Faturası Yüksek Gelenler Dikkat! Su Faturasını Düşürmenin 10 Yolu


86
844 Paylaşım, 86 points

Son dönemlerde faturalara art arda gelen zamlar sonrasında birçok vatandaş faturasının az gelmesi için neler yapabileceğini yollarını aramaya başladı. Bu yazımızda yüksek fatura sorunu ile boğuşanlar için Faturası Yüksek Gelenler Dikkat! Su Faturasını Düşürmenin 10 Yolu hakkında bilgi vereceğiz.

Su insanların yaşamlarını devam ettirmeleri için çok gereklidir. Temizlikten yemeğe kadar kullanılan su, çok kullanımına bağlı olarak da yüksek faturaların gelmesine neden olabilmektedir. Özellikle bilinçsiz tüketiciler yüksek su faturaları ile karşılaşma durumunu sıklıkla yaşamaktadır. Yüksek fatura sorunu yaşayanlar, faturalarını düşürmenin yollarını aramaktadır.SU FATURASINI DÜŞÜRMENİN 10 YOLU NELERDİR?

Su faturasının her zamankinden az gelmesi için bazı püf noktalarına dikkat etmek gerekmektedir. Su Faturasını Düşürmenin 10 Yolu şu şekilde sıralanıyor;

  • Duşta suyu boşa akıtmamak
  • Su tesisatını kontrol etmek
  • Bulaşık ve çamaşır makinesini doğru kullanmak
  • Çeşmeyi gereksiz açık tutmamak
  • Banyoda uzun süre kalmamak
  • Sensörlü musluk ve tasarruflu klozet tercih etmek
  • Bitkileri sularken dikkatli olmak
  • Su tasarruf aparatları kullanmak
  • Su debisini kontrol eden cihazlar kullanmak
  • Küveti mümkün olduğunca kullanmamak

SU FATURASINI DÜŞÜRMEK İÇİN DUŞTA SUYU BOŞA AKITMAMAK

Su faturasını düşürmek için duşta suyu boşa akıtmamak gerekmektedir. Birçok insan duşa girmeden önce musluğu açarak suyun yeterli sıcaklığa ulaşması için beklemektedir. Bu süre içerisinde su boş yere akmaktadır. Faturanın yükselmesine neden olan bu alışkanlıktan kurtulamayanlar çeşmenin altına bir kova koyarak biriken suyu temizlik için kullanabilecektir. Bu detaylara dikkat ederek fatura tutarı düşürülebilir.

SU FATURASINI DÜŞÜRMEK İÇİN SU TESİSATINI KONTROL ETMEK

Su faturasını düşürmek için su tesisatını kontrol etmek gerekmektedir. Tesisatta var olan ve gözden kaçan bir kaçak, kullanılandan daha fazla su faturası gelmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle her ihtimale karşı bir tesisatçı çağırarak su tesisatını kontrol etmek akıllıca olacaktır.

SU FATURASINI DÜŞÜRMEK İÇİN BULAŞIK VE ÇAMAŞIR MAKİNESİNİ DOĞRU KULLANMAK

Su faturasını düşürmek için duşta bulaşık ve çamaşır makinesini doğru kullanmak gerekmektedir. Kadınların en çok kullandıkları beyaz eşya olan bulaşık ve çamaşır makinesi doğru şekilde kullanıldığı zaman su faturası düşürülebilir. Bunun için çamaşır ve bulaşık makinesini tam ve doğru şekilde doldurmak gerekmektedir. Tam dolmamış olan makineleri çalıştırmak gereksiz su harcanmasına neden olmaktadır.

SU FATURASINI DÜŞÜRMEK İÇİN ÇEŞMEYİ GEREKSİZ AÇIK TUTMAMAK

Su faturasını düşürmek için çeşmeyi gereksiz açık tutmamak gerekmektedir. Çeşmeler evde en çok gereksiz kullanılan gereçlerdir. El yıkarken, diş fırçalarken ve tıraş olurken gereksiz yere açık bırakılan çeşmeler, su faturasının yüksek gelmesinin başlıca nedenleri arasındadır. Bu sorunu yaşamamak için kullanılmayan zamanlarda çeşmeyi kapatmak akıllıca olacaktır.

SU FATURASINI DÜŞÜRMEK İÇİN BANYODA UZUN SÜRE KALMAMAK

Su faturasını düşürmek için banyoda uzun süre kalmamak gerekmektedir. Banyoda kalınan süre, su faturasını en çok etkileyen durumlardan birisidir. Duşu alıp kısa sürede çıkan bir kişi ile duşu keyfe dönüştürerek uzun süre kalan kişilerin su faturasının aynı gelmesi elbette mümkün değildir. Su faturasından tasarruf etmek için banyoda maksimum 15 dakika kalmak yeterli olacaktır.

SU FATURASINI DÜŞÜRMEK İÇİN SENSÖRLÜ MUSLUK VE TASARRUFLU KLOZET TERCİH ETMEK

Su faturasını düşürmek için Sensörlü musluk ve tasarruflu klozet tercih etmek gerekmektedir. Sensörlü musluklar ve tasarruflu klozetler otomatik su kesme özelliğine sahip sistemleri içermektedir. Bu sistemler sayesinde az su ile gerekli işlemleri kısa sürede gerçekleştirmek mümkündür. İki düğmeli olarak bilinen tasarruflu klozetler pratik kullanım sunmaktadır. Tek düğmeli olan klasik klozetler de ise rezervuar içerisine 1 litrelik su şişesi doldurularak yerleştirildiğinde fazla su harcamanın önüne geçilecektir.

SU FATURASINI DÜŞÜRMEK İÇİN BİTKİLERİ SULARKEN DİKKATLİ OLMAK

Su faturasını düşürmek için bitkileri sularken dikkatli olmak gerekmektedir. Bahçeli bir eve sahip olan kişiler ya da balkonunda çiçek büyütenler sık sık sulamak zorundadır. Bu da su faturasının olması gerekenden daha yüksek gelmesine neden olur. Bitki sulamak için hortumun uç kısmına bir debi yerleştirmek, su tasarrufunun büyük oranda sağlanmasını kolaylaştıracaktır.

SU FATURASINI DÜŞÜRMEK İÇİN SU TASARRUF APARATLARINI KULLANMAK

Su faturasını düşürmek için su tasarruf aparatlarını kullanmak gerekmektedir. Mutfak ve banyo lavabolarında su tasarruf aparatlarını kullanmak, su faturasının oldukça düşmesini sağlayacaktır. Bu aparatlar suyun tazyik miktarını artırarak daha az su kullanılmasını sağlamaktadır. Böylece faturanın düşmesi sağlanabilmektedir.

SU FATURASINI DÜŞÜRMEK İÇİN SU DEBİSİNİ KONTROL EDEN CİHAZLAR KULLANMAK

Su faturasını düşürmek için su debisini kontrol eden cihazlar kullanmak gerekmektedir. Su tasarrufu için hortumlarda ya da armatürlerde su debisi kontrol eden cihazlar kullanılabilir. Su debisi kontrol cihazları, su faturalarının oldukça düşmesini sağlamaktadır. Bu cihazlar sayesinde %20 oranda faturadan tasarruf sağlamak mümkündür.

SU FATURASINI DÜŞÜRMEK İÇİN KÜVETİ MÜMKÜN OLDUĞUNCA KULLANMAMAK

Su faturasını düşürmek için küveti mümkün olduğunca kullanmamak gerekmektedir. Küvette keyif yapmak birçok kişi için vazgeçilmez bir iştir. Ancak bu su faturasının oldukça artmasını sağlamaktadır. Küvet doldurarak keyif yapmanın maliyesi 150 litre sudur. Duş alırken ise 100 litreden daha az bir su kullanılmaktadır. Bu durum göz önünde bulundurulduğu zaman küvet keyfi yapmanın su faturasını etkileyeceğini göz önünde bulundurmak akıllıca olacaktır.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

86
844 Paylaşım, 86 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
72
Şaşkın
Başarısız Başarısız
36
Başarısız
Komik Komik
24
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
72
Helal Olsun!
lol lol
108
lol
Aşk Aşk
96
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
72
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
36
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir