilde sıralanır;

VİDEO DOWNLOAD HELPER NEDİR?

Video Download Helper eklentisi, Youtube ve benzeri video sitelerinden video indirebilmek için kullanılır. Bu eklentinin kullanılabilmesi için Firefox ara yüzünde yer alan üç renkli topun üzerine tıklanır ve bu sayede video indirme işlemi başlar. Bu menü üzerinden videonun çözünürlük kalitesini ayarlamak da mümkündür. İndirme işlemi devam ederken sekmenin kapatılmasında bir sakınca yoktur. Video Download Hepler eklentisinin özellikleri şu şekilde sıralanır;

  • Videoyu farklı çözünürlüklerle indirme
  • Farklı akış türlerini destekleme
  • Videoları farklı dosya biçimlerine dönüştürme
  • Ekranı video olarak kaydetme
  • Fare işaretçisini vurgulayacak şekilde kayıt yapma
  • Twitter Periscope üzerinden canlı yayın akışını kaydetme

VİDEO DOWNLOAD HELPER İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

GOOGLE TRANSLATOR FOR FİREFOX NEDİR?

Google Translator For Firefox eklentisi, seçilen metnin çevirisini yapmak için kullanılır. İsteğe bağlı olarak kullanıcı tüm sayfanın çevirisini de yapabilir. Eklenti, çevirisi ister yeni bir sekme açarak gerçekleştirir, ister metnin üzerinde direkt çevirme işlemi yapılır. Çevrilecek metin belirlendikten sonra sağa tıklayıp “Seçiliyi Google Translate ile çevir” seçeneğine basmak yeterli olacaktır.

GOOGLE TRANSLATOR FOR FİREFOX İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

UBLOCK ORİGİN NEDİR?

UBlock Origin eklentisi, web sitelerinde yer alan rahatsız edici reklamların otomatik olarak engellenmesini sağlar. Bu eklenti, Youtube ve Facebook’ dadahil olmak üzere hemen her sitede kullanılabilir.

UBLOCK ORİGİN İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

SCREEN GRAP NEDİR?

Screen Grap eklentisi, tarayıcıyı kullanırken ekran görüntüsü almak için kullanılır. Bu eklenti sayesinde tarayıcı üzerindeki sayfanın boydan boya görüntüsünü almak mümkün hale gelir. Bunun yanı sıra belirli bir alanın görüntüsünü almak için de kullanılır. Ekran görüntüsü alınacak olan sayfada alanı belirleyip sağ tıkladıktan sonra Screengrap – Save – Complete Page – Frame adımlarının izlenmesi gerekir.

SCREEN GRAP İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

X – NOTİFİER NEDİR?

X – Notifier eklentisi, tüm mail adreslerinde çalışan ve kullanıcıya mail geldiğinde bildirim gönderen bir eklentidir. Bu eklenti sayesinde kullanıcılar sürekli olarak mail kontrolü yapmak zorunda kalmazlar. Eklenti sayesinde aynı anda birden fazla e – posta servisini kullanmak mümkündür.

X – NOTİFİER YÜKLEMEK İÇİN TIKLAYIN

FİREFOX SYNC NEDİR?

Firefox Sync eklentisi, birden fazla bilgisayarda ya da cep telefonunda Firefox tarayıcısı kullanan kişilerin, bu tarayıcıları otomatik olarak eşitlemesi görevini üstlenir. Bir cihazda yapılan tüm düzenlemeler ve yenilikler, bu eklenti sayesinde öbür cihazlarda da gerçekleşecektir. Bu sayede yer imlerini, parolaları ve önemli sayfaları tüm cihazlarda kolaylıkla erişilebilir.

FİREFOX SYNC İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

BACK TO TOP NEDİR?

Back to Top eklentisi, web sayfalarında sayfanın sonuna ve başına kolayca geçiş yapmayı sağlar. Eklentinin kurulmasının ardından sağ tıklandığında yukarı ve aşağı doğru iki ok işareti eklenir. Bu simge üzerinden sayfada hareket etmek çok daha kolay hale gelecektir.

BACK TO TOP İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

BOOKMARK DEDUPLİCATOR NEDİR?

Bookmark Deduplicator eklentisi, yer imlerinde yer alan ve tekrarlayan adresleri tespit ederek temizleme görevini üstlenir. Bu eklentiyi kullanmak için Menü – Eklentiler seçenekleri takip edilmelidir.

BOOKMARK DEDUPLİCATOR YÜKLEMEK İÇİN TIKLAYIN

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

78
764 Paylaşım, 78 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
120
Şaşkın
Başarısız Başarısız
84
Başarısız
Komik Komik
72
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
120
Helal Olsun!
lol lol
36
lol
Aşk Aşk
24
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
120
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
84
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir