Findeks Notu Kaç Olmalı, Ne Kadar Önemli?


58
564 Paylaşım, 58 points

Findeks notu ne kadar önemli, findeks kredi notu kaç olmalı ve arttırmak için neler yapılmalı? Bu yazımızda kredi notunuz ilei lgili bilinmesi gereken tüm bilgileri sizlerle paylaşacağız. Ancak öncelikle findeks notu nedir? Sorusunu cevaplamak aklımızda bazı şeylerin daha belirginleşmesini sağlayacaktır. Findeks notu özetle, bankalarla olan geçmiş ve güncel tüm ilişkilerinizin değerlendirilerek, hakkınızda bir nevi puanlama yapılan bir sistemdir, diyebiliriz.

FİNDEKS KREDİ NOTU NE KADAR ÖNEMLİ?

Findeks notunun tanımını yaptıktan sonra, findeks notu ne kadar önemli? Sorusunun cevabını, kapsamlı bir şekilde ele alalım.Findeks kredi notu, bankaların kredi ve kredi kartı verirken dikkat ettikleri en önemli faktördür. Yani bir nevi kredi çekebilme ihtimaliniz, tamamen bu nota bağlıdır. Findeks kredi notu, puanlamalara göre farklı risk gruplarına ayrılmaktadır. Bu risk grupları, aşağıda yer aldığı gibidir.

  • 0 ile 699 puan arasında yer alan kişilerin, bankalardan kredi çekme ihtimalleri yok denecek kadar azdır. Bu gruptaki kişiler gelir belgesi ve kefil sağlasalar da, kredi çıkma ihtimali çok düşüktür.
  • 700 ile 1099 puan arasında yer alan kişiler, orta riskli olarak kabul edilmektedir. Bu grupta yer alan kişilere kredi çıkma ihtimali yine düşük olup, başvurularında kefil ve gelir belgesi istenmektedir. Buna rağmen çıkacak kredi miktarı, istenilen tutardan önemli ölçüde düşük olabilmektedir.
  • 1100 ile 1499 puan arasında yer alan kişiler ise, az riskli bulunan kişilerdir. Bu grupta yer alan kişilerin kredi çekebilmesi için, gelir belgesi ve kefil istenebilmektedir.
  • 1500 ile 1699 puan arasında yer alan kimseler, rahat kredi çekebilir durumda olan kişilerdir. Bu grupta bulunan kişilerin çok yüksek limitli kredi taleplerinde, bankanın isteğine göre gelir belgesi ve kefil nadiren de olsa istenmektedir. Düşük tutarlı kredi taleplerinde ise, kefilsiz ve gelir belgesiz kredi çekme şansları vardır.
  • 1700 ile 1900 puan arasında yer alan kimseler ise, en rahat kredi kullanabilen kişilerdir. Bu grupta yer alanlar yüksek miktarda kredi çekebilir. Kredi taleplerinde, genellikle kefil ya da gelir belgesi istenmemektedir.

Yukarıdaki puanlamayı dikkate aldığımızda, findeks notu ne kadar önemli? Sorusunun cevabı daha iyi anlaşılmaktadır. Çünkü bankalar sizin kredi taleplerinizi değerlendirirken, findeks kredi notu ile değerlendirme yapmaktadır.

Findeks notu ne kadar önemli? Sorusunun ardından, findeks notunu artırma yolları hakkında bilgiler verelim.

FİNDEKS KREDİ NOTUNU NASIL ARTTIRABİLİRİM?

Findeks notumu nasıl artırabilirim? Sorusu da, kredi notunu artırmak ve daha yüksek kredi çekme imkanına sahip olmak isteyenlerin sıklıkla sordukları sorulardan birisidir. Kredi notunu artırmanın yolları hakkında vereceğimiz ipuçları sayesinde, kredi notunuzu artırabilir ve daha yüksek limitli krediler çekebilirsiniz.

  • Mümkünse, bankalara olan borçlarınızın tamamını kapatın.
  • Mevcut borçlarınızın ödemesini, düzenli bir şekilde yapın.
  • Fatura ödemelerinizi otomatik ödeme talimatı vererek, düzenli bir şekilde ödeyin.
  • Kredi kartı ödemelerinizin asgari tutarı yerine, tamamını ödeyin.
  • İmkanınız varsa, belirti miktarlar için vadeli mevduat hesapları açın.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

58
564 Paylaşım, 58 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
108
Şaşkın
Başarısız Başarısız
72
Başarısız
Komik Komik
60
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
108
Helal Olsun!
lol lol
24
lol
Aşk Aşk
12
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
108
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
72
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir